Jak poznać, że psa coś boli?

Pies odczuwa ból tak samo jak my, ale tego nie okazuje. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog.

Więcej niż zwykle śpi? Może nie jest to zdrowy sen, tylko oszczędzanie się. Jeśli pies śpi znacznie mniej, to też niepokojące.

• Kiedy urodzony kanapowiec zamiast na łóżku układa się napodłodze, może nie daje rady się wdrapywać. Podobnym objawem jest nagła niechęć przy wchodzeniu do samochodu.

Nierówno zdarte pazurki są oznaką, że któraś z łap jest bardziej obciążona. A jeśli przy obsikiwaniu samiec podnosi zawsze tę samą nogę, może mieć stan zapalny w stawie biodrowym. Dotknij go –chora część zwykle jest cieplejsza (tzw. hot spot).

Inochód, czyli chodzenie dwiema lewymi lub dwiema prawymi łapami jednocześnie (jak wielbłąd). Co prawda u niektórych ras to normalne, ale gdy wcześniej pies nie chodził w ten sposób, warto pójść z nim do weterynarza.

Uporczywe wylizywanie łap lub łapy (nawet do mięsa) może sygnalizować tzw. strategią samopoświęcenia, kiedy pies poświęca jedną część ciała, by poczuć ulgę w bólu jakiegoś narządu, np. jelit. Lizanie podnosi poziom endorfin i serotoniny w organizmie, odstresowuje, ale nie leczy.

• Przy alergii lub chorobach skóry może występować niechęć do dotyku w określonych miejscach albo w ogóle – łącznie z reakcjami lękowymi bądź agresją.

Niechęć do ulubionych zabaw –i z nami, i z innymi psami.

Brak apetytu. Przyczyny mogą być różne, od tak oczywistych, jak ból zębów czy dziąseł, po nietypowe, jak drzazga zobgryzanego patyka i resztki jedzenia.

Zjadanie rzeczy niejadalnych (np. kamieni) może pojawić się przy bólach brzusznych, np. przy niedrożności jelit, wrzodach żołądka.

Kulenie się, mrużenie oczu, ziewanie, odwracanie głowy, czyli reakcje, które w psim języku oznaczają pojednanie, powinny nas zaniepokoić, jeśli występują w sytuacjach nieadekwatnych do takiego zachowania.

Agresja w stosunku do obcych, ale też znajomych osób czy psów może pojawić się przy długotrwałym i niezdiagnozowanym bólu. Jeżeli coś takiego cię zaniepokoi, zanim zwrócisz się dobehawiorysty, najpierw zgłoś się z psem do weterynarza.

Nietypowe dla naszego psa zachowania, np. natrętne gonienie ogona, może świadczyć o stanach zapalnych w okolicy zadu.

Zobacz również