Domowe sposoby na przeziębienie: antybiotyki prosto z kuchni

Zamiast iść do lekarza po receptę zajrzyj do spiżarni. Są tam najprawdziwsze leki, które zwalczą katar i kaszel. Nie mają sztucznych składników i nie zabiją dobrych bakterii w jelitach.
Antybiotyki na kaszel, drapanie w gardle, katar, ból ucha, a nawet na problemy ze skórą – znamy to aż za dobrze. Bardzo lubimy łykać leki i zjadamy ich coraz więcej! A gdy zbliża się okres przeziębieniowy, sprzedaż ich rośnie aż czterokrotnie! Nie dajmy się jednak zwariować – antybiotyki owszem, leczą skutecznie, ale nie zawsze są zdrowe. I przede wszystkim walczą z bakteriami, a nie wirusami. Pomagają więc na przeziębienie, ale już nie na grypę, którą wywołują wirusy. 

Dlaczego warto odstawić antybiotyki z apteki?

• Zabijają niestety nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te, które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Flora jelitowa po takiej kuracji jest mocno nadwyrężona i musisz ją wspierać, jedząc probiotyki. Jeśli o nią nie zadbasz, szybko dopadnie cię kolejna choroba, bo bakterie jelitowe odpowiadają za odporność. 

• Bakterie to sprytne bestie, szybko przystosowują się i uodparniają na leki, którymi je zwalczamy. Roślinne antybiotyki nie działają tak mocno i szybko jak te z apteki, ale ich skład jest dużo bardziej złożony, więc bakterie nie potrafią ich tak łatwo przechytrzyć.

• Niektóre rośliny, a także olejki z oregano, czosnku, drzewka herbacianego, zwalczają zarówno bakterie, jak i wirusy.

Kiedy należy brać leki?

• Od lat 40. XX wieku antybiotyki skutecznie pomagają walczyć z chorobami, które kiedyś były śmiertelne, więc nie można zupełnie o nich zapominać.

• Antybiotyki pomagają na zakażenia bakteryjne, nic nie wskórasz, stosując je podczas chorób wirusowych. Przeziębienie różni się od grypy tym, że częściej towarzyszy mu katar, ale gorączka nie jest tak wysoka. Dla grypy charakterystyczne są też bóle mięśni i stawów.

• Kiedy przez kilka dni masz wysoką gorączkę i silne objawy przeziębienia, a naturalne, tradycyjne sposoby nie pomagają, czas iść do lekarza. Być może to jeden z przypadków, kiedy zażycie antybiotyków jest naprawdę konieczne. 

Kiedy bierzesz lekarstwa, koniecznie pamiętaj:

• nie popijaj ich sokiem cytrusowym, mlekiem ani innym nabiałowym napojem, żeby nie zablokować działania leku,
• przyjmuj je około 2 godzin po jedzeniu, chyba że w ulotce jest napisane inaczej,
• jedz specjalne pastylki z probiotykami, a po kuracji codziennie wypijaj kubek jogurtu (najlepiej domowego),
• weź leki od końca, nawet gdy czujesz się już dobrze,
• wapń i żelazo utrudniają ich wchłanianie. 

TO CIEKAWE!

Podczas choroby zwalczaj także bakterie w powietrzu. Olejek pichtowy czy z drzewka herbacianego podgrzewaj w kominku do aromaterapii albo rozpylaj rozcieńczony w wodzie.

 
reklama
Tekst: Joanna Zaguła
Zdjęcia: Shutterstock
 

Zobacz również