Róże w ogrodzie – jak zadbać o nie jesienią?

Róże w ogrodzie – jak zadbać o nie jesienią?

Porady

Róże na ogół dobrze zimują w ogrodach (zwłaszcza okrywowe, pnące, parkowe i dzikie), ale w mroźne, bezśnieżne zimy i one mogą przemarzać. Aby uniknąć kłopotów, wybierz odmiany odporne na mróz. Pielęgnuj je troskliwie – częstą przyczyną przemarzania są błędy popełnione jesienią.

 

Kiedy przycinać róże

Za późne przycięcie kwiatów pobudza róże do wytwarzania nowych pędów, które nie zdrewnieją przed zimą i mogą przemarznąć.

Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów 

skłania róże do kwitnienia i utrudnia zawiązywanie owoców, co sprzyja końcowi wegetacji. Kwiatów nie obrywaj od początku października.

Nawóż do róż

Jesienne nawożenie pobudza róże do wzrostu i utrudnia wejście w stan spoczynku. Krzewy zasilaj najpóźniej do 15 sierpnia. 

Skąpe podlewanie róż

Przesuszonym różom trudniej przetrwać mrozy. Podlewaj je więc obficie jesienią.

Kiedy okrywać róże?

Poczekaj z tym na pierwsze silniejsze przymrozki. Pozwól, by mróz przemroził liście i usuń je, aby nie przezimowały na nich zarodniki grzybów. Najlepszą ochroną róż przed mrozem jest kopczykowanie (obsypywanie pędów kopczykiem ziemi o wysokości około 30 cm).

Jesień w ogrodzie – zrób to teraz:

  • Sadź krzewy liściaste z tzw. gołym korzeniem (jabłonie, grusze, śliwy, orzechy itp.) i krzewy: porzeczki, agrest, maliny, jeżyny, leszczyny.
  • Wrażliwe na mróz róże, powojniki wielkokwiatowe, budleje, hortensje obsyp ziemią.
  • Tuż przed zapowiadanymi mrozami solidnie podlej rośliny zimozielone. Wilgotną ziemię przykryj warstwą świeżego kompostu lub korą.
  • Trawę, która urosła ponad 7 centymetrów, skoś na wysokość maksymalnie. Leżące na niej liściezagrabiaj na rabaty – pomogą bylinom przetrwać zimę.
  • Nasiona zebrane z roślin jednorocznych włóż do papierowych torebek, opisz i przechowuj w suchym, chłodnym, przewiewnym miejscu.

 

Tekst: ALDONA ZAKRZEWSKA – ARCHITEKTKA KRAJOBRAZU, DZIENNIKARKA, AUTORKA KSIĄŻEK O OGRODOWYM DESIGNIE, PROWADZI BLOG BLOGRODOWO.BLOGSPOT.COM

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jak zadbać o rośliny zanim spadnie śnieg?

Zobacz także: Jesienna pielęgnacja trawnika

 

Zobacz również