Jak zadbać o rośliny, zanim spadnie śnieg?

Późnojesienna pogoda raczej nie zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Ale zanim zaszyjemy się w domu, czeka nas jeszcze jedno zadanie: przygotowanie roślin do „zimowego snu”.

Młodym drzewkom, a także innym wrażliwym na mróz krzewom zapewnimy potrzebne ciepło, opatulając je słomą, matami słomianymi albo trzcinowymi. Możemy też użyć grubej tektury falistej, stroiszu (gałęzi z drzew iglastych) lub agrowłókniny. Materiały te jednocześnie ocieplają i zapewniają swobodny przepływ powietrza. Każdą roślinę owińmy dokładnie wokół pnia i korony, całość zwiążmy sznurem.

reklama

Podstawy roślin obsypmy kopczykami ziemi lub liśćmi, które zabezpieczą korzenie przed przemarzaniem, ewentualnie wyściółkujmy grubą warstwą kory. W takim chochole ozdoby naszego ogrodu spokojnie dotrwają do wiosny. Do osłaniania roślin przed mrozem nie używajmy natomiast folii bąbelkowej. Wprawdzie chroni ona przed chłodem, ale nie przepuszcza powietrza.

Pamiętajmy, że nawet w okresie spoczynku rośliny oddychają, wytwarzając parę wodną. Para ta będzie się gromadzić pod folią, przez co krzewy i drzewka mogą zacząć chorować i gnić. W ciepłe zimowe dni w mocno rozgrzanych, szczelnie owiniętych folią pędach zaczną krążyć soki, nocą, gdy temperatura będzie znacznie spadać, „obudzone” rośliny przemarzną.  


Fotografie: Joanna Kossak (Współpraca Barbara Przasnyska), East News, Naturepl/ Be&W, Gap Photos/ Medium

Zobacz również