czym wyłożyć taras

Drewno czy beton? Czym warto wyłożyć taras?

Budujemy dom

Drewno, kamień, a może beton? Dowiedz się, jak dobrać materiał do swojego tarasu.

reklama

Czym wyłożyć taras: balustrady i barierki

Taras otoczony balustradą to czasem konieczność (ze względu na małe dzieci albo dużą wysokość podłogi). Jednak to także przeszkoda, która zasłania nam widok na ogród, kiedy na przykład siedzimy na leżaku – nie zapominajmy o tym przy planowaniu zarówno pierwszego, jak i dodatkowego tarasu.

Czym wyłożyć taras, aby go zacienić

Ideałem byłoby mieć dwa tarasy: jeden południowy, tylko do opalania (tzw. solarium), i drugi, na przykład po stronie zachodniej, by patrzeć na zachody. Taras wychodzący na stronę południową to często patelnia, więc nie obejdzie się bez parasola albo składanego daszka. Chyba że cieniem służy pobliskie drzewo.

Czym wyłożyć taras – jakie drewno jest najlepsze?

W starych domach najczęściej mamy taras z desek dębowych lub sosnowych. Drewno, nawet jeśli nie jest niczym zabezpieczone, ciekawie się starzeje, nabiera szlachetnej patyny. Zalety? Ładne, przyjemnie ciepłe w dotyku, nie nagrzewa się latem, amortyzuje upadki, jest łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie.

Wady? Zmienia kolor pod wpływem pogody, niełatwo utrzymać je w czystości i wymaga sezonowej konserwacji. Mokre od deszczu jest śliskie – rozwiązaniem jest zakup ryflowanych desek, które mają antypoślizgowe rowki ułatwiające odprowadzanie wody z powierzchni.­

Gatunki drewna, których powinno się unikać na tarasie, to buk (nieodporny na wilgoć) i olcha (wygina się pod wpływem działania wody). Najpewniejsze gatunki to egzotyki: tek czy bangkirai.

Czym wyłożyć taras – a może kamień?

Popularny na południu Europy, u nas rzadziej spotykany. Wymaga więcej pracy przy obróbce, zwłaszcza jeśli chcemy, by taras był dekoracyjny. Ale potem się odwdzięcza – wygląda pięknie o każdej porze roku, gdy opadną na niego liście czy wyrosną na nim kępki mchu. Zalety: dobrze komponuje się z ogrodem, nie wymaga konserwacji, trwały. Wady: nieszlifowany może dawać nierówną powierzchnię tarasu (stolik może się lekko kiwać); szklane naczynie rozbije się na nim w drobny mak.

Czym wyłożyć taras – beton i kompozyty

Kostka betonowa nigdy nie będzie wyglądała tak naturalnie jak kawałek piaskowca czy granitu, ale też ma wiele zalet: niewysoką cenę i z powodzeniem naśladuje najprzeróżniejsze materiały (drewno, kostki brukowe czy płytki ceramiczne). Łatwo się też ją układa i nie wymaga konserwowania.

Jeśli kochamy drewno, a nie chcemy się z nim użerać, postawmy na deski nowej generacji – kompozyty z mączki drzewnej i PCV. Odporne na wilgoć, ciepłe w dotyku i łatwe w układaniu, ale – uwaga – są puste w środku, więc po przycięciu trzeba zabezpieczyć krawędzie specjalną listwą.

Więcej inspiracji znajdziesz w galerii.

Tekst: Beata Majchrowska 
Zdjęcia: Shutterstock, Rafał Lipski, Jan Brykczyński, Aneta Tryczyńska, Materiały prasowe firm

Zobacz także: 10 wiosennych prac w ogrodzie
Zobacz także: Prawo budowlane: co wybudujesz bez pozwolenia

Zobacz również