Wybierz jedną z kategorii

Krajobraz

Tajemnice nasion sójka
Krajobraz

Nasiona są fascynujące, a ich tajemnice to czasem historia na kryminał! Jak wędrują po świecie? Wyjaśnia dr Andrzej Kruszewicz

Dlaczego szpaki zjadają czereśnie? "Zjedz mnie" wołają owoce do ptaków i zwierząt. I robią to nie bez powodu – dzięki temu nasiona w nich ukryte wędrują daleko od rośliny matki. Tajemniczy świat nasion jest super ciekawy. Poznaj go lepiej i dowiedz się, skąd w twoim ogrodzie pojawiły się rośliny, których nigdy tam nie sadziłeś.

Czytaj dalej
wrzosowiska w polsce
Rośliny ogrodowe

Wrzosowisko jak z „Wichrowych Wzgórz”? Odwiedź Mostówkę pod Warszawą

Nie trzeba go szukać na pagórkach w Szkocji ani na poligonach koło Drawska Pomorskiego. Takie cuda mamy niedaleko Liwca i Warszawy. Zobacz przepiękne Wrzosowisko Lucynowsko-Mostowieckie. Właśnie kwitnie!

Czytaj dalej
reklama
zanieczyszczenie nocnego nieba Perseidy
Krajobraz

Perseidy 2023 już za chwilę, ale nie wszyscy je zobaczą. Winne jest zanieczyszczenie światłem nocnego nieba

Już w najbliższy weekend na niebie rozegra się najpiękniejszy spektakl - noc spadających gwiazd, czyli Perseidów (maksimum 12-13 sierpnia). Jeśli zobaczysz świetlistą smugę na niebie i pomyślisz życzenie, spełni się. Sęk w tym, że z wielu miejsc w Polsce nocnego nieba nie widać, nawet jeśli jest bezchmurnie. Twoje marzenia szlag trafi. A co gorsza, rozświetlone sztucznym światłem niebo ma dla nas i dla przyrody poważne konsekwencje. Zobacz czy masz szansę na oglądanie Perseidów tam, gdzie mieszkasz i dowiedz się czym jest zanieczyszczenie światłem.

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej

Dolny Śląsk i 9 nieoczywistych atrakcji. Za te miejsca pokochaliśmy Kotlinę Kłodzką!

W wakacje pojedź do Kotliny Kłodzkiej, a na pewno się nie rozczarujesz. Znajdziesz tu piękne krajobrazy, górskie szlaki na mniejsze i większe wyprawy, urokliwe miasteczka, twierdze i kopalnie, które można zwiedzać. Polecamy, co zobaczyć!

ciekawostki o zimie
Krajobraz

10 rzeczy, których na pewno nie wiesz o zimie

Już nie bardzo pamiętamy, jak wyglądają śnieżne i mroźne zimy. Optymiści zapewniają, że powrócą, pesymiści twierdzą, że zobaczą je dopiero nasze praprawnuki. Bardzo tęsknimy za dawną zimą i z tej okazji przypominamy fascynujące ciekawostki na jej temat. Dla wszystkich tych, którzy tęsknią za śniegiem skrzypiącym pod butami i mrozem malującym wzory na oknach.

Czytaj dalej
jak dbać o środowisko
Eko życie

Postanowienia noworoczne: jak dbać o środowisko i być bardziej eko?

Nieprawda, że twój głos się nie liczy. Każdy z nas może ratować Ziemię! Szanuj życie zwierząt, dbaj o drzewa, oszczędzaj wodę, nie produkuj spalin.

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
renifer
Krajobraz

Renifer to prawdziwy cud natury, o który warto dziś szczególnie zadbać - przekonuje dr Andrzej Kruszewicz

Rogi mają i samce, i samice, więc na norweskim Svalbardzie można się o nie potknąć, gdy nadchodzi czas zrzutów. Niestety, nie znaczy to, że reniferów jest dużo.

Czytaj dalej
gdzie szukać grzybów
Krajobraz

Gdzie na grzyby? Pamiętaj o zasadzie: jakie drzewo, taki grzyb

Już są, szczególnie, że ostatnio dużo padało. Kurki, maślaki, podgrzybki, prawdziwki, gąski i rydze, już pojawiły się w lasach. W najbliższy weekend planujesz grzybobranie? Zanim wybierzesz się do lasu, sprawdź, w jakich miejscach najlepiej szukać poszczególnych grzybów. Warto wiedzieć, że rosną one w symbiozie z wybranymi drzewami i najczęściej pojawiają się w ich pobliżu. 

Czytaj dalej

Numery archiwalne

Numery archiwalne

Przegapiłeś numer?

Wydania archiwalne – zwykłe oraz wydania specjalne
– możesz zamówić w każdej chwili
z naszego archiwum.

Zamów wersję online Pokaż wszystkie numery