1-3.05 Księżyca przybywa
Czas na nawożenie, a potem sadzenie młodych krzewów, drzewek ozdobnych i owocowych, rozsad sałaty, endywii i buraków na botwinkę. Można też zakładać rabaty
z ziołami, ale gdy wystąpią nocne przymrozki, sadzonki okrywamy kilkoma warstwami agrowłókniny. Wysiewamy i pielęgnujemy trawniki. W inspektach, szklarniach i tunelach sadzimy rozsadę ciepłolubnych warzyw: ogórków, dyń, pomidorów, papryki i bakłażanów.

4.05 pełnia
Aura nie sprzyja pracom ogrodowym. Jeśli jest sucho, można podlewać rośliny.

5-17.05 Księżyca ubywa
Siejemy marchewki, pietruszki, buraki oraz sadzimy rozsadę korzeniowych selerów do zimowego przechowywania. Poświęcamy również więcej uwagi glebie. Teraz najlepiej jest planować odchwaszczanie i ściółkowanie, na przykład agrowłókniną lub korą. To zatrzyma wodę w podłożu i zahamuje rozwój chwastów. Dobry moment na walkę z chorobami i szkodnikami. Robimy opryski na parcha jabłoni i gruszy, przeciwko zarazie ogniowej i rakowi na wiśniach i czereśniach. W połowie miesiąca przygotowujemy się na przyjście zimnych ogrodników. Najskuteczniejszą metodą ochrony podczas zimnych nocy jest włączenie zraszaczy. W pierwszej kolejności chronimy drzewa i krzewy w fazie kwitnienia i te, na których już są młode zawiązki.

18.05 nów
Czas na podziwianie wiosny w ogrodzie.

19-31.05 Księżyca przybywa
Proponuję zacząć siew różnych odmian fasoli, ogórków, dyń oraz sadzenie pomidorów i papryki. Druga połowa maja to również wyjątkowy ziołowy czas. Na kwiatowych rabatach sadzimy dalie, lilie, kanny, mieczyki i wszystkie inne bulwy oraz cebule kwitnące latem. Czas już także robić gnojówkę z pokrzywy do zasilania i ochrony roślin. Księżyc wyjątkowo sprzyja też sadzeniu kwiatów do donic i skrzynek balkonowych. Zbieramy sałatę, szpinak i koper, a sadzimy liściowe selery, letnią sałatę, endywię, późną kapustę i rozsadę jarmużu. Pod koniec maja rozpoczyna się czas zbioru i suszenia rumianku oraz innych ziół. Najlepiej robić to w ciepłym i przewiewnym, ale ocienionym miejscu. Dobry okres na pielęgnację trawników, zasilanie, koszenie. Z końcem maja w ogrodzie będą się pojawiały pierwsze mszyce, które warto opryskać zwykłą wodą z dodatkiem mydła potasowego. Jeśli maj jest suchy, pamiętamy o podlewaniu ogrodu. Teraz rośliny szybko rosną i potrzebują dużo wody!

Tekst: Witold Czuksanow

Zobacz również