Jesienna pielęgnacja trawnika
Po wakacyjnych upałach i okresie intensywnego użytkowania darń jest bardzo osłabiona. Dlatego jesienią zaleca się przeprowadzić na niej kilka zabiegów pielęgnacyjnych. W szczególności warto nawozić trawnik specjalnymi mieszankami nawozów jesiennych, których zadaniem jest wzmocnienie systemu korzeniowego trawy i stopniowe przygotowanie jej do zimy.
Nawożenie
Jesienią zachodzi wiele ważnych procesów fizjologicznych przygotowujących rośliny do przetrwania zimy, a potem do wiosennego startu. Stosując jesienne nawozy Florovit na jesień wspomożesz rośliny w przygotowaniach do zimowego spoczynku, dostarczając im wszystkich potrzebnych składników pokarmowych. Jesienne nawożenie należy stosować od drugiej połowy sierpnia do października (w sumie 2-3-krotnie). Można także wczesną wiosną dawkując wg zaleceń na opakowaniach. Pierwsze jesienne nawożenie trawnika przeprowadzamy pod koniec sierpnia lub na początku września. Następnie powinniśmy je powtórzyć. W ten sposób darń zdąży pobrać oraz odpowiednio wykorzystać potrzebne jej składniki pokarmowe jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. O tej porze roku zaleca się stosować specjalne nawozy, które w składzie zawierają większe ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Fosfor wspomaga rozwój korzeni, z kolei potas sprawia, że trawnik jest bardziej odporny na mróz i choroby. Niektóre nawozy jesienne wzbogacone zostały dodatkowo w żelazo np. Florovit nawóz jesienny do trawników, w ten sposób nawóz zapobiega również rozwojowi mchu. Wszystkie nawozy należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni trawnika, najlepiej zaraz po skoszeniu trawy. Pamiętajmy, aby po każdym nawożeniu, intensywnie podlać darń.
Wapnowanie trawnika
Wapń pełni istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego odczynu gleby, wpływa także na polepszenie struktury gleby przez co korzenie są lepiej napowietrzone. Podłoże pod trawnik powinno mieć ph na poziomie 6,0 - 7,0. Zbyt niski poziom wapna powoduje zakwaszenie podłoża, co stwarza idealne warunki do rozwoju mchu. Ponad to kwaśne podłoże utrudnia korzeniom traw możliwość poboru fosforu, który w kwaśnej glebie tworzy ciężko przyswajalne dla roślin związki. Zabieg wapnowana zaleca się przeprowadzać raz na 2 - 3 lata. W tym celu można zastosować Florovit Wapno do trawników. Produkt przeznaczony jest do wszystkich trawników - ozdobnych i użytkowych.
Wzmocnienie darni nawozem organicznym
Sprawdzonym sposobem na szybką regenerację trawnika jest jego późno - jesienne zasilenie cienką warstwą obornika bądź kompostu. Zabieg ten najlepiej wykonać w połowie listopada, gdy źdźbła trawy i wierzchnia warstwa gruntu lekko przemarzną. Zbyt wczesne rozłożenie kompostu bądź obornika może pobudzić trawę do wzrostu. Zasilenie darni przed nadejściem zimy spowoduje, że substancje odżywcze będą wnikać w podłoże stopniowo, dopiero w trakcie odwilży oraz wczesną wiosną w marcu i kwietniu.
Zabieg aeracji trawnika
Aeracja polega na napowietrzeniu trawnika poprzez nakłuwanie go kolcami na głębokość ok. 8-10 cm. W ten sposób w trawniku tworzą się otwory przez które do głębszych warstw korzeni może swobodnie wnikać powietrze i substancje odżywcze. Zabieg zaleca się wykonać wiosną bądź w okresie wczesno jesiennym, najlepiej bezpośrednio przed nawożeniem.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość ok. 1-2 cm. Ostre noże przecinają rozłogi trawy pobudzając ją do wzrostu. Umożliwiają także wydobycie starych, ściętych źdźbeł trawy, które tworząc tzw. filc ograniczają dostęp wody, powietrza i składników pokarmowych do podłoża. Zabieg można wykonać wiosną, jednak jeżeli nie udało nam się tego zrobić o tej porze roku, warto przeprowadzić go wczesną jesienią we wrześniu lub w październiku. Wertykulację zaleca się przeprowadzać nie wcześniej niż w 2-3 roku po założeniu ,,zielonego dywanu’’.
Jesienne koszenie
Pozostawienie na zimę długich i pokładających się źdźbeł sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, natomiast trawa skoszona zbyt nisko może przemarzać , dlatego najlepiej skrócić ją na wysokość ok. 4-6cm. Ostatnie koszenie zaleca się wykonać pod koniec października, przed nadejściem mrozów. W tym terminie w ciepły i bezdeszczowy dzień warto także zastosować profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym.
Jak widać pielęgnacja trawnika nie ogranicza się jedynie do zabiegów, które należy przeprowadzić wczesną wiosną. Również jesienią warto poświęcić mu uwagę. Uchronimy w ten sposób trawnik przed wieloma chorobami i pomożemy mu lepiej przetrwać zimę.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Florovit.pl
Artykuł powstał przy współpracy z marką Florovit.pl