Bądź eko, zużywaj mniej wody

Zbliża się dzień, w którym kąpiel w wielkiej wannie czy utrzymanie zielonego trawnika od wiosny do zimy stanie się luksusem. Dlatego uczmy się oszczędzać wodę.

W łazience: Nie od dziś wiadomo, że częste mycie skraca życie. Szczególnie jeśli pławimy się w pełnej wannie albo nie zakręcamy kranów podczas mycia zębów czy golenia. Opracujmy więc schemat kąpielowy i trzymajmy się go: wchodzimy pod prysznic, odkręcamy wodę, namydlamy się, zakręcamy wodę. Potem mycie (także zębów!). Odkręcamy kurki i szybko się opłukujemy.

Będzie jeszcze lepiej, jeżeli zafundujemy sobie specjalną głowicę prysznicową z przyciskiem zmniejszającym zużycie wody nawet o 70% (np. Natura firmy Oras), zamienimy baterie z oddzielnymi kurkami do zimnej i ciepłej wody na jednouchwytowe (oszczędność nawet o 2/3), a najlepiej na takie z termostatem (ustawiają idealną temperaturę).

Dobrym pomysłem są perlatory – mocowane na kranach siateczki napowietrzające wodę. Leje się jej mniej, ale wrażenie jest odwrotne. Pralkę włączamy tylko wtedy, gdy załadowaliśmy cały bęben.

reklama

W toalecie: Kibelek to nie kosz na śmieci – wrzucanie do niego serwetek, chusteczek do nosa czy niedopałków oznacza masę dodatkowych spłukiwań. Dobrze byłoby także sprawdzić, czy nasz rezerwuar jest szczelny. Wystarczy wsypać do niego trochę barwnika spożywczego i poobserwować.

W kuchni: Zmywarka to podstawa – załadowana po 12-osobowej imprezie zużyje siedem razy mniej litrów wody, niż gdybyśmy mieli zmyć to wszystko ręcznie. Jeśli jednak musimy coś przepłukać
„na szybko”, nigdy nie róbmy tego pod strumieniem bieżącej wody, tylko w napełnionym zlewie. Warzywa i owoce myjemy w misce, a nie pod kranem – a wodą podlewamy potem rośliny w doniczkach.

W ogrodzie: Łapmy deszczówkę. Ustawienie beczki podłączonej do rynien zwróci się błyskawicznie. Jeżeli jednak wciąż korzystamy z „kranówy”, ogród podlewajmy rano lub po zachodzie, gdy temperatura jest niższa i woda nie wyparuje. Spryskiwacze ustawiamy tak, by polewały rośliny, a nie ścieżkę.


Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Grzegorz Oloś/Ekoserwis, Alamy/Be&W, Biosphoto/East News, Gap Photos/East News, Getty Images/Fpm, Materiały Prasowe Firm, Shutterstock

Zobacz również