dom w stylu rustykalnym

10 najpiękniejszych domów w stylu rustykalnym z sesji Werandy Country

Domy w Polsce

Wiemy, że kochacie styl rustykalny, dlatego specjalnie dla was wybraliśmy 10 rustykalnych domów, które w ostatnim czasie szczególnie wam się podobały.
Zobaczcie, zachwyćcie się i zainspirujcie!

reklama

Styl rustykalny ulubiony wśród naszych czytelników

Na wsi można mieszkać w różnym stylu, ale z waszych reakcji na domy, które pokazujemy wam na stronie, naszym Facebooku i Instagramie, wiemy, że najbardziej lubicie te stylu rustykalnym. Mogą być drewniane albo murowane, często mają czerwone dachówki lub są kryte gontem. Doceniacie, jeśli przed nimi jest płotek albo ogródek jak u babci, pełen floksów, kosmosów i malw.

Zobaczcie 10 najpiękniejszych rustykalnych domów z naszych sesji!

Zobacz też: Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?

 

 

niebieski dom w stylu rustykalnym przy polu lawendy
fot. MICHAŁ SKORUPSKI

1. Niebieski rustykalny domek wśród pól lawendy

Ten dom położony w dolnośląskiej Dolinie Pałaców i Ogrodów przypomina norweskie siedlisko.
Drewniana, ciemnoniebieska elewacja i białe okna to patent prosty, ale chyba nie ma osoby, której by nie zachwycił.
Pięknie wpisuje się w naturalny krajobraz i w… pola lawendy, które posadziła wokół Ania, właścicielka.
Wnętrze także jest skandynawskie w klimacie – jasne, przytulne, z dużą ilością drewna.

Jeleniówkę możecie podziwiać nie tylko na zdjęciu, ale także przyjechać tu na wakacje.

Więcej zdjęć z tego domu obejrzycie tutaj: Niebieski domek pośród pól lawendy - choć mały, pełen jest przedmiotów z duszą​​​​​​​

dom w stylu rustykalnym
fot. IGOR DZIEDZICKI

2. Nowa chata na Roztoczu w stylu rustykalnym, która wygląda jak stary dom

Drewniana, ciemna elewacja, dach kryty gontem, a do tego piękne miętowe okiennice i misterne zdobienia nad oknami.
Czy właściciele odziedziczyli tę chatę po pradziadkach. Nic bardziej mylnego, wybudowali ją od początku, ale w stylu który oboje kochają.
Gdy pokazaliśmy ją w naszych mediach społecznościowych, wzbudziła prawdziwy szał i wcale nas to nie dziwi. W środku też jest pięknie – przytulnie i rustykalnie, z nowoczesnymi akcentami i pięknym, kaflowym piecem.

Więcej zdjęć z domu jak stara chata obejrzysz tutaj: Nowy dom, który wygląda jak stara chata, urządzony drewnem i jasnymi kolorami. 

dom w stylu rustykalnym
fot. YASSEN HRISTOV

3. Chata jak polukrowana na Podlasiu

Dom architektki Agnieszki Ludwinowskiej został przez nią odnowiony z zachowaniem starych elementów i klimatu, ale w kreatywny sposób. Drewniane ściany są bielone, a zdobią je koronkowe detale w bladoniebieskim kolorze. To piękny przykład jak odnowić stary, wiejski dom w sposób nowoczesny i nieco nietypowy. Atutem jest tu piękna weranda, urządzona jak pokój, na której stoi nawet fotel bujany. Zewnętrze zapowiada dobrze niespodzianki w środku – pastelowe kolory, z różem w roli głównej, a także obłędne tapety i kaflowe piece.

Więcej zdjęć z lukrowanej chaty zobaczysz tu: Chata na Podlasiu z koronkowymi zdobieniami i elewacją jak polukrowana. 

dom w stylu rustykalnym
fot. MARCIN GRABOWIECKI

4. Malutki domek w stylu rustykalnym w przerobionym baraku na Mazowszu

Elewacja z desek w szaroniebieskim odcieniu, dobudowana wygodna weranda, gdzie mieści się kanapa, fotele i stół, a nad głową pachnące mazowieckie sosny. To przepis na rustykalne siedlisko w duchu „tiny houses” (malutkich domów). Powstało w dawnym baraku i zachwyca na każdym kroku.  Śliczne i rustykalne ma też wnętrze w biało-gołębiej kolorystyce, z meblami z drugiej ręki i kraciastymi zasłonkami.

Więcej zdjęć domku letniskowego w dawnym baraku zobaczysz tutaj: Mazowsze: urokliwe letnisko z drewna w odnowionym baraku. 

dom w stylu rustykalnym
fot. IGOR DZIEDZICKI

5. Rustykalny dom z gankiem z witrażowymi szybkami na Roztoczu

Beztroski i sielankowy. Ten dom wybudowały dwie siostry, ich mężowie i brat, na wzór domu babciDlatego deski z odzysku przemalowali na niebiesko, tak jak wyglądała tamta chata. Dom ma uroczy ganek z witrażowymi szybkami i sporą werandę. To kwintesencja stylu rustykalnego, a caly klimat sprzyja życiu w rytmie slow. Wokół właścicielki posadziły byliny, te same, które hodowała babcia Katarzyna: cynie,dalie, floksy, astry, jest też zakątek różany. Wnętrze urządzone meblami z odzysku, kusi przytulnością. Domek o nazwie Urcze Roztocze można wynająć.

