weranda.pl werandaweekend.pl
reklama

Klejnoty natury

Sam Alibaba mógłby pozazdrościć, bo w Sezamie takich by nie znalazł. A my o tej porze roku mamy je w zasięgu ręki.

Owoce dzikiej róży i jarzębiny wyglądają niczym prawdziwe korale. Paciorki czarnego bzu udają malutkie granaty, a rajskie jabłuszka przypominają oszlifowane przez jubilera karneole albo agaty. Tyle tylko, że nic nie kosztują. Wystarczy pójść na spacer do lasu i nazrywać kolorowych gałązek. Najdłużej postoją owoce dzikiej róży – trochę wprawdzie podeschną, ale do wiosny nie zmienią koloru. Głogi są bardzo efektowne, ale na krótko. Niestety, szybko czernieją i tracą cały urok. Pamiętajmy o tym, zanim zaczniemy robić ozdoby.

Kawałki sznurka, wstążeczki, grube nici i igłę groszówkę znajdziemy w szufladzie komody. Do bardziej ambitnych projektów przyda się gąbka florystyczna, którą kupimy w kwiaciarni. Teraz do dzieła. Owoce dzikiej róży z szypułkami przeszywamy na tej samej wysokości. Nawlekamy je ścisło i wiążemy, żeby wianuszek trzymał się sztywno. Koralowych obrączek możemy zrobić kilka różnej wielkości i powiązać ze sobą wstążkami. Albo inny pomysł: w płaskim koszyku układamy mech i wciskamy w niego gałązki wrzosów, nieśmiertelniki, liście różnych kształtów.

reklama

Romantyczne lampiony

Do szklanych miseczek wkładamy kieliszki na tealighty. Po bokach powinno zostać sporo miejsca na przyniesione ze spaceru kolorowe liście – żółte klonu i lipy, czerwone dębu i czeremchy, ogniste sumaka. Do tego owoce głogu, jarzębiny, derenia i jesienne kwiaty wrzosu, hortensji, nieśmiertelnika. Teraz wstawiamy świeczki między rośliny.

Jesienne serce

Z gąbki florystycznej wykrawamy ostrym nożykiem (najlepszy jest taki do tapet) serce. Sekatorem wycinamy kilkanaście krótkich gałązek z owocami dzikiej róży, głogu, jarzębiny i kaliny (pięknie błyszczą) i wciskamy je w gąbkę. Pomiędzy czerwone kulki wkładamy różane pączki. Ładnie będą wyglądały także nieśmiertelniki albo marciny. Serce delikatnie podlewamy – gąbka długo utrzymuje wilgoć, więc może postać nawet dwa tygodnie.


Tekst: Urszula Bajorek
Zdjęcia: Gap Photos, Gap Photos/Medium, F. Strauss/Mak Media Agency

reklama

Zobacz również