pomidory gdzie sadzić

Jak sadzić pomidory krok po kroku – metoda, która odmieni Twój balkon w mini-farmę!

Warzywa i owoce

Nie potrzeba wiele miejsca, aby mieć własne pomidory. Wystarczy skrzynka czy donica na balkonie. W ten sposób nie tylko wyhodujemy warzywa. Poczujemy satysfakcję, że się to udało. Przekonamy się, że jeszcze ciepły od słońca pomidor smakuje wyśmienicie. Nieporównywalnie do tego z marketu. Zatem, co musimy wiedzieć, aby osiągnąć sukces?

 

reklama

Uprawa tego warzywa jest bardzo prosta -  wystarczy słoneczne stanowisko, przepuszczalna gleba i dobrej jakości nasiona albo sadzonki. Nie wymaga ono jakiś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje na pewno sporo wody. Jeśli spełnimy wymagania pomidorów, odwdzięczą się wspaniałymi plonami. 

Koszyk świeżo zebranych pomidorów (koktajlowych i mięsistych), ogórków i cukinii z ozdobnym kwiatem nasturcji, trzymany na słonecznym balkonie wśród zielonych roślin.
Jakie pomidory wybrać do uprawy na balkonie?

Jakie odmiany pomidorów sadzić?

Na początek pytanie, jakie odmiany balkonowe wybrać. Jest ich sporo, na przykład ‘Maskotka’ – niska, wiotkołodygowa, wczesna, idealna do pojemników, rodzi wiele soczystych, słodkich okrągłych owoców. ‘Ola Polka’ – karłowa odmiana sztywnołodygowa o żółtych, smacznych, koktajlowych owocach.  ‘Alka’ – karłowa, wczesna odmiana wiotkołodygowa o czerwonych, kształtnych i dużych owocach. 

Niektóre z odmian trzeba palikować. Które? Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje - wiotkołodygowe. Sztywnołodygowe dadzą sobie radę same. O to, z którą odmianą mamy do czynienia, najlepiej dowiedzieć się od sprzedawcy sadzonek albo przeczytać na opakowaniu nasion. 

Czytaj też: Uprawa pomidorów: dlaczego warto mieć swoje nasiona?

Pomidory o podłużnych, czerwonych owocach dojrzewające na sznurkach w szklarni, posadzone w workach z przepuszczalną ziemią
Jakie podłoże i pH lubią pomidory w donicach?

Jaką glebę lubią pomidory?

Warzywa te najlepiej rosną w żyznej, bogatej w materię organiczną i przepuszczalnej, w pełnym słońcu. Najlepsze będzie podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5.
Warto zadbać, by gleba była też dobrze napowietrzona i spulchniona. Sadząc pomidory z własnej rozsady najlepiej uzupełnić skrzynki czy pojemniki lawą wulkaniczną (keramzytem) lub innym materiałem poprawiającym przepuszczalność. Na wierzchu sypiemy gotową mieszankę podłoża przeznaczonego do tych warzyw.
Kluczowym składnikiem potrzebnym do obfitego plonowania jest potas - warto zatem dostarczyć sadzonkom nawóz potasowy.
Możemy go zrobić sami np. ze skórek banana. Wystarczy pociąć na mniejsze kawałki skórkę (wystarczy jedna na doniczkę) i zmieszać z ziemią.

Czy pomidory są wymagające?

Nie. Najbardziej pożądanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie roślin, a w dalszym etapie rozwoju - uszczykiwanie. Chodzi o to, by krzaczki miały jeden silny pęd.
Nadmierny rozrost bocznych pędów i licznych łodyg może sprawić, że pogorszy się cyrkulacja powietrza w obrębie rośliny, przez co wzrośnie ryzyko porażenia zarazą ziemniaczaną czy innymi chorobami.

Skrzynka balkonowa pełna aromatycznych ziół i pomidorów koktajlowych bujnie rosnących w słonecznym, miejskim otoczeniu.

Co posadzić obok pomidorów?

Aby zapewnić pomidorom idealne warunki wzrostu, warto posadzić obok nich zioła wspomagające rozwój. Może to być bazylia, lawenda, oregano, lebiodka pospolita.
Dodatkową zaletą takiego zabiegu jest zwiększenie bioróżnorodności na balkonie, a także zapewnienie sobie za jednym razem pysznych ziół do serwowania z własnymi pomidorami.

Nie zapominajmy też o kwiatach, które odstraszają szkodniki i poprawiają zdrowie roślin.
Aksamitki przyciągają na przykład pożyteczne bzygi, a także ograniczają rozwój nicieni w glebie, nagietek również odstrasza szkodniki, a nasturcja stymuluje wzrost pomidorów.

Tutaj mała ściągawka: Zobacz tabelę dobrego sąsiedztwa i dowiedz się jak ją stosować w ogrodzie

Okrągła materiałowa donica na trawniku z pomidorem koktajlowym, sałatą i ziołami rosnącymi razem w słonecznym ogrodzie

Stwórz własny mini ogródek

Polecane odmiany pomidorów sprawdzą się też w miniogródkach, bo nie każdy chce mieć na działce ogromny warzywnik. Jeśli marzysz o kilku skrzynkach, posadź w nich oczywiście pomidory. Dla początkującego ogrodnika łatwe w uprawie będą też rzodkiewki, szczypior, szpinak czy papryczki. Możesz więc stworzyć nie tylko smaczne ale też ładne kompozycje z czerwonymi czy żółtymi ozdobnymi i smakowitymi kulkami. 

A jak już zbierzesz swoje najpyszniejsze warzywa zobacz to: Przetwory z pomidorów – przepisy na przecier, ketchup, kiszone i suszone pomidory

Opracowanie Beata Woźniak

Zdjęcia Leroy Merlin, Legutko, Shutterstock

Materiał przygotowany na podstawie materiałów Leroy Merlin i Legutko

Zobacz również