zmiana czasu w polsce

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Naturalnie

"Kiedy jest zmiana czasu?" To pytanie zadają sobie dwa razy do roku rzesze niewyspanych i skołowanych obywateli zmuszanych po raz kolejny do przestawiania zegarków z 2 na 3 w nocy i odwrotnie.

kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy
Zmianę czasu praktykuje dziś ok. 1/3 świata.

Zmiana czasu – historia

Teorię znamy – chodziło o „spowodowanie efektywniejszego wykorzystania światła dziennego”, czyli o oszczędność. Prąd, paliwo i takie tam. Stąd angielski skrót DST (daylight saving time, nasz „czas letni”).

Pierwsi byli Niemcy – 30 kwietnia 1916 roku przestawili zegarki o godzinę do przodu, licząc, że zachomikowany w ten sposób węgiel pomoże im wygrać wojnę.

kiedy zmiana czasu z zimowego na letni
Wiele osób narzeka na samopoczucie po zmianie czasu.

Tyle że Anglia i jej sojusznicy zaraz zrobili to samo. W 1917 roku na letni czas przeszły USA oraz Rosja. A potem cała reszta „drobnicy”, która nie chciała zostać w tyle za wielkimi.

Gdzie jest zmiana czasu?

Dziś zmiana czasu z letniego na zimowy i zmiana czasu z zimowego na letni praktykowana jest w ok. 70 krajach.

zmiana czasu w polsce
Wg polityków, po zniesieniu zmiany czasu Polska miałaby zostać w strefie zimowej.

Gdzie nie ma zmiany czasu?

Na liście obojętnych na „efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego” króluje Japonia oraz Islandia, Białoruś, większość państw afrykańskich, a od niedawna Rosja, w której, zgodnie z zarządzeniem prezydenta, po raz ostatni przestawiono zegarki 30 marca 2011 roku.

Zmiana czasu – kiedy ostatni raz

Niewykluczone, że już wkrótce zmiana czasu przejdzie do lamusa – jest kłopotliwa w przeprowadzeniu, uciążliwa (wiedzą o tym dobrze klienci PKP uwięzieni przez godzinę w pociągach tkwiących na zabitych dechami stacjach), a na dodatek podobno wcale się nie opłaca. 

Zmiana czasu w 2021 roku 

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy będzie w nocy z 30 na 31 października. Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 27 marca 2022 roku.
Tekst: Weronika Kowalkowska Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Jak dawniej mierzono czas?

Zobacz również