rośliny trujące dla zwierząt

5 roślin bożonarodzeniowych, które są trujące dla zwierząt. Warto je znać

Zwierzęta domowe

Rośliny bożonardzeniowe takie jak gwiazda betlejemska, czy jemioła co roku pojawiają się w naszych domach z okazji świąt. Jednak nie wszystkie piękne kwiaty są bezpieczne dla naszych zwierząt i dla nas. Sprawdź, na które świąteczne rośliny lepiej uważać. Jeżeli zauważysz, że twoje zwierzę zachowuje się dziwnie, skontaktuj się z weterynarzem.

reklama
rośliny trujące dla psa
Ostrokrzew kolczasty

1/5 Rośliny trujące dla psa: ostrokrzew kolczasty

Ostokrzew kolczasty to jedna z najpopularniejszych roślin używana do dekoracji bożonarodzeniowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta roślina bożonarodzeniowa jest niebezpieczna dla psów. Najbardziej niebezpieczne są owoce ostrokrzewu – mogą wywoływać mdłości, wymioty, a nawet drgawki.

 

Gwiazda betlejemska

2/5 Rośliny trujące dla zwierząt: gwiazda betlejemska

Poinsecja, wilczomlecz nadobny albo po prostu gwiazda betlejmeska – w wielu domach obowiązkowa roślina bożonarodzeniowa. Sok z liści gwiazdy betlejemskiej jest łagodnie toksyczny dla psów. Nie znaczy to jednak, jeśli twój pies zjadł kawałek liścia, można to lekceważyć. W każdej sytuacji możliwego zatrucia lepiej jest skontaktować się z weterynarzem.

rośliny trujące dla zwierząt
Choinka

3/5 Rośliny niebezpieczne dla kota i psa: choinka

Żywa choinka zawsze budzi zainteresowanie kotów i psów. Poza niebezpieczeństwem przewrócenia choinki przez zwierzaka, istnieje ryzyko zatrucia. Igły z choinki zawierają oleje, które mogą być toksyczne dla układu pokarmowego zwierząt. Zjedzenie igieł może powodować kłopoty trawienne, istnieje też ryzyko pokaleczenia. Uważaj też na wodę, w której stoi choinka – zwierzęta chętnie ją piją, ale uwalniające się nawozy i środki konserwujące mogą być trujące.

rośliny trujące dla kota
Jemioła

4/5 Niebezpieczne bożonarodzeniowe rośliny: jemioła

Całowanie się pod jemiołą to niewątpliwie przyjemna tradycja, jednak należy pamiętać, że liście, łodyga i owoce jemioły są trujące dla ludzi i zwierząt. Mogą powodować halucynacje, skoki ciśnienia krwi i drgawki. Na wszelki wypadek wieszaj jemiołę daleko poza zasięgiem zwierząt i dzieci.

trujące rośliny
Cis pospolity

5/5 Trujące rośliny: cis

Bardzo silnie trująca roślina, niebezpieczna dla zwierząt i ludzi ze względu na zawartą w niej taksynę. Najbardziej trujące są igły i nasiona cisu. Spożycie ich może powodować trudności w oddychaniu, uszkodzenia nerek, a nawet zagrażające życiu zmiany rytmu serca. 
Tekst: PF Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: 
Jak zabezpieczyć choinkę przed psem?

Zobacz również