Pszenica nawilży, jęczmień odmłodzi, owies ukoi. Taka polna kuracja to najlepszy sposób, by zatrzymać na skórze letni blask. I nie zapłacisz za nią jak za zboże.

Nie bez przyczyny kłos to symbol dostatku i płodności, a sen o kołyszących się łanach oznacza spełnienie najskrytszych marzeń. Zboża to bogactwo, także składników upiększających. Kryją się w nich fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo oraz niezwykle ważne dla skóry witaminy: B1, B2, D, E, K. Warto wykorzystać ich dobroczynne działanie. Radzimy też poprosić zaprzyjaźnionego gospodarza o odrobinę słomy. Ona też przyda się do zabiegów upiększających. 

Prosty plan zbożowych zabiegów urodowych

Co tydzień wcieraj w skórę twarzy i ciała piling ze zmielonych ziaren. Nie musisz się martwić o opaleniznę. Zazwyczaj jest widoczna około 28 dni, czyli tyle, ile trwa cykl odnowy skóry. Lekkie złuszczenie naskórka nie zmieni złocistego odcienia – brązowy pigment znajduje się w głębszej warstwie skóry. Za to wyrówna koloryt, bo usunie martwy naskórek, który nadaje skórze szary odcień. I przygotuje ją do wchłaniania składników nawilżających.  

Co dwa dni nakładaj maseczkę, rób odżywczą kąpiel. Nienawilżana skóra staje się szorstka i złuszcza się nawet dwa razy szybciej. Cera tłusta z kolei latem na początku trochę podsycha pod wpływem słońca, by potem się przetłuszczać jeszcze mocniej. Dobrze jej więc zrobią maski kojące i matujące. 

Codziennie pij zbożowy napar. Skórę od środka nawadnia nie tylko woda! Herbaty na bazie słomy czy ziaren zawierają wzmacniającą paznokcie i włosy krzemionkę, odmładzającą witaminę E oraz witaminy z grupy B, które zmniejszają przetłuszczanie się skóry. 

Kosmetyki z pszenicy

Pszenica jest idealna dla skóry suchej i zmęczonej – jako jedyne zboże zawiera prowitaminę A. Dzięki temu regeneruje oraz rozjaśnia naskórek. Z podkiełkowanych ziaren wytłacza się olejek, który świetnie uelastycznia cerę, wygładza i nawilża. 

Piling z kiełków

Wymieszaj po łyżce tłustego mleka, posiekanych kiełków pszenicy, świeżo zmielonych ziaren lub mąki z dobrego młyna. Wmasuj w oczyszczoną skórę twarzy, zostaw na 2-3 minuty i spłucz letnią wodą.

reklama


Maska pszeniczna

2 łyżki mąki utrzyj z łyżeczką miodu i powoli, mieszając, dolej 3 łyżki ciepłego mleka. Nałóż na twarz, spłucz po kwadransie. 

Kąpiel nawilżająca z płatkami róż

Garść płatków ogrodowych róż i garść otrąb pszennych zalej 2 szklankami wrzątku, przykryj i ostudź. Odcedzony płyn wlej do kąpieli. 

Herbata pachnąca łąką

Łyżkę ziaren zalej szklanką wody i gotuj pół godziny. Odcedź. Pij szklankę dziennie. Ta słodka herbatka wygładzi skórę i doda energii. Warto nią też płukać włosy – zyskają objętość i blask. 

Kosmetyki z owsa

Owies łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie. Zawarty w nim cynk leczy trądzik, miedź napina skórę, witaminy z grupy B pomagają na zmiany alergiczne i przesuszenia. Obecne w ziarenkach substancje śluzowe tworzą na skórze warstewkę ochronną.

Piling owsiano-orzechowy

Zmiksuj osobno 2 łyżki płatków owsianych i 2 łyżki orzechów laskowych. Zmieszaj i wsyp do suchego pudełka. Żeby zrobić piling, połącz łyżeczkę z ciepłą wodą i tą papką masuj skórę twarzy. Na piling do ciała zmiksuj składniki trochę grubiej. 

Maseczka matująca

Łyżkę zmielonych płatków zalej 5 łyżkami wrzątku, wymieszaj i dodaj łyżeczkę świeżych drożdży. Trzymaj na twarzy 20 minut. 

Kąpiel mleczna

Zagotuj szklankę płatków w 6 szklankach mleka. Odciśnij przez gazę i dodaj do kąpieli. Zanurz się na 20 minut, nie spłukuj. Taka kuracja pomaga zwłaszcza na suchą, swędzącą skórę. 

Upiększający góralski napój 

Garść drobno posiekanej słomy owsianej zalej dwoma szklankami wrzątku, gotuj 15 minut na małym ogniu. Odcedź, popijaj napar ciepły albo schłodzony. 

Kosmetyki z jęczmienia

Jęczmień wygładza zmęczoną i zwiotczałą cerę. Jest bogaty w uelastyczniający skórę selen i regenerujący cynk. Rozjaśnia i rozświetla skórę. 

Piling z jabłkiem

Wymieszaj 3 łyżki zmielonych ziaren z łyżką startego jabłka i łyżką miodu. Wcieraj w skórę twarzy, po 2-3 minutach spłucz chłodną wodą.

Maseczka wybielająca 

Zmieszaj łyżkę mąki jęczmiennej z łyżeczką soku z cytryny i połową łyżeczki oliwy. Nałóż na twarz, potrzymaj kwadrans. Spłucz letnią wodą.

Kąpiel ujędrniająca

Szklankę ziaren jęczmienia, szklankę otrąb jęczmiennych, gałązkę rozmarynu i kilka ziaren jałowca zalej 8 szklankami wody. Gotuj 45 minut. Przecedź i dodaj do kąpieli. 

Odmładzająca woda jęczmienna 

Oczyszcza z toksyn, wygładza cerę i pomaga w problemach z pęcherzem. Pół szklanki ziaren gotuj pół godziny na małym ogniu w 4 szklankach wody. Dodaj skórkę i sok z cytryny. Przecedź, posłódź miodem. Pij szklankę rano i wieczorem. 

Tekst: Aleksandra Karelin

Zdjęcia: Shutterstock 

Zobacz również