księżycowy kalendarz ogrodnika marzec 2023

Księżycowy kalendarz ogrodnika: jakie prace ogrodowe warto wykonać w marcu?

Porady

Chcesz zebrać plony wiosną i latem? Marzec to dobry moment, by zabrać się  do pracy. Już czas siać sałatę, rzodkiewki, szpinak, szczypiorek, koper, sadzić dymkę. Można też przygotowywać w doniczkach rozsady grochu i bobu oraz karczochów. Rozpocznij przygotowanie kwiatowych rozsad. I wysiewaj nasiona na pyszne i zdrowe kiełki! Zobacz co jeszcze sugeruje Księżycowy kalendarz ogrodnika na marzec 2023. 

reklama

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 1-6.03 Księżyca przybywa

Marcowe siewy? Zanim rozpoczniesz uprawy gruntowe, upewnij się, czy gleba wystarczająco się ogrzała. W lodowatych po zimie podłożach nasiona zwykle nie kiełkują, lecz pęcznieją i gniją, a to bywa powodem konieczności powtórzenia siewu. Z całą pewnością aż do połowy marca Księżyc będzie sprzyjał pracom w szklarniach, inspektach i tunelach, gdzie ziemia powinna mieć wystarczającą temperaturę i z właściwym ciepłem przytuli nasiona nowalijek. 

Już czas siać sałatę, rzodkiewki, szpinak, szczypiorek, koper, sadzić dymkę. Można też przygotowywać w doniczkach rozsady grochu i bobu oraz karczochów. Pod osłonami przeznacz część powierzchni pod buraki ćwikłowe, zbierzesz je w maju jako botwinę albo liście do sałatek. Do 15 marca w mieszkaniach wciąż wysiewaj nasiona na kiełki, uprawiaj słonecznik oraz groch na młode listki, pędź natkę i drobne cebule na szczypior. Rozpocznij też przygotowanie kwiatowych rozsad. W ogrzewanych szklarniach siej lewkonie, żeniszki, petunie, begonie i jednoroczne pnącza, takie jak kobea, thunbergia czy męczennica. Pierwsze dni marca wydają się szczególnie odpowiednie do posadzenia bulw begonii, gloksynii oraz hippeastrum, jak też do wiosennego przesadzania storczyków oraz pozostałych kwiatów doniczkowych. Namawiamy do testowania kiełkowania własnoręcznie zebranych nasion, ziół, kwiatów, warzyw, jak również zapasów z ubiegłych lat. Szczególnie dobrym okresem dla wszystkich tych prac będzie właśnie początek miesiąca. Apogeum zapowiadane na 3 marca wiąże się zwykle ze spokojną i przewidywalną pogodą, która nie płata niemiłych niespodzianek.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 7.03 pełnia

Chwila oddechu dla roślin, ogrodu oraz ogrodników. Powinny kwitnąć już wierzby, wczesne gatunki kaliny, ciemierniki i oczary. Pamiętaj o podlewaniu kwiatów doniczkowych i zakupach pierwszych bratków do skrzynek na balkony i tarasy.

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 8-20.03 Księżyca ubywa

Do 15 marca siej i sadź, zwłaszcza drzewka i krzewy owocowe oraz dekoracyjne. Możesz zakładać żywopłoty i rabaty bylinowe, sadzić lilie do pojemników, a nawet na rabaty. Podpędź na kiełki wczesne odmiany sadzeniaków, a w gruncie sadź jary czosnek i dymkę. Od 16.03 zabierz się do trawnika. Przydadzą się wertykulatory, aeratory, grabie, by pozimową pilśń wyczesać, napowietrzyć murawy i dosiać nasion tam, gdzie pojawiły się ubytki. Księżycowa energia nie będzie jednak wspierać w tym czasie kiełkowania, więc można z tym poczekać do ostatnich dni marca albo też po zasianiu przykryć nasiona warstwą pulchnego podłoża, by miały idealne warunki do wzrostu. Szczególnie ważne w tym okresie (potrwa on aż do 27 marca) jest przygotowanie rabat do wiosennych siewów. Glebę trzeba spulchnić, uformować grządki, zasilić je kompostem. Przygotuj również wysokie grządki, a z biomasy pozyskanej podczas wiosennych porządków ułóż pryzmy kompostowe. Nie zapomnij, żeby potraktować je specjalnymi szczepionkami, które przyspieszają rozkład materii organicznej.

Między 13 a 27 marca znajdź również odpowiedni dzień, słoneczny, z temperaturą powyżej 5 stopni, na dokończenie cięcia jabłoni, grusz, agrestu, porzeczek oraz aronii. Podobna pogoda sprzyja opryskom na ochojniki i kędzierzawość liści brzoskwiń. Uwaga na 19 marca! W imieniny Józefa, dzień zwykle z dobrą aurą, tym razem przypada perygeum. Drzewa i krzewy mogą źle reagować na cięcie i inne inwazyjne zabiegi konieczne dla ich zdrowia i urody oraz obfitości owocowania.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 21.03 nów

Zaczyna się zaraz, kilkanaście godzin, po przyjściu astronomicznej wiosny. Pojawienie się nowej pory roku ma symboliczne znaczenie. Zakaz prac ogrodniczych obowiązuje jak zwykle.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 22-31.03 Księżyca przybywa

Do 27 marca masz czas na pielęgnację, uprawy i przygotowanie drewna opałowego na kolejną zimę. A już od 25 marca możesz zacząć kolejną serię siewów warzyw, ziół i kwiatów, zarówno do gruntu, pod osłonami, jak i w mnożarkach. Na wypadek słonecznej pogody za dnia i mrozów w nocy okrywaj rabaty czarną agrowłókniną, by nie traciły ciepła dostarczanego przez słońce. Pogoda nie ma za to większego wpływu na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych oraz dekoracyjnych, uprawy kiełków i nowalijek pod osłonami. Spokojnie możesz też już zakładać żywopłoty z roślin wieloletnich. Wykorzystaj apogeum, które wypada ostatniego dnia miesiąca. Przy odpowiedniej pogodzie posadzone rozsady i wysiane wówczas nasiona powinny się szybko przyjąć i wykiełkować.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
Zdjęcia: Unsplash

Zobacz również