Uwaga na jeże! Budzą się ze snu zimowego w kwietniu, więc bądźmy ostrożni przy pracach ogrodowych

Uwaga na jeże! Budzą się ze snu zimowego w kwietniu, więc bądźmy ostrożni przy pracach ogrodowych

Mogły przespać zimę w stercie liści albo kompostu, więc gdy zaczniesz grabić, kosić trawę i porządkować ogród na wiosnę, pamiętaj o tych sympatycznych zwierzakach. Nie zapomnij, że spotkasz je nie tylko na wsi, ale też w mieście!

reklama

Jeże budzą się z zimowego snu właśnie w kwietniu. Wygrzebują spod sterty liści, które służyły im za łoże, węszą w lewo, węszą w prawo i ruszają pędem w poszukiwaniu jedzenia. Są tak wygłodniałe, że tuptają na oślep, nie zważając na kosiarki, samochody i inne niebezpieczeństwa. Dlatego to my musimy uważać na jeże.

Uwaga! Jeż w ogrodzie

Grabiąc trawnik i przewracając kompost, róbmy to delikatnie, bo może się okazać, że któryś się tam zakopał. Przy pierwszym koszeniu trawy ustawmy też noże tnące w najwyższej pozycji. Dzięki temu nie zranimy kolczastego zwierzątka. Poza tym kośmy pasami, zawsze od środka trawnika ku brzegom – w ten sposób pozwolimy jeżom uciec z ogrodu. Latem zaś, kiedy trawa będzie dłuższa, pamiętajmy, że prawdziwie ekologiczne jest koszenie kosą. Tak, tak – badania potwierdzają, że wypadków z kosą jest znacznie mniej.

Ranny jeż - jak mu pomóc?

Jeśli znajdziemy rannego jeża, zabierzmy go do weterynarza lub skontaktujmy się z jedną z organizacji pomagających jeżom. Tym przemiłym zwierzętom pomagają:

- Fundacja Igliwiak, facebook.com/pg/fundacja.igliwiak.pogotowie.jezowe/
- Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży Nasze Jeże, www.naszejeze.org;
- Ekostraż (Dolny Śląsk), www.jeze.org.pl.

Zobacz również