kalendarz księżycowy marzec

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w marcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-8.03 księżyca przybywa

Z każdym dniem Księżyc będzie coraz bliżej Ziemi. To pobudza krążenie soków i enzymów. 1 marca myjemy donice i kuwety, moczymy i zaprawiamy nasiona, spulchniamy i podlewamy ziemię. Siewy i sadzenie oraz pikowanie zaczynamy następnego dnia (sałaty, roszponkę, rukolę, buraki na botwinę oraz odmiany wczesnych marchewek, pietruszek). Jeśli jest ciepło, to siejemy również groch łuskowy i bób. Czas też rozpocząć przygotowanie rozsady selerów, porów, kapust, kalarepy, kalafiorów. Z początkiem miesiąca pełną parą powinna ruszyć także domowa produkcja kiełków oraz słoneczników i groszków na zielone listki. Im bliżej pełni, tym bardziej aktywne staną się krety i gryzonie. Warto więc przygotować pułapki; dla kretów najlepsze są rurkowe. Trzeba je regularnie sprawdzać, wyjmować żywe zwierzaki i zaraz wywozić daleko na nieużytki.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9.03 pełnia

Czas spokoju i odpoczynku od prac ogrodowych. Gdyby zapowiadali marcowe mrozy, podlewamy ziemię pod zimozielonymi krzewami ogrodowymi.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 10-23.03 księżyca ubywa

Pierwszego astronomowie przewidują perygeum (Księżyc najbliżej Ziemi). To niedobry moment na sianie roślin, które chcemy przechowywać, za to nowalijki powinny urosnąć jak na drożdżach. Czas sprzyjający siewom i sadzeniu trwa aż do 14 marca. Warto go wykorzystać, zwłaszcza do prac na grządkach owocowych. Pamiętajmy o poziomkach, nowych truskawkach, porzeczkach, jabłoniach, śliwach. W przydomowych sadach i jagodnikach zajmujemy się cięciem i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Czekają na nie jabłonie, grusze, czerwone, białe i czarne porzeczki, agrest oraz aronia. Rany, blizny i skaleczenia spowodowane w tym czasie powinny zagoić się szybko i bez komplikacji. Na wszelki wypadek największe świeże rany można zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Przygotowujemy drewno opałowe na kolejny sezon. Mało w nim teraz wody, więc szybko schnie. Można nie tylko ścinać, lecz również łupać i układać pryzmy do suszenia. Od połowy marca opryskujemy brzoskwinie i śliwy środkami miedziowymi, bo to czas zwalczania grzybów powodujących kędzierzawość. Czas również chwycić za amerykańskie widły, by spulchnić rabaty przed siewami, na które przyjdzie czas w końcu miesiąca. Nie zapomnijmy o trawnikach – po zimie potrzebują wertykulacji, aeracji, trzeba je wygrabić, a tu i ówdzie zapewne uzupełnić ubytki. To dobry czas, by pousuwać z muraw chwasty.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24.03 nów

Dzień nie sprzyja pracom ogrodowym. Najlepiej podziwiać to, co w ogrodach już kwitnie.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 25.03-31.03 księżyca przybywa

Księżyc daleko od Ziemi. Jeśli będzie ciepło, trzeba dokończyć porządki, pielęgnowanie sadów, poukładać pryzmy kompostowe oraz skończyć opryski świerków i modrzewi przeciwko ochojnikom. Przygotujmy się do zbioru soku z brzóz, a później ostatnie 3 dni miesiąca wykorzystajmy do nasadzeń nowych kwiatów. Rozpoczyna się sezon na bratki, stokrotki, prymule i ciemierniki. Kto jeszcze nie posadził, niech nie przegapi. Robimy rozsady gatunków jednorocznych: nagietków, nasturcji, lwich paszczy i nemezji. Na rabatach jarzynowych to dni siewu grochu i bobu, sałaty i warzyw korzeniowych: wczesnej marchwi, pietruszki i skorzonery na zimowe przechowywanie.
 

Tekst, Witold Czuksanow
Zdjęcia: Cathal Mac an Bheatha, Mari Potter, Unsplash; Shutterstock

Zobacz również