Wybierz jedną z kategorii

Zwyczaje

Prezenty na walentynki w stylu country
Zwyczaje

Prezenty na Walentynki w stylu country dla niego i dla niej. Zobacz 10 inspiracji!

Obchodzisz Walentynki? Niektórzy narzekają, że to święto amerykańskie, nie nasze. Ale jego idea jest piękna – ma nam przypominać, jak ważna jest miłość i uhonorowanie tych, których kochamy. Podpowiadamy, jakie rzeczy w stylu country podarować na Walentynki żonie albo mężowi, chłopakowi albo dziewczynie, a może przyjaciółce lub przyjacielowi. Zobacz nasze inspiracje!

Czytaj dalej
przysłowia na luty
Zwyczaje

Przysłowia na luty

Sprawdź, co mówią mądrości ludowe o pogodzie zawarte w przysłowiach o lutym. Które z nich znasz? I które się sprawdzą?

Czytaj dalej
reklama
Karnawał na świecie. Poznaj zwyczaje karnawałowe z Wenecji, Rio i Nowego Orleanu i zobacz, jak  można się bawić na całego
Zwyczaje

Karnawał na świecie. Poznaj zwyczaje karnawałowe z Wenecji, Rio i Nowego Orleanu i zobacz, jak można się bawić na całego

Kolędnicy chodzący od domu do domu, turoń, zapusty – w Polsce mamy bardzo ciekawe tradycje karnawałowe. Niestety wiele z nich niemal zaginęło. Są za to miejsca na świecie, gdzie karnawał to wciąż czas intensywnej zabawy, a obchodzi się go szczególnie spektakularnie. Zapraszamy do Wenecji, Nowego Orleanu i Rio!

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej

Karnawał 2024 to nie tylko Tłusty Czwartek. Zobacz, jakie tradycyjne i nowe zwyczaje z przełomu karnawału i postu znasz

W lutym kończy się – dość krótki w tym roku – karnawał. Kiedyś był to okres w roku pełen magii. Dziś dawne zwyczaje odchodzą w zapomnienie, świętujemy z przyzwyczajenia. Czas najwyższy na małą powtórkę z polskich tradycji. Pora ku temu idealna – czas starcia karnawału z postem.­­ A przy okazji poznajcie nowe lutowe święta, obchodzenie ich dodaje życiu smaku.

Ostatki tuż, tuż - poznaj najciekawsze ostatkowe tradycje z różnych zakątków Polski
Zwyczaje

Ostatki tuż, tuż - poznaj najciekawsze ostatkowe tradycje z różnych zakątków Polski

Podczas karnawału świat stawał na głowie. Zamiast pracować, tańcowano po karczmach i urządzano procesje przebierańców. W odstawkę szło umiarkowanie w jedzeniu i piciu, a już zupełne szaleństwo następowało w ostatki, kiedy to trzeba było się najeść i wytańczyć na zapas przed nadchodzącym postem.

Czytaj dalej
tradycja tłustego czwartku
Zwyczaje

Tłusty czwartek: skąd się wzięła ta tradycja i jak dawniej ją świętowano?

Tłusty czwartek w religii chrześcijańskiej rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, jednak historia tego dnia sięga czasów pogańskich. Czy wiecie, że starożytni Rzymianie też obchodzili tłusty czwartek? I że niegdyś pączki nadziewano... słoniną?

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
Klasyczny bigos
Zwyczaje

Bigos – klasyczny czy w nowej odsłonie. Jak widzi to polskie danie włoski szef kuchni z gwiazdką Michelin?

20 stycznia obchodzimy Dzień Bigosu. Bigos to danie, które króluje od wieków na polskim stole - bigos. Jest nieodłącznym elementem świąt czy spotkań rodzinnych. Zimowym kulinarnym akcentem, który przygotowuje u siebie w domu także Chef Andrea Camastra z restauracji Nuta, jedynej restauracji z gwiazdką Michelin w Warszawie. Jak Włoch, który od blisko dekady mieszka w Polsce, ocenia tę klasyczną potrawę?

Czytaj dalej
Przysłowia na styczeń. Sprawdź czy znasz je wszystkie!

Przysłowia na styczeń. Sprawdź czy znasz je wszystkie!

Czy styczniowa pogoda może zwiastować już wiosnę? Ludowe mądrości pokazują, że tak. Przeczytajcie jakie przysłowia wiążą się ze styczniem.

Czytaj dalej

Numery archiwalne

Numery archiwalne

Przegapiłeś numer?

Wydania archiwalne – zwykłe oraz wydania specjalne
– możesz zamówić w każdej chwili
z naszego archiwum.

Zamów wersję online Pokaż wszystkie numery