Jakie winogrona są najlepsze?

Jakie winogrona są najlepsze na soki, desery, wina czy rodzynki? Podpowiadamy jaką odmianę winnej latorośli zasadzić, aby cieszyć się jej owocami podczas przygotowywania kulinarnych specjałów.

Własna mini winnica
Trudno wskazać jedną odmianę, której owoce nadawałyby się do wszystkiego. Założenie małej winnicy warto zaplanować w słonecznym, osłoniętym miejscu lub przy południowej ścianie budynku. Jeśli chcemy, żeby na naszej plantacji rosły krzewy o owocach białych i czerwonych, dobrych na wino i deser, trzeba przygotować miejsce dla 5-10 roślin i od razu zbudować dla nich podpory. Najlepsze będą druty rozciągnięte na słupkach. Jeśli mamy silne sadzonki, możemy liczyć na to, że już w drugim, najpóźniej trzecim roku uprawy spróbujemy pierwszych owoców.

Jakie winogrona są najlepsze na desery?
Polecam odmianę ’Kordia’. Ma zielone grona pełne owoców. Niewiele ustępuje jej ’Talizman’, również zielona. Ta potrzebuje nieco mniej ciepła niż poprzednia, w pełni dojrzała jest aromatyczna i słodka jak ulepek. Amatorom ciemnych owoców można polecić szwajcarską odmianę ’Muscat Blue’, bardzo odporną na choroby. Smacznych odmian winorośli ze słowem „muscat” w nazwie mamy znacznie więcej. Dobrym przykładem jest ’Muscat letni’.

Jakie winogrona na soki i domowe wino?
Zupełnie przyzwoite białe trunki powstaną z owoców odmian ‘Aurora’ i ’Bianca’. Z kolei czerwone wino bardzo dobrej jakości otrzymamy  z dojrzałych owoców odmian ’Wiszniowyj Rannij’ czy ’Sabrevois’. Ta ostatnia nie wymaga okrywania, bo jest bardzo odporna na mróz.

Z jakich winogron zrobić rodzynki?
Beznasienna odmiana ’Einset Seedless’ to jedna z nielicznych dobrze znoszących nasz klimat. Potrzebuje jednak wyjątkowo słonecznego miejsca. Jej słodkie grona bywają pokusą dla ogrodowego ptactwa, a także os. Dlatego warto podczas owocowania założyć na krzewy specjalne siatki lub stare firanki.

ZOBACZ TAKŻE:

>>> JAK ZAŁOŻYĆ PRZYDOMOWĄ WINNICĘ?

Zdjęcie: Shutterstock
Tekst: Witold Czuksanow, dziennikarz, ogrodnik, współtwórca programu telewizyjnego "Rok w ogrodzie".

Zobacz również