Lato na tarasie – jak przygotować się na upał?

Lato na tarasie – jak przygotować się na upał?

Urządzamy dom
reklama

Zadasze tarasu

Latem na otwartym tarasie warto zadbać o zacienione miejsce. Przyda się parasol, żagiel albo wygodna markiza. Żagle i zasłony ogrodowe niedrogie i możemy je powiesić w każdej chwili, gdy tylko słońce będzie zbyt ostre. Jeśli nie mamy do czego ich przywiązać, kupmy specjalne maszty. Zasłony można zamontować również na zwykłym drążku albo na haczykach.

Rozsuwane markizy to trochę większy wydatek. Możemy zafundować sobie markizę sterowaną pilotem albo ręcznie – na korbkę. Wybierzmy parasol z łamanym masztem albo na wyciąganym ramieniu. Gdy ustawimy go nad stołem, to będziemy mogli ucztować nawet w pełnym słońcu.

reklama

Meble ogrodowe 

Cień to za mało, pomyślimy teraz o chłodnych kolorach. Niebieski daje wytchnienie, kiedy jest gorąco, ale też uspokaja i pobudza wyobraźnię. Łączmy jego różne odcienie: pastelowe szkliwione miseczki, podkładki na stół w dżinsowym kolorze, wstążeczki na serwetkach w paryskim błękicie i niebiesko-szare poduchy na leżakach oraz krzesłach.

Ogrodowe meble z aluminium, technorattanu i innych nowoczesnych tworzyw są równie ładne jak plecione meble z wikliny czy traw, a dłużej będą wyglądały jak nowe. Możemy je trzymać pod gołym niebem przez całe lato, niestraszne im deszcz i tropikalne upały.

Wybierzmy dodatki z naturalnych materiałów: lnów, które mocno się nie nagrzewają, kamionkowe naczynia, plecione kosze, dużo drewna i metalową misę pełną rzecznych kamieni – takie dekoracje przyjemnie chłodno się kojarzą.

Aby salonik pod chmurką był przytulny, ustawiamy donice z pachnącą szałwią (dorzucona do wody orzeźwia tak jak mięta), słoje z soczyście zielonymi liśćmi paproci i lampiony. Przydadzą się, gdy podwieczorek na tarasie przeciągnie się do kolacji.

Gdy żar leje się z nieba, dobrze mieć pod ręką wąż ogrodowy. Podlejemy rabatki, napoimy ptaki, a po skończonej pracy weźmiemy prysznic pod chmurką.

Oczko wodne na tarasie

Już od samego patrzenia robi się chłodniej i przyjemnej. Oczko wodne, nie dość, że nawilży powietrze i stworzy mikroklimat, to jeszcze ukoi nerwy. Bo tak na nas działa widok i szum wody.  Jeśli zafundujemy sobie trochę wody w ogrodzie, możemy ściągnąć do niego niezwykłe rośliny i zwierzęta.

 

Tekst: Joanna Zaguła, Eliza Otto, Katarzyna Sadłowska-Kittel
Zdjęcia: House of pictures, Anna Słomczyńska, Aneta Tryczyńskia, Mariusz Purta, GAP Photos, Living4media, Shutterstock, materiały prasowe
Stylizacja: Honning og FloraRikke Larsen/House of pictures

Zobacz również