Ostrożeń łąkowy

Oset – kłujący kwiat do ogrodu

Rośliny ogrodowe

Od razu wiesz, że zrywanie tych kwiatów to nie przelewki. Dawniej wierzono, że osty są diabelskim pomiotem, bo kto widział, żeby kwiaty tak kłuły? Zadziornymi haczykami broni się każda część rośliny. 

reklama

Oset – właściwości lecznicze

Podobnie jak wiele innych kolczastych kwiatów z rodziny astrów, osty wspomagają nasze zdrowie, leczą choroby wątroby i serca.

Wiele ostów to rośliny pożyteczne i smaczne. Na przykład karczoch – cudny ogromny kwiat ukryty wśród niemiło wyglądających łusek. Zrobił oszałamiającą karierę jako warzywo. Sława afrodyzjaku zapewniła mu miejsce na monarszych dworach. Gdy jeszcze jest pąkiem, powinniśmy go jeść jak najczęściej (najlepiej pieczony z czosnkiem, cytryną i oliwą lub gotowany), bo pomaga odtruć i zregenerować wątrobę, wspiera też woreczek żółciowy.

Inny przyjazny oset to ostropest – z nasion tłoczony jest wspomagający układ trawienny olej, bogaty w odmładzającą witaminę E. Można nim polewać sałatki warzywne albo wcierać go w skórę jak balsam. Gdy przeholujemy z jedzeniem tłustych potraw, kupujemy na trawienie krokoszowe tabletki, czyli sylimarol.

reklama

Oset – kolczaste kwiaty w ogrodzie

Na rabacie wyglądają groźnie, ale wspaniale. Mikołajek, dziewięćsił, przegorzan czy szczeć rosną szybko i nie potrzebują opieki. W naturze radzą sobie na suchym piachu (nawet słonym, na plaży), w rumowiskach albo na gołym kamieniu. Tak samo jest w ogrodzie. Warto dla nich znaleźć miejsce z daleka od innych kwiatów, bo łatwo się rozsiewają i mogą stłumić co wrażliwszych sąsiadów. Aby temu zapobiec, ścinamy je we wrześniu. Świetnie będą rosły przy parkanach od strony ulicy, odstraszą przy okazji intruzów.

Oset – roślina przyjazna owadom

Pszczołom, trzmielom i motylom kolce nie przeszkadzają i chętnie pasą się na ostach. Niektóre gatunki są bardzo miododajne – najwięcej nektaru wytwarza przegorzan kulisty, ostrożeń, oset nastroszony czy łopianowaty, ostropest i karczoch. W wielu miejscach zakłada się z myślą o Herbapolu plantacje ostów. Dla hodowców cenny jest korzeń, ale gdy krzewy kwitną, pozwalają pszczelarzom przywozić do nich ule. Jeśli więc chcesz, żeby w twoim ogrodzie roiło się od owadów, posiej kolorowe osty.

Oset ozdobny

W wazonach wszystkie pięknie się prezentują, są pięknymi suszkami. Gdy trafią ci się w warzywniaku zbyt łykowate karczochy, wsadź je do wazonu, pozwól rozkwitnąć, a potem zasusz. Są bardzo efektowne aż do następnego lata, a mniej kłują niż kulisty przegorzan czy szczotkowata szczeć.
 
 
Tekst: Joanna Halena   
Zdjęcia: GAP photos, Shutterstock
 
Zobacz także: 5 pomysłów, jak zamienić ogród w salonik wypoczynkowy 

Zobacz również