3 rośliny lecznicze, które warto mieć w domu

Geranium, mirt, aloes dawniej w każdym domu były pod ręką. Te rośliny lecznicze pomogą na bolące ucho, oparzenia i posłużą do odkażania powietrza.

GERANIUM Nie bez powodu nazywane jest anginką. Wydziela antybakteryjny olejek, który zabija nawet gronkowce i paciorkowce. Niszczy też wirusy. Dlatego lekko roztarty
listek włożony do bolącego ucha przynosi szybko ulgę, a posmarowanie nim nozdrzy zmniejsza katar. Więcej, wąchanie liści przez 10 minut dziennie zalecane jest przy wysokim ciśnieniu i problemach ze snem. Kaszlesz? Dodaj 2-3 listki do gorącej herbaty.

MIRT Kiedyś wierzono, że przynosi szczęście i chroni dom przed złymi mocami. A przy okazji odkaża powietrze. Dziś wiadomo, że to sprawka ujemnych jonów, które wytwarza. Pomaga też na drapiące gardło. Wystarczy zalać łyżkę listków szklanką gorącego mleka, a gdy nieco ostygnie, posłodzić lekko miodem i wypić. Kąpiel z dodatkiem naparu z jego liści koi bóle reumatyczne i migreny.

ALOES Nawilża powietrze, usuwa toksyny. Jako jedna z nielicznych roślin dotleni dom także nocą. Ale przede wszystkim goi rany i łagodzi oparzenia – przecięty liść przyłożony do skaleczenia przyśpieszy regenerację.

Tekst: Karolina Zawadzka  
Zdjęcie:Shutterstock

Zobacz również