styl rustykalny

Styl rustykalny – dla miłośników natury i przytulności. Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?

Urządzamy dom

Lubisz odpoczywać w duchu slow life? Chcesz poczuć się jak na wakacjach za miastem, gdzie czas płynie w rytmie przyrody i zmieniających się pór roku? Postaw na styl rustykalny! Jeśli cenisz tradycję, rękodzieło, sielski klimat wsi – świetnie odnajdziesz się w takim wnętrzu. Żeby jednak nie zamienić domu w skansen, potrzebujesz kilku cennych wskazówek. Podpowiemy ci jak urządzić przyjazne miejsce do życia w stylu rustykalnym.

 

reklama
styl rustykalny charakterystyka
Naturalne drewno, dodatki w ludowym stylu i przytulne tkaniny to elementy, bez których styl rustykalny nie istnieje

Z naszego artykułu dowiesz się:

Historia stylu rustykalnego

Mówiąc rustykalny najczęściej mamy przed oczami naszą rodzimą ludowość. Tymczasem ten lubiany u nas styl ma swoje początki w… Ameryce Północnej. Tam, na przełomie XIX i XX wieku, trudne czasy zmusiły rzemieślników pracujących na zboczach amerykańskich gór, do samodzielnego wyrabiania mebli. A że najłatwiej pozyskiwanym materiałem było drewno z pobliskich lasów, robili z niego co się dało – krzesła, stoły, kołyski, komody… Wkrótce skromne, ale solidne meble dotarły do Europy, gdzie tworzenie prostych form z naturalnych materiałów szybko stało się popularne. Wytwarzano je z powodzeniem zastępując egzotyczne gatunki takie jak cedr atlaski czy orzesznik, swojskim dębem lub sosną.

Wnętrze w stylu rustykalnym – poznaj jego główne cechy

Dom powinien być miejscem, w którym odnajdujemy spokój i wyciszenie. Ukojenie od zgiełku pędzącego świata zapewnia nam kontakt z przyrodą. Inspiracje naturą odnajdujemy w stylu rustykalnym, nic więc dziwnego, że jego popularność ostatnio rośnie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ale czy wiesz, jak urządzić wnętrze w tym duchu? Poznaj cztery główne założenia, bez których styl rustykalny nie istnieje! 

styl rustykalny kolory, dodatki, materiały
Rustykalne dodatki w stylu vintage doskonale podkreślą charakter wnętrza

1/4 Stonowane kolory

Najlepiej te, które występują w przyrodzie. Przeważa biel, kremowy beż, brązy, ciepłe żółcienie, błękity i zieleń. Wprowadzają do wnętrza ciepło, przytulność i świeżość. Nie są nachalne, a zamiast dominować, tworzą wyważone tło dla drewnianych i wiklinowych mebli.

2/4 Desenie

Jeśli ludowy wzór, to stosowany z umiarem, tak żeby folklor nie przytłoczył aranżacji. Jeden mocniejszy akcent w zupełności wystarczy. Nasze rodzime desenie są bardzo piękne: góralskie parzenice, łowickie kwiaty, kaszubskie hafty – mogą pojawić się na tkaninach, grafikach czy narzutach, w towarzystwie współczesnych printów. Będzie ciekawiej i lżej.

3/4 Naturalne materiały

Oczywiście nie brakuje drewna. Jeśli malowane to na kolory ziemi (raczej unikaj ostrych tonacji), a jeśli chcesz zostawić surowe to w pełnej krasie – z widocznymi sękami i usłojeniem. Tkaniny? W kuchni rustykalnej koronkowe firanki typu zazdrostki zestaw z lnianymi zasłonami, na stole połóż żakardową serwetę czy koronkowy obrus.

4/4 Rustykalne dodatki

Tu należy zachować umiar. Żeby nie przesadzić z dodatkami wybieraj te naprawdę wyjątkowe, które podkreślą wiejski charakter wnętrza. Wiklinowe kosze, zegar z kukułką, cynowe dzbany na polne kwiaty sprawdzą się znakomicie. W przepastnych witrynach wyeksponuj rodową porcelanę, swojską ceramikę i miedziane naczynia.

Styl rustykalny to przede wszystkim naturalne kolory: beże, brązy, szarości
Styl rustykalny to przede wszystkim naturalne kolory: beże, brązy, szarości
Meble z duszą wyszperane na targach staroci lub odziedziczone po babci świetnie komponują się z rustykalnym wnętrzem
Meble z duszą wyszperane na targach staroci lub odziedziczone po babci świetnie komponują się z rustykalnym wnętrzem
rustykalna sypialnia
Sielski klimat możesz wyczarować w każdym wnętrzu

Jak wprowadzić styl rustykalny do swojego domu?

