poidełko dla ptaków w ogrodzie

Kiedy zaczynają się upały, postaw poidełko dla ptaków w ogrodzie. Sprawdź jak Ci się odwdzięczą

Zwierzęta w naturze

Kiedy słońce przygrzewa na całego, myślimy o lemoniadzie dla rodziny i znajomych, no i o misce dla psa lub kota. Ale warto też pamiętać o napoju dla skrzydlatych gości i owadów. 

reklama

Woda dla ptaków w ogrodzie

O ile dokarmianie ptaków nie jest koniecznie, kiedy jest ciepło, bo pożywienia jest dużo i zwierzęta same sobie radzą, o tyle wodę muszą pić przez cały rok. Zwłaszcza w upały i w miastach, gdzie nie zawsze łatwo o strumyk czy oczko wodne. Z tego powodu ptaki dużo czasu spędzają na poszukiwanniu wody, a mogłyby przecież poświęcić go zdobywaniu jedzenia dla siebie i swoich piskąt.

Dlatego, pamiętajmy o ptakach i wystawiajmy dla nich czystą i świeżą wodę. 

Zobacz także: Do kiedy dokarmiać ptaki i co dawać im do karmnika?

poidełko dla ptaków
Żeliwne poidełko, Esschert design, sklep.weranda.pl

Jak przygotować wodopój dla ptaków?

Wodę wlewajmy do płaskiego naczynia, z którego nawet namniejsze ptaki będą mogły bezpiecznie pić. Ptak skorzysta z poidełka siadając na jego krawędzi. Niekóre poidełka dla ptaków mają też specjalne siedziska.

Naczynie z wodą dla ptaków postawmy w cieniu (nie chcemy przecież, żeby woda była gorąca) i w bezpiecznym miejscu, czyli takich, do którego nie będą miały dostępu zagrażające ptakom psy i koty. Oczywiście, psy i koty też powinny mieć wystawione miseczki w cieniu, ale nich to będzie jak najdalej od wodopoju dla ptaków.

Jeśli ustawisz w ogrodzie miskę z wodą dla ptaków, to bardzo prawdopodobne, że przestaną podjadać owoce z twoich drzew i zaglądać do twojej szklanki. Robią to z pragnienia!! 

Na dno miski wysyp kamyki, żeby ptaki się w niej nie ślizgały. Często wymieniaj wodę. Ptak będzie syty i twoje owoce całe. A przy okazji, kto wie, może zwabisz do swojego ogrodu także okoliczne wiewiórki? 

Tekst: JZ 
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe

Zobacz także: Jak ptaki budują gniazda?

Zobacz również