Pączki brzóz i pędy sosny w domowej apteczce
Leki z naturalnej apteki
Pączki brzóz i pędy sosny to samo zdrowie. Esencja minerałów i witamin. Napary z pączków brzóz pomagają m.in. przy gorączce, zatruciach i stanach zapalnych układu moczowego. Płukankami przemywa się zmiany na skórze. Syrop z pędów sosny warto mieć pod ręką, gdy pogoda sprzyja przeziębieniom.
Jak zbierać pędy i pączki drzew?
Zbierając młode części drzew, nie bądźmy zachłanni. Zostawmy coś roślinie, żeby jej nie uszkodzić. Nie zrywajmy wszystkich pędów i pączków z jednego drzewa, ale wybierajmy ładne okazy z kilku.
syrop z pędów sosny
Najlepiej zbierać je, gdy już wyłoniły się zielone pąki, a jeszcze nie rozwinęły igły... Wybierajmy takie średniej wielkości, nie dłuższe niż 10-12 cm. Zrywajmy najlepiej z kilku drzew, obcinając ostrym sekatorem, z dolnych pędów, gdzie drzewo nie musi się już zbyt rozwijać. Przy okazji nawdychamy się pyłków z kwiatów sosny, które są bardzo zdrowe dla dróg oddechowych.
Zebrane pędy potnijmy na mniejsze kawałki, układajmy w słoiku warstwami, przesypując cukrem. Na górze, pod samą nakrętką, powinna być warstwa cukru, na którą wylewamy 3-4 łyżki alkoholu. Po 2 tygodniach otrzymamy gęsty syrop – świetny na przeziębienia, infekcje dróg oddechowych, kaszel i zapalenie gardła.
Zawarty w nim olejek sosnowy ułatwia oddychanie, a witamina C wzmacnia organizm. Stosuj 3-4 razy dziennie po łyżeczce. Idealny dla dzieci!
Autor: Katarzyna Szczerbowska, Eliza Otto