Nie musisz mieszkać w wiejskiej chacie, żeby cieszyć się rustykalną aranżacją. Sielski klimat możesz wyczarować w każdym wnętrzu. Wystarczy, że będziesz przestrzegała kilku reguł, którymi rządzi się ten styl, a zmienisz cztery kąty w wymarzony, spokojny azyl.

Postaw na jasne kolory, a żywsze wprowadzaj w postaci dodatków – świetnie się do tego nadają tekstylia. Naucz się zestawiać różne materiały i desenie, tak żeby uzyskać ciekawe i niebanalne kontrasty. W rustykalnej sypialni łącz ciepłe drewno z chłodnym kamieniem, szorstki len z miękką bawełną, kratę z kwiatami. 

Jeżeli natomiast mieszkasz w wiekowym domu, jego historia skrywa pewnie sporo tajemnic, na przykład naturalną cegłę, którą warto odkryć spod warstwy tynku i starej farby. Taka dekoracyjna, ceglana ściana potrafi nadać klimat całemu wnętrzu. Podobnie jak ceramiczny piec kaflowy czy widoczna stropowa belka. Baw się różnymi tendencjami – styl rustykalny możesz śmiało kojarzyć z pokrewnym farmhouse, angielskim, prowansalskim czy shabby chic.

jak urządzić wnętrze rustykalne
Sielskie wnętrze kocha wszystko, co bliskie naturze.

Jak wyglądają pomieszczenia w stylu rustykalnym?

Sielskie wnętrze kocha wszystko, co bliskie naturze. To jest najważniejsze w rustykalnych aranżacjach wnętrz. Zadbaj więc o odpowiednią ilość drewna – rozgrzane słońcem wypełni cały dom pięknym zapachem. 

Drewniane meble wprowadzą spokój i wakacyjną beztroskę. W domu rustykalnym sporo jest tych celowo postarzanych i stylizowanych. Modne są zwłaszcza skrzynie do przechowywania, a jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką tego typu komody czy wiekowego kredensu niech grają pierwsze skrzypce w salonie lub w rustykalnej kuchni. W oknach powieś zwiewne lniane zasłony, albo wiązane koronkowe firanki, a na podłogę z desek narzuć jutowy dywan. Nie zapomnij o wykończeniach – wszelkiego rodzaju dodatki i ozdoby są mile widziane.

Pamiętaj, że rustykalne wnętrze powinno mieć dekoracyjny charakter, ale oparty na prostocie. Kilka staroci wyszperanych na pchlich targach doda aranżacji wyszukanego smaku. Ale uwaga: nie przesadź z ich ilością – zagracone wnętrze nie sprzyja wypoczynkowi. Sprawdzi się lokalne rękodzieło wyeksponowane za szkłem serwantki, wiklinowy kosz wypełniony suszonymi trawami, cynowy dzban na cięte kwiaty z ogrodu.

styl rustykalny w kuchni
Styl rustykalny swoją pełną krasę pokaże w wiejskim siedlisku, wiekowym dworku czy wakacyjnym domu

Styl rustykalny w nowoczesnej odsłonie

Swoją pełną krasę pokaże w wiejskim siedlisku, wiekowym dworku czy wakacyjnym domu. Ale czy można urządzić w ten sposób mieszkanie w mieście? Tak, ale musisz zachować ostrożność. Wnętrze powinno podążać za architekturą budynku. Przyznasz, że o ile przysłowiowe jelenie na rykowisku wpisują się w wystrój wiejskiej chaty, to w pokoju w bloku będą wyglądać po prostu kiczowato.

Wybieraj zatem dekoracje, które wpiszą się w stylizowane na wiejskie klimaty wnętrze, ale będą współgrać z jego nowocześniejszym charakterem. Nasza rada? Spróbuj połączyć styl rustykalny z innym, pokrewnym. Zgrany duet stworzy ze skandynawskim czy boho – one też czerpią inspiracje z natury i są bardzo przytulne.

Tekst: Joanna Kornecka, zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Zobacz także: Sypialnia w stylu rustykalnym - przytulny azyl domu
Zobacz także:  Kuchnia w stylu rustykalnym - ja urządzić ją ze smakiem? 

Zobacz również