kąpiele leśne

Wiosna rozgościła się na dobre i pogoda zachęca do częstszego wychodzenia z domu. Czy wiesz, że badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu na zdrowie i samopoczucie ludzi?

W naturze

Warto teraz wybrać się do lasu, aby na własne oczy zobaczyć, jak natura budzi się do życia. Śpiew ptaków, usłyszany po raz pierwszy po długiej zimie, pierwsze pączki na drzewach i zapach mokrej ziemi - to wszystko potrafi rozgrzać serce jak nic innego. Las jednak oferuje nam znacznie więcej. Doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na życie człowieka docierają do nas od lat i warto ich posłuchać.

reklama
zielony las, mech, mech i dęby, dęby w lesie, dąb w lesie, piękny las, tajemniczy las
Zdjęcie: Antonina Dolani

Czy wiesz, jak terapia lasem wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?

Istnieje wiele dowodów naukowych wskazujących na to, że kontakt z przyrodą wspaniale poprawia samopoczucie i pomaga naszemu zdrowiu. Słyszałeś o shinrin yoku, inaczej kąpieli leśnej? 
Kąpiele leśne, które od pewnego czasu zdobywają coraz większą popularność również w Polsce, wpływają pozytywnie na nasz stan psychiczny i redukcję stresu i nie mają nic wspólnego z wodą.
To uważne spędzanie czasu wśród drzew i korzystanie z uspokajającego i uzdrawiającego człowieka kontaktu z naturą. 

Zobacz jak to robić: Praktyczny poradnik kąpieli leśnych

 

kąpiele leśne, niebieskie kwiaty w lesie, niebieskie kwiaty, starodrzew, wiosna w lesie, droga w lesie, leśna droga
Zdjęcie: Mark Fairhurst / Unsplash

Instytut Nauk Leśnych SGGW od kilku lat prowadzi badania nad wpływem lasu na dobrostan ludzi

Z wyników płynie jasny komunikat: wcale nie potrzeba wielogodzinnych wypraw w głąb puszczy by poczuć się lepiej.
Już krótka przechadzka wśród drzew pozwala naszemu układowi nerwowemu odpocząć i się zregenerować oraz pomaga w walce ze stresem.

Wystarczy tak niewiele: udowodniono, że dziesięciominutowy spacer po lesie wyraźnie obniża ciśnienie krwi, a dwadzieścia minut takiej aktywności pozwala odczuć znaczną poprawę nastroju.

Takie badania sprawiają, że w świadomości ludzi rośnie znaczenie przyrody jako czynnika wspomagającego dobrostan człowieka. 

góry we mgle, góry i las, las w górach, tajemniczy las, las we mgle, mgła w górach, mgła w lesie
Zdjęcie: Antonina Dolani

Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu na zdrowie i samopoczucie ludzi

Badania przeprowadzone przez Dr Quing Li pokazują, że istnieje związek pomiędzy rekreacją i wypoczynkiem w lesie, a korzystnymi reakcjami immunologicznymi.

Zbadano dwie reprezentatywne grupy osób aktywnie chodzących. Jedna z nich uczęszczała na spacery głównie w mieście, druga natomiast wybierała leśne ścieżki. U osób chodzących wśród drzew wykazano większą ilość oraz aktywności komórek zwanych przez naukowców natural killers.

To komórki, które są odpowiedzialne za walkę z wrogimi nam drobnoustrojami w naszym ciele oraz usuwaniem z niego komórek nowotworowych!
Badacze tłumaczą, że zależności te wiązać można m.in ze specyficznymi związkami wydzielanymi przez drzewa iglaste wraz z olejkami eterycznymi.

rzeka w lesie, woda w lesie, połączone drzewa, drzewa nad wodą, spokój w lesie, cisza w lesie, czyste powietrze, kontakt z naturą
Zdjęcie: Tienko Dima / Unsplash

Nie można zapomnieć również o tym, że zarówno poziom zanieczyszczeń jak i hałasu w lesie są znacznie niższe

Wewnątrz lasu łatwiej również o ciszę, której brak w mieście. Nawet jeśli w jego okolicy znajdziemy trasy o dużym natężeniu ruchu samochodowego  i tak w lesie poziom dźwięków związanych z ruchem drogowym jest znacznie obniżony. 

Teraz jest idealny moment na odkrywanie, jak przyroda budzi się do życia. Doznania wzrokowe i słuchowe będą niezapomniane, a przy okazji można zrobić coś dobrego dla siebie, zarówno w sferze ciała jak i ducha. 

spacer po lesie, droga w lesie, las, tajemniczy las, kobieta w lesie, kąpiel leśna, lato w lesie, letni las
Zdjęcie: Geranimo / Unsplash

Następnym razem wybierając się do lasu proponujemy, abyś spróbował czegoś nowego. Może przytulisz się do drzewa, albo jeżeli pogoda już na to pozwoli, przejdziesz  po trawie… na boso. Jeśli to dla Ciebie za dużo spróbuj dotknąć dłonią kory drzewa, mchu albo liści. Zamknij oczy i wsłuchaj się w życie lasu. To zupełnie nowe doznania sensoryczne, które poprawiają nasze czucie głębokie i umiejętność bycia w tym, co tu i teraz, w ćwiczeniu naszej  uważności. 
A zatrzymanie się w codziennym pędzie to pierwszy krok ku szczęśliwszemu życiu.

Pamiętajcie, że aby uzyskać korzyści zdrowotne z pobytu w lesie wystarczy się do niego wybrać! 

 

Tekst: Antonina Rzeszotarska

Zdjęcia: Shutterstock, unsplash

światło w lesie, magiczny las, kolorowy las, piękny las, las w lecie, las na wiosnę, kolory w lesie
Zdjęcie: Antonina Dolani

Zobacz również