wiosenne prace w ogrodzie

10 wiosennych prac w ogrodzie, od których warto zacząć sezon

Porady

Z utęsknieniem wyglądasz wiosny i momentu, kiedy zaczniesz kopać, grabić, pielić. Zanim to się stanie przejrzyj narzędzia po zimie i zaplanuj sobie, co masz zrobić na początku wiosny w ogrodzie.

reklama
kopanie grządek
widły do kopania, fiskars.pl


1. Kopanie grządek

Możesz to zrobić widłami, ale nie takimi zwyczajnymi. Te mają stalowe zęby i dadzą sobie radę nawet w twardej ziemi. Mają też długi trzonek, więc ogrodnikowi o wzroście 175-195 cm będzie się wygodnie pracowało. Widły sprawdzą się podczas pielenia i  napowietrzania trawnika, a także przenoszenia ogrodniczych odpadów. 

spulchnianie ziemi
kultywator ergo, cellfast.com.pl


2. Spulchnianie ziemi

To proste narzędzie, czyli kultywator Ergo, służy nie tylko do rozbijania ziemi, ale też do jej napowietrzenia i usuwania płytko ukorzenionych chwastów. Dzięki niemu łatwo przygotujesz grządki do wiosennego siewu nasion. Kultywator ma aluminiowy trzonek i nie ślizga się w dłoni, co bardzo ułatwia pracę. Natomiast zęby zrobione są z hartowanej stali nierdzewnej. Narzędzie jest lekkie (0,8 kg), ale wytrzymałe. 

sprzątanie liści
Szufla Combisystem, gardena.com


3. Sprzątanie liści

Wygląda jak skrzyżowanie szufli i grabi, bo ułatwia zebranie liści i grabienie trawnika. Pomoże też w wyłowieniu wszelkich nieczystości z oczka wodnego. Możesz dopasować do niej trzonek, który uznasz za najwygodniejszy – drewniany, aluminiowy. Najlepiej wybierać taki, który będzie pasował też do innych narzędzi Gardeny. 

usuwanie gałęzi
Przecinarka GTA 26 (bez akumulatora i ładowarki), stihl.pl


4. Usuwanie gałęzi

To wszechstronne urządzenie przyda ci się nie tylko do przycięcia drzewek czy krzewów, które mają trochę grubsze gałęzie, ale także do rozdrabniania zielonych odpadów czy prostych prac stolarskich. Wszystko zrobisz bez większego wysiłku. Przecinarka ma po prostu dużą moc. Poza tym uchwyt jest ergonomiczny i zabezpieczony gumą, więc nie ma mowy o ślizganiu się w dłoni. 

dobry sekator
Sekator nożycowy Geolia, leroymerlin.pl; sekator kowadełkowy Amboss, stihl.pl


5. Przycinanie gałęzi

Wiosną w ogrodzie wycinasz wszystko, co połamane, uszkodzone, chore i suche. Do gałązek, które mają średnicę mniejszą niż 18 mm, przyda ci się sekator nożycowy Geolia za 23,99 zł (ten zielony) albo kowadełkowy Amboss za 101 zł. Narzędzia mają ostrza zrobione ze stali hartowanej ze specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu brudu czy liści podczas cięcia. 

Narzędzia ogrodnicze i ozdoby ogrodowe znajedziecie na sklep.weranda.pl

jak założyć kompostownik
Multi kompostownik, patrolgroup.com


6. Zakładanie kompostownika

Wygląda jak kosmiczny statek, który wylądował na tyłach ogrodu. Tymczasem to kompostownik o pojemności 740 litrów, więc dobrej ziemi będziesz mieć w bród. Zaoszczędzisz też na wywozie śmieci (za posiadanie kompostownika są zniżki). Dziurki w bocznych ściankach zapewniają wentylację i nawodnienie. 

traktor ogrodowy
Traktor ogrodowy, husqvarna.com


7. Zamiatanie podjazdu, przewożenie gałęzi

Traktor ogrodowy to większy wydatek, ale jeśli masz dużo ziemi – ułatwi ci życie. Przyda się przez cały rok. Niedawno odczepiałeś od niego lemiesz do odśnieżania i zamieniłeś go na szczotki, aby szybko zamieść drogę dojazdową do domu. Jeśli masz stertę gałęzi do przewiezienia, załadujesz je na przyczepkę. A już niedługo traktor zamienisz w kosiarkę. 

 

nasiona na kiełki
nasiona na kiełki, darynatury.pl


8. Wysiewanie nasion na kiełki

Wiosną, kiedy jest przesilenie, twój organizm potrzebuje witamin, soli mineralnych, białka, enzymów… Zamiast łykać tabletki, zajadaj się kiełkami. Wystarczy wyłożyć talerz ligniną, wysypać nasionka, podlać je i po kilku dniach zobaczysz życiodajne listki. Kiełki mają różny smak, np. brokułów są pikantne, a fasoli mung – słodkie z nutką goryczy. Wybieraj produkty bio.

szklarnia ogrodowa, sklep.weranda.pl

9. Zakładanie szklarni

Jest nie za duża (6,7 mkw.), ale w sam raz, by mieć własne nowalijki – pyszne pomidory, sałaty, zioła. Zrobiona jest z pomalowanego na zielono aluminium. Ma dwa okna dachowe, dzięki czemu można do niej wpuścić świeże powietrze, i wygodnie rozsuwane drzwi. Ładnie też wygląda – dach przechodzi płynnie w ścianki boczne. 

gotowe altanki ogrodowe
Metalowa altana Esschert Design, sklep. weranda.pl


10. Postawienie altanki ogrodowej

Jeśli marzysz o miejscu w ogrodzie, gdzie można zaszyć się z książką, ta stylowa ławka to dobry pomysł. Zrobiona z metalowych prętów, idealnie sprawdzi się  jako podpórka dla pnączy. Posadź przy niej wiciokrzew – latem będziesz podziwiać żółte, różowe, fioletowe albo białe kwiaty, które obłędnie pachną, albo clematis, różę czy akebię pięciolistkową. 

Tekst: Beata Woźniak  
Zdjęcia: Materiały prasowe, Shutterstock

Zobacz także:
Rośliny cebulowe – urządzamy wiosenne rabaty w ogrodzie
Zobacz także:
Bazie kotki, bazie wierzbowe, czyli pierwsze zwiastuny wiosny

Zobacz również