She shed – kobiecy domek ogrodowy. Jak stworzyć swój mały azyl?

She shed – kobiecy domek ogrodowy. Jak stworzyć swój mały azyl?

Urządzamy dom

She shed w wolnym tłumaczeniu oznacza „jej szopę”, ale określa nie tylko kobiecy domek. To także filozofia życia!

reklama

Trend, który powstał na amerykańskich przedmieściach, coraz częściej pojawia się również w polskich domach. Kobiecy azyl to miejsce skrojone na własną miarę, w którym każda z nas poczuje się bezpiecznie i swobodnie.

Damska oaza zwykle zaaranżowana jest w ogrodzie. Jest nią domek lub altanka ogrodowa albo jak sama nazwa wskazuje szopa, służąca do relaksu czy spotkań z przyjaciółkami. Ale równie dobrze może to być domek narzędziowy – jeśli tylko odpręża cię przesadzanie i pielęgnowanie roślin. Tylko od twojej wyobraźni zależy, jak ją sobie urządzisz i jakie ozdoby ogrodowe wybierzesz.

Domek-altanka ogrodowa

Często she shed to tak naprawdę małe domki, jakie niegdyś królowały w podmiejskich ogródkach działkowych. Niejednokrotnie takie drewniane altanki są już gotowe – wystarczy je zmontować. Można je odpowiednio udekorować, np. pomalować okiennice, zawiesić na domku metalowe dekoracje (numerek, kołatkę lub żeliwny wieszak na wąż ogrodowy) i oryginalna altana ogrodowa gotowa!

Stary domek ogrodowy można odmalować i ozdobić kwiatami.
Stary domek ogrodowy można odmalować i ozdobić kwiatami.
Fotel rattanowy i poduszki dekoracyjne starą szklarnię przemienią w she sched.
Fotel rattanowy i poduszki dekoracyjne starą szklarnię przemienią w she sched.

Domek narzędziowy

Jeśli relaksuje cię praca w ogrodzie, w altanie koniecznie powinien się znaleźć kącik na narzędzia. Ciekawym pomysłem będzie ustawienie ogrodowego stolika pomocnicznego (który zamiast blatu drewnianego wyłożony jest blachą) oraz przytwierdzenie do nich pomalowanych... starych drzwi i przymocowanie do nich różnych półek i tablic. Nie zaszkodzi również stojak na narzędzia, w którym grabie, łopaty i motyki będą miały dla siebie osobne przegródki. Żeby nadać temu roboczemu kącikowi nieco subtelniejszy charakter, można postawić pergolę z pnączem, która nie tylko osłoni przed słońcem, ale też przed spojrzeniami sąsiadów. 

Jak urządzić domek na działce?

Urządzając altanę w stylu she shed, nie trzeba kupować nowych mebli. Można wziąć już podniszczone meble tarasowe i je odnowić. Na rynku znajdziesz wiele farb do stosowania na zewnątrz, zarówno przeznaczonych do drewna, jak i do metalu. Obowiązkowe będą stół i fotele: rattanowe (bardziej nowoczene) czy wiklinowe lub metalowe (bardziej romantyczne).

Hamak ogrodowy albo wiszący fotel uzupełnią aranżację. Pamiętaj o naturalnych materiałach i przytulnych tekstyliach: wycieraczkach i dywanikach, matach i kocach, żaglach chroniących przed słońcem i poduszkach dekoracyjnych.

Otocz się kwiatami w ceramicznych i terakotowych donicach oraz ziołami (tymi naturalnymi i suszonymi). I nade wszystko postaw na oświetlenie – lampiony, latarenki i lampy grzewcze stworzą nastrój, który sprawi, że nie będziesz chciała opuszczać swojej kobiecej oazy.

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Zrób to sam: lampiony ze słoików
Zobacz także: Śniadanie w ogrodzie. Wybieramy meble wypoczynkowe ogrodowe

 

Zobacz również