Jak oduczyć psa złych nawyków

Psie zachowania zawsze wynikają z jakichś motywacji, ale część złych nawyków pogłębiamy naszymi błędami wychowawczymi. Jednak łatwo tego uniknąć. Jak poradzić sobie z niechcianymi zachowaniami psa radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl.

Pies obgryza meble
Gryzienie jest jedną z podstawowych psich potrzeb. Jeśli widzimy, że ofiarą szczęk naszego pupila padają krzesła i kanapy, to powinien to być dla nas wyraźny sygnał, że potrzeba ta nie jest zaspokojona. W takiej sytuacji najlepiej kupić naturalne gryzaki, takie jak suszone ścięgna. Pozwolą naszemu psu nagryźć się do woli, a przy okazji uspokoją go i poprawią samopoczucie. W dodatku ze smakiem!

Pies podgryza podczas zabawy
Wszystkie psy w zabawach rzadziej używają łap, a częściej pyska i zębów. Dlatego już od szczeniaka należy pokazywać, że do podgryzania lepszy od naszej ręki jest specjalny szarpak lub psia maskotka. Na nich maluch może ćwiczyć, ile chce. Nie tylko nauczy się regulować siłę gryzienia, ale też wyżyje się, dając upust rozpierającej go energii.

Pies zjada nieczystości
Ten niemiły dla właściciela psi nawyk może być spowodowany m.in. zbyt monotonną dietą, kiedy zwierzę dostaje np. tylko suchą karmę. Dziko żyjące psy jedzą różnorodnie. Jeśli menu naszego pupila urozmaicimy kilkoma rodzajami mięs i warzyw oraz takimi dodatkami jak żwacze, problem powinien się zmniejszyć.


Pies wymusza jedzenie przy stole
Nie daj się nabrać na szczekanie i maślane oczy! Jeżeli chcesz się podzielić z psem posiłkiem, nigdy nie karm go ze swojego talerza, tylko z miski. Najlepiej dopiero wtedy, gdy skończysz jeść. To wyćwiczy jego cierpliwość. Nie chcesz się dzielić? Daj psu gryzaka.  

Pies ciągnie na smyczy
Najczęściej jest za krótka, przez co pies nie może zaspokoić kolejnej bardzo ważnej potrzeby – węszenia i „odczytywania” informacji z otoczenia. Dobra smycz powinna mieć minimum 3 m długości. Jeśli mimo to problem nie znika, prawdopodobnie spacery są dla psa za krótkie lub nudne. Wtedy trzeba stworzyć mu okazje do spotkań z czworonożnymi kolegami

Zobacz również