ogórki na przetwory jakie

Kiedy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, zbierać warzywa i owoce na przetwory?

Porady

Kiedy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, najlepiej zbierać warzywa i owoce na przetwory? I czy przestrzeganie tych terminów ma sens?

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika

 
Moim zdaniem ogórki dostarczą najlepszych argumentów potwierdzających działanie kalendarza księżycowego czy też biodynamicznego. Wielu ogrodników zastanawia się nad tym, dlaczego tak często zdarzają się wpadki i w niektórych słoikach zamiast jędrnych kwaszeniaków znajdziemy ogórkową pulpę. Przyczyną może być oczywiście zła pogoda, nawożenie ponad miarę, ale też zbieranie owoców w niewłaściwej fazie Księżyca. Żeby sprawę zrozumieć lepiej, trzeba wiedzieć, że Ziemia i krążący wokół niej Księżyc silnie na siebie działają. Satelita raz zbliża się do nas, raz oddala, a to wpływa nie tylko na ruchy mórz i oceanów, ale też na rośliny, które przecież w blisko 90 procentach składają się z wody. 
 

Kiedy zbierać owoce i warzywa na przetwory?

 
Księżyc przybywający wznosi soki owoców i warzyw ku górze, jest to więc dobry czas na zbiór gwarantujący doskonałe przechowywanie. Dłużej zachowają świeżość również ścięte w tym czasie kwiaty. Księżyc ubywający sprawia, że soki krążące w roślinie oraz woda pozostają w części podziemnej. Bardziej soczyste będą zebrane wtedy rośliny z jadalną częścią korzeniową, bulwiastą lub cebulową, np. marchew, buraki, selery. Pełnia to najlepszy czas na zbieranie ziół, w nowiu lepiej siać i kosić, niż zbierać.
 
Bardzo ważne są też ruchy, które obserwujemy jako wznoszenia i opadanie Księżyca na niebie, czyli jego położenie względem gwiazdozbiorów. Co mniej więcej 2-3 dni pokazuje się on na nieboskłonie w tle kolejnych znaków zodiaku, którym z kolei przypisuje się znane wszystkim cztery żywioły. Sprzyjają one różnym częściom rośliny, z których każda może być plonem: kwiatowi, owocowi, korzeniowi lub liściowi. Woda jest odpowiedzialna za liście, ogień to przyjaciel owoców, powietrze z kolei pomaga kwitnieniu, a w ziemi, jak wiadomo, tkwią korzenie. Jeśli te wszystkie znaki poprawnie odczytamy i do całego słoneczno-ziemsko-księżycowego układu dobierzemy termin zbierania owoców i warzyw do kwaszenia czy na inne przetwory, to możemy liczyć na sukces (przeczytaj akapit „Zodiak i żywioły”). 
 

Kiedy zbierać ogórki, czyli sezon ogórkowy 

 
Zbiór ogórków zaplanujmy wtedy, gdy Księżyc znajduje się między nowiem a pełnią, w dniach ognia, czyli owocowych. Kto własnych zbiorów nie ma, niech się właśnie wtedy umówi z zaprzyjaźnionymi dostawcami. Na zapalonych ogrodników czekają kilogramy nie mniej ważnych pomidorów, śliwek, brzoskwiń czy borówek. Powoli zaczynają się zbiory jabłek i gruszek, poszukajmy dla nich odpowiedni dni w czasie „kwiatowym”. Zwracamy zatem uwagę na żywioł powietrza. Wszystkie te dni – i owocowe, i kwiatowe – będą również odpowiednie do suszenia roślin dekoracyjnych.
 
Ziółka z kolei ścinamy w czasie dni liściowych. Jeśli idzie o zbiory kapusty – rządzą nimi dni liściowe. Kalafiory jednak są zaliczane do gatunków „kwiatowych”. To oznacza, że stosownie planować powinno się nie tylko zbiory, ale również siew i sadzenie tych roślin. Mam nadzieję, że o najlepszych terminach zbioru korzeniowych selerów i pietruszek, marchwi czy buraczków dokładnie pisać nie muszę. W ich przypadku sprawa wydaje się oczywista.
 

Gdy nie nadążasz ze zbiorami

 
W tym momencie wszystkim ogrodnikom powinna zapalić się czerwona ostrzegawcza lampka! Jeśli spojrzycie na rabatę z dojrzewającymi właśnie ogórkami, pomidorami, papryką czy cukinią, to tych kilka dni wydaje się zbyt krótkim okresem na zbiór prawie bez przerwy dorastających owoców. Niezależnie od wskazówek kalendarzowych zrywamy je przez cały czas, bo inaczej się zepsują! Warto to jednak robić, gdy Księżyca przybywa. Później, dla eksperymentu, trochę zawekować i sprawdzić, czy warto się przejmować księżycowymi układami. Resztę owoców zebranych w dniach „niekorzystnych” po prostu zjadamy. Najzwyklejsza mizeria czy grecka sałatka z własnego ogródka będzie pyszna nawet wtedy, gdy warzywa zbierzemy w dniach „korzenia”.
 

kalendarz księżycowy: zodiak i żywioły

 
Pamiętajmy, zodiak rządzi nie tylko terminami zbiorów, lecz również siewu i sadzenia roślin. Od tego, kiedy sadzimy, zależy jakość i ilość plonów oraz to, czy nadają się do przechowywania. Przy każdym znaku Księżyc ukazuje się przez 2-3 dni i wówczas rządzi żywiołem, który odpowiada poszczególnym organom roślin. Następnie powtarza wędrówkę.

Znaki powietrza (kwiaty) – Wodnik, Bliźnięta, Waga
Znaki wody (liście) – Ryby, Rak, Skorpion
Znaki ognia (owoce) – Baran, Lew, Strzelec
Znaki ziemi (korzeń) – Byk, Panna, Koziorożec

 
Tekst: Witold Czuksanow, dziennikarz, ogrodnik, Współtwórca programu telewizyjnego „Rok w Ogrodzie”
Zdjęcia: Reka Biro-Horvath, Micheile Henderson, Unsplash

Zobacz również