Zrób to sam: lampiony ze słoików

Zrób to sam: lampiony ze słoików

Zrób to sam

Słoiki szkoda wyrzucać. Nie tylko ze względu na sezon przetworów, który czeka nas pod koniec lata. To świetna baza pod rozmaite dekoracje. Na przykład lampiony.

reklama
lampiony ze słoików

Lampiony ze słoików po skandynawsku

Najprostsza dekoracja to obwiązanie krawędzi słoika kolorową wstążką czy tasiemką i włożenie do środka świeczki typu tea light. Umocowanie ich da dłuższym sznurku czy tasiemce pozwoli na zawieszenie ich na drzewie, krzewach w ogrodzie lub na ścianie tarasu albo jego balustradzie. 

Lampiony ze słoików w kolorze

Drugim prostym zabiegiem przy robieniu lampionów ze słoików żeby uzyskać nastrojowe światło jest zrobienie kolorowego filtra na słoiczku (koniecznie na, a nie w środku, bo to grozi spaleniem!). Przydatne będą kolorowe bibułki. Słoik oklejamy nimi dookoła albo tylko częściowo – możemy wyciąć bibułkę z jakiś wzór, np. serca. 

Fantazyjne lampiony ze słoików

Jeśli mamy więcej czasu i ochotę na bardziej zdobne lampiony, zajrzyjmy do domowego pudła z pasmanterią czy resztkami krawieckimi. Pozostałości tasiemek, koronek, wstążek do prezentów (np. o długościach, które trudno wykorzystać już do pakowania) możemy wykorzystać do ozdobienia lampionu. Obwiązujemy nimi słoik albo obklejamy. 

Lampiony z koralikami

Do zabawy warto zachęcić też dzieci. W dziecięcych pokojach mnóstwo wala się czasem niepotrzebnych drobiazgów – paciorków, koralików, ozdóbek etc. Można je wziąć jako bazę do dekorowania lampionu, naklejając je na powierzchni specjalnym klejem. Im więcej szklanych transparentnych dodatków na słoiku, tym bardziej efektownie będą nasze lampiony świeciły. 

lampion diy

Lampiony na przycięcie weselne

Zwyczajne słoiki mogą być podstawą nawet najbardziej wyrafinowanych ozdób na specjalne okazje takie jak przyjęcia weselne, okolicznościowe garden party, okrągłe urodziny. Dobrze by lampiony zrobione z nich były jednakowe i miały pomysłowe dekoracje z bardziej eleganckich komponentów. Możemy nabyć biały tiul, bawełniane koronkowe tasiemki i kotyliony (gotowe lub wcześniej przygotowane), które doczepimy do słoika za pomocą agrafki czy szpilek - przypinamy je wtedy do kokardy zawiązanej wokół słoika. Kokardy mogą mieć dłuższe końce, kiedy ozdobimy nimi lampiony przeznaczone do powieszenia – będą efektownie powiewać na wietrze.

Lampiony na klasyczną świeczkę

Jeśli lubimy kolacje przy prawdziwych świecach, a nie tea lightach, a do tego mamy taras, na którym wiatr nie hula, warto zrobić też do nich oryginalną ozdobę. To będzie bardziej świecznik niż lampion. Do słoika wkładamy zielone wypełnienie - mogą to być gniazdka uwite z trawy albo mchy, który rośnie w ogrodzie. Słoik dookoła oklejamy szeroką koronkową taśmą, a do środka słoika wkładamy świeczkę. Najlepiej jeśli “ubranko” słoika będzie w tym samym kolorze, co świeczka. I piękna, prosta ozdoba stołu gotowa!

 

Tekst: BM

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Flower box – jak zrobić własne pudełko z kwiatami

Zobacz również