jak dbać o róże

Jak dbać o róże jesienią i zimą?

Porady

Róże na ogół dobrze zimują w ogrodach (zwłaszcza okrywowe, pnące, parkowe i dzikie), ale w mroźne, bezśnieżne zimy i one mogą przemarzać. 

reklama
jak dbać o róże pnące

Jak dbać o róże w ogrodzie?

Aby uniknąć kłopotów, wybierz odmiany odporne na mróz, np. róże rabatowe 'Queen Elisabeth' lub róże miniaturowe 'Alberich'. Pielęgnuj je troskliwie – częstą przyczyną przemarzania są błędy popełnione jesienią.

Kiedy przycinać róże?

Za późne przycięcie kwiatów pobudza róże do wytwarzania nowych pędów, które nie zdrewnieją przed zimą i mogą przemarznąć.

Przekwitłe róże – co robić?

Czy obrywać przekwitłe kwiaty róż? Tak, skłania to róże do kwitnienia i utrudnia zawiązywanie owoców, co sprzyja końcowi wegetacji. Kwiatów nie obrywaj od początku października.

przycinanie róż pnących jesienią

Jak nawóż do róż wybrać?

Jesienne nawożenie pobudza róże do wzrostu i utrudnia wejście w stan spoczynku. Krzewy zasilaj najpóźniej do 15 sierpnia. 

Jak podlewać róże?

Przesuszonym różom trudniej przetrwać mrozy. Podlewaj je więc obficie jesienią.

Kiedy okrywać róże?

Poczekaj z tym na pierwsze silniejsze przymrozki. Pozwól, by mróz przemroził liście i usuń je, aby nie przezimowały na nich zarodniki grzybów.

Najlepszą ochroną róż przed mrozem jest kopczykowanie (obsypywanie pędów kopczykiem ziemi o wysokości około 30 cm).

przycinanie róż jesienią

Jesień w ogrodzie – zrób to teraz:

 • Sadź krzewy liściaste z tzw. gołym korzeniem (jabłonie, grusze, śliwy, orzechy itp.) i krzewy: porzeczki, agrest, maliny, jeżyny, leszczyny.

 • Wrażliwe na mróz róże, powojniki wielkokwiatowe, budleje, hortensje obsyp ziemią.

 • Tuż przed zapowiadanymi mrozami solidnie podlej rośliny zimozielone. Wilgotną ziemię przykryj warstwą świeżego kompostu lub korą.

 • Trawę, która urosła ponad 7 centymetrów, skoś na wysokość maksymalnie. Leżące na niej liściezagrabiaj na rabaty – pomogą bylinom przetrwać zimę.

 • Nasiona zebrane z roślin jednorocznych włóż do papierowych torebek, opisz i przechowuj w suchym, chłodnym, przewiewnym miejscu.
  Tekst: ALDONA ZAKRZEWSKA – ARCHITEKTKA KRAJOBRAZU, DZIENNIKARKA, AUTORKA KSIĄŻEK O OGRODOWYM DESIGNIE, PROWADZI BLOG BLOGRODOWO.BLOGSPOT.COM Zdjęcia: Shutterstock
  Zobacz także:
  Jak zadbać o rośliny zanim spadnie śnieg? 
  Jesienna pielęgnacja trawnika

Zobacz również