weranda.pl werandaweekend.pl
reklama

Jak oduczyć psa szczekania na gości?

Zwierzę ujadające przy drzwiach stresuje zarówno ciebie, jak i odwiedzających cię znajomych? Jeśli szczeniak nie miał kontaktu z różnymi ludźmi w pierwszych miesiącach życia, może potem reagować na nich lękiem lub agresją. I głośnym szczekaniem. Jak go tego oduczyć?

6 PROSTYCH ZASAD, KTÓRE POMOGĄ CI ODUCZYĆ PSA SZCZEKANIA NA GOŚCI

• Witaj znajomych przed domem
Weź psa na smycz i wyjdź gościom naprzeciw. Zwierzak jest wtedy spokojniejszy, bo nie znajduje się na swoim terytorium, nie musi go też pilnować. Poza tym skupia się nie na ludziach, ale na innych bodźcach z otoczenia, na przykład zapachach zwierząt.

• Zachowaj spokój
Pies jest u siebie i szczekaniem obwieszcza stadu, że zbliża się ktoś obcy. Jednak jego dalsze zachowanie będzie odbiciem twojego nastawienia. Miłe, ale ciche powitanie ostudzi psie emocje i da mu znać, że nie ma powodu do niepokoju.

• Daj gościom przysmaki dla psa
Niech go poczęstują na powitanie. To utrwali skojarzenie, że odwiedzający was ludzie są w porządku. Chwal zwierzę, jeśli jest spokojne, to dla niego podwójna nagroda.• Jeżeli pies chce się przywitać, niech zrobi to sam
Nachalne głaskanie, cmokanie i chodzenie za zwierzęciem niepokoją go, a kiedy pies jest zdenerwowany, to szczeka.

• Oprowadzaj gości
Gdy będą chcieli się przejść po domu czy ogrodzie, wstań pierwszy i przynajmniej przez przez kilka kroków ich eskortuj. Dzięki temu pies nie odbierze spaceru odwiedzających jako panoszenia się. Skoro ty ich prowadzisz, to znaczy, że mogą chodzić po waszym terenie.

• Trzymaj miskę i zabawki z dala od gości
Zwierzęta często niepokoją się, gdy wchodzi ktoś obcy, ponieważ pilnują swoich skarbów. Jeśli nie będą musiały tego robić, będą spokojniejsze i skupią się na zabawie.

Tekst: Joanna Hajdyła-Jarosz
Zdjęcie: BE&W

reklama

Zobacz również