choinka w doniczce

Jak dbać o choinkę w doniczce?

Zieleń w domu

Po świętach wszędzie straszą suche, wyrzucone na śmieci choinki. A przecież nie muszą ginąć tak masowo! Wystarczy kupić choinkę w donicy, a potem przesadzić do ogrodu. 

żywa choinka w doniczce

Choinka w doniczce – jaką wybrać w sklepie?

Żeby choinka przyjęła się w ogrodzie, wiele zależy od stanu, w jakim są jej korzenie, od pogody i oczywiście od… ciebie.  W sklepie – kup iglak z polskich szkółek, np. świerk pospolity, srebrny (importowana jodła kaukaska ma mocno przycięte korzenie, by mniej ważyła w transporcie). Wybierz nieduży, ale w sporej donicy (optymalnie 2-metrowe drzewko w 10-litrowej donicy), ze zwartą bryłą korzeniową i ziemią porośniętą mchem lub drobnymi chwastami – to znak, że uprawiano je w donicy od kilku miesięcy, a nie wykopano właśnie z gruntu, brutalnie przycinając korzenie. 

Żywa choinka w domu – pielęgnacja

Drzewko wniesione do wnętrza przerywa zimowy stan spoczynku. Trzymaj je więc w salonie maksymalnie 1-2 tygodnie, w jak najchłodniejszym, 
ale widnym miejscu. Jak podelwać choinkę w doniczce? Obficie!

zywa choinka

Choinka w doniczce – co po świętach?

Jeśli twoja żywa choinka pozostała w uśpieniu (nie nabrzmiały mu pąki i nie wypuścił młodych przyrostów), a na dworze jest odwilż, posadź go w ogrodzie i obficie podlewaj. W duże mrozy jednak wystaw go na taras lub balkon, ociepl donicę (wstaw ją do większego pojemnika, wsuń papier pomiędzy ścianki) i podlewaj w odwilż. Jeśli jednak iglak się w domu obudził, trzymaj go do wiosny w widnym i chłodnym miejscu, podlewaj i zraszaj. Pod koniec marca wystaw na zewnątrz, a jeśli wypuści młode przyrosty, a szykują się przymrozki, osłoń agrowłókniną.

Kiedy sadzić choinkę w ogrodzie?

Żywe choinki z donic przesadzaj do gruntu w kwietniu. Obficie podlewaj, a ziemię wokół nich wyściółkuj korą, która ochroni ją przed wysychaniem.
Tekst: Aldona Zakrzewska, architektka krajobrazu, dziennikarka, autorka książek o ogrodowym designie, prowadzi blog blogrodowo.blogspot.com Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Choinka w doniczce w wersji mini

Zobacz również