Więcej zdjęć z niebieskiego domku obejrzysz tu: Urocze Roztocze: dom w stylu wiejskim z dużą werandą i dachem pokrytym gontem

dom w stylu rustykalnym
fot. MARCIN GRABOWIECKI

6. Mazurska chata z niebieskimi okiennicami

Stara mazurska chata ma czerwony dach i niebieskie okiennice. Otynkowana na biało, pięknie wpisuje się między owocowe drzewa w wiekowym sadzie i las za płotem. Zupełnie jak kiedyś. Ten odnowiony dom z historią niedaleko jeziora zachował duszę i wiejski klimat. Ma stare framugi i piękne drzwi, w oknach wiszą kraciaste zasłonki, a na ścianach haftowane makatki z sentencjami, sporo tu mebli z historią i wiejskim rodowodem. W tym rusykalnym domu w Likusach spędzicie wakacje albo weekend.

Więcej zdjęć z domu z niebieskimi okiennicami zobacz tutaj: Siedlisko w błękitach

dom w stylu rustykalnym
fot. MICHAŁ MROWIEC

7. Gospodarstwo w stylu rustykalnym w Górach Izerskich

Kiedyś mieszkali tu dolnośląscy rolnicy, dziś jest symaptyczna agroturystyka, która koi już nazwą „Pokój i spokój”. Na Dolnym Śląsku wiejskie domy i budynki gospodarcze wyglądały inacznej niż na Mazowszu czy Podlasiu. Były solidne, murowane, dlatego wiele z nich przetrwało do dziś. Wybudowane z kamieni i czerwonej cegły dom i stodoła urzekają sielskim klimatem. W ogrodzie stoi stół, a nad nim wiszą lapki, na werandzie buja się hamak. W środku jest prosto, przytulnie i z duszą i nieco w stylu angielskiej wsi.

Więcej zdjęć z dolnośląskiego domu rustykalnego znajdziesz tu: Pastelowe wnętrza w stylu angielskim

dom w stylu rustykalnym
fot. IGOR DZIEDZICKI

8. Rustykalne siedlisko w klimacie śródziemnomorskim

To piękny przykład na rustykalny dom w nieco innym wydaniu. Chata jest drewniana, ale otynkowana na biało, a ganek ma obłożony kamieniami – przywodzi na myśl domy w Hiszpanii albo Włoszech. Z drugiej strony dobudowano przestronną prostą werandę. Zielone okiennice to kolejne nawiązanie do śródziemnomorskiego klimatu. Wnętrze jest proste, utrzymane w kolorach ziemi. Są drewno i kamień, jedwabna biel i ulubiony kolor właścicielki– taupe. Są zielenie, beże, szarości i dla akcentu jeszcze żółty. Rustykalny klimat nadają pobielane ściany. 

Zobacz więcej zdjęć z rustykalnego domku w stylu śródziemnomorskim tutaj: Polny Domek z zielonymi okiennicami 

dom w stylu rustykalnym
fot: IGOR DZIEDZICKI

9. Żuławski dom drewniany z kominem

Modrzewiowy dom wybudowali 200 lat temu mennonici. Remont pochłonął nowym właścicielom sporo czasu i energii, ale efekt zachwyca. Deski na elewacji i szaroniebieskie okna oraz stara dachówka nadają mu rustykalny klimat. Wewnątrz ściany też są drewniane, miejscami pociągnięte transparetną, białą bejcą. To i powięksozne okna, ale zrobione na wzór oryginalnych, rozjaśniło wnetrze. Klimatu dodaje dawny ceglany komin, zamieniony na łazienkę.

Wiecej zdjeć z żuławskiej modrzewiowej chaty zobacz tutaj: Żuławski dom z duszą w kominie, czyli drugie życie wiekowego siedliska

dom w stylu rustykalnym
fot. MICHAŁ SKORUPSKI

10. Rustykalny dom pełen starych obrazów i mebli z duszą

Ten dom właściciele wymyślili od początku, łącznie z małym gankiem i dużym zadaszonym tarasem.  Mimo to wyglada jakby stał od dawna. Wszystko dizęki tradycyjnemu kształtowi z dwuspadowym dachem, krytym czerwoną dachówką, białym śćianom połączonym z drewnianą elewacją ganku. Rustykalnego klimatu dodają rzeźbione słupy, na których wsparty jest dach tarasu. Wnętrze też mówi, że to dom z historią – całość urządzon w stylu prowansalskim, mnówstwo tu starych mebli i obrazów, a klimatu dodaje ściana z surowych cegieł.

Więcej zdjęć z rustykalnego domu w stylu prowansalskim zbacz tu: Na leśnej polanie. Rustykalny dom pełen starych obrazów i mebli z duszą

Tekst: Agnieszka Wójcińska  Zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Przeczytaj też: 10 najpiękniejszych tarasów i werand z naszych sesji. 

 

 

Zobacz również