Maliny w ogrodzie – najsmaczniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja
Warzywa i owoceRozgrzane słońcem maliny z własnego ogródka smakują najlepiej! Towarzyszą nam przez kilka miesięcy, do pierwszych przymrozków. Te pełne słodyczy rośliny mają do zaoferowania więcej niż tylko kuszące owoce.
Kiedy sadzi się maliny
Małe aksamitne kuleczki połączone w naparstek, w którym mieści się całe wiadro radości – takie właśnie są maliny. Pierwsze zaczynają dojrzewać już w czerwcu, a jeśli sprytnie wybierzemy odpowiednie odmiany, to zostaną z nami aż do końca października. Starsze odmiany malin zaczynały owocować zawsze na początku lata, przynosząc jedne, ale obfite zbiory, którymi trzeba było się nacieszyć natychmiast albo przetworzyć na skarby zamknięte w butelkach i słoikach.
Na szczęście mamy teraz jesienne maliny długodystansowe, których zbiory rozkładają się w czasie. Odmiany te owocują od sierpnia do końca października, a przy sprzyjającej aurze ostatnie owoce można zbierać nawet w listopadzie.
Są także znacznie mniej uciążliwe w pielęgnacji – maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, co może rodzić wątpliwości: które pędy wyciąć, a które zostawić (wyjaśniam to w tym artykule). Z malinami jesiennymi problem rozwiązuje się sam. Wszystkie pędy ścinamy gładko przy samej ziemi po zakończeniu zbiorów i możemy się skupić na smakowaniu przetworów.
Maliny w ogrodzie – aranżacja
Ale maliny oferują coś więcej niż tylko pyszne owoce. Te, oczywiście, są głównym powodem, dla którego je sadzimy, chociaż warto spojrzeć na nie także pod innym kątem. To wyjątkowo atrakcyjne rośliny o łukowato wygiętych pędach, które przynoszą mnóstwo pożytku owadom zapylającym.
Jest nawet miód malinowy – jasny, aromatyczny, o cudownym smaku, zrobiony przez pszczoły oblatujące kwitnące maliny. I rzeczywiście, wystarczy wejść na chwilę w malinowe zarośla i posłuchać, ile pszczół uwija się na nich przy słonecznej pogodzie.
Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że maliny owocują nie tylko na „malinowo” – owoce niektórych odmian mogą być żółte, czarne, a nawet pomarańczowe – to natychmiast stanie się oczywiste, że należy im się wyjątkowe miejsce w ogrodzie. Nie muszą to być koniecznie specjalnie wydzielone poletko lub grządka.
Kolorowe maliny wabiące pszczoły doskonale będą wyglądały także na rabatach pomiędzy kwitnącymi bylinami (wprowadzą owocowy kolor), a także przy warzywniku, do którego przyciągną owady zapylające, a te przy okazji odwiedzą również kwitnące warzywa i przyczynią się do powiększenia plonów.
Uprawa malin w ogrodzie
Łączenie malin z innymi owocami, warzywami lub kwiatami to strzał w dziesiątkę – w końcu chruśniak powinien wyglądać naturalnie, kolorowo i kusząco. Jeśli jednak chcemy zebrać jak najwięcej owoców, warto rozważyć założenie jagodnika z malinami w roli głównej.
Dla ułatwienia sobie zbiorów krzaczki malin sadzimy wówczas w rzędach, pomiędzy którymi łatwo będzie się poruszać. Na początku i na końcu każdego rzędu umieszczamy solidne paliki, pomiędzy którymi rozepniemy linkę lub sznurek – pierwszy na wysokości kolan, a drugi na wysokości od pasa do klatki piersiowej, w zależności od wysokości, jaką osiąga odmiana maliny, którą chcemy uprawiać.
Każdy pęd przywiązujemy do dolnego i górnego sznurka, dzięki czemu trzymają pion i nie rozchylają się na boki, a owoce nie brudzą się od ziemi i łatwiej do nich sięgnąć. Taki sposób uprawy szczególnie polecany jest dla malin letnich o wyższych i bardziej giętkich pędach, chociaż z pewnością skorzystają na nim także te jesienne.
Niezależnie od odmiany, maliny są roślinami o płytkim systemie korzeniowym, a tym samym owocami wrażliwymi na suszę. W trakcie sadzenia do ziemi warto dodać sporej porcji kompostu lub dobrze rozłożonego obornika i porządnie go wymieszać. Poprawimy w ten sposób zdolność ziemi do zatrzymywania wilgoci. Po posadzeniu sadzonek grunt należy dodatkowo wyściółkować.
Jak się sadzi maliny
Ponieważ maliny rozmnażają się przez odrosty korzeniowe, niezależnie od stanowiska, jakie dla nich wybierzemy, trzeba pamiętać, że wkrótce się rozrosną. Sadzonki korzeniowe można odciąć i wykopać jesienią, a następnie przesadzić w inne miejsce lub rozdać, utrzymując w ten sposób malinowe poletko w ryzach.
Innym, równie dobrym sposobem uprawy malin jest przeznaczenie dla nich osobnej wysokiej grządki. Ułatwi ona zbiory, ściółkowanie i inne prace pielęgnacyjne wokół roślin. Wysoka malinowa grządka nie powinna być szersza niż 1-1,2 metra, aby móc wygodnie sięgnąć po owoce z obu stron. Rośliny można posadzić na niej w dwóch rzędach.
Długość grządki jest w zasadzie dowolna, chociaż nie powinna być przesadnie długa, jeśli planujemy zbudować ich kilka obok siebie (aby nie biegać pomiędzy nimi jak w kolczastym labiryncie). Maliny posadzone na wysokich grządkach prezentują się bardzo atrakcyjnie, a u ich stóp można dosadzić niskie kwiaty jednoroczne lub zioła.
Jakie są rodzaje malin
Letnie maliny kuszą czerwonymi owocami, ale to niejedyny kolor, który możemy spotkać u tych owoców. Coraz większą popularnością cieszą się żółte maliny, a nawet maliny czarne.
Do najsmaczniejszych odmian żółtoowocowych należą malina ‘Golden Queen’, malina ‘Fallgold’ czy malina ‘Poranna Rosa’, a czarnych – malina ‘Bristol’ i malina ‘Litacz’. Wymagania i pielęgnacja tych odmian zasadniczo nie różnią się od bardziej tradycyjnych odmian.
Co ciekawe, wyhodowano już też specjalne maliny do uprawy w pojemnikach – na przykład karłową odmianę ‘Ruby Beauty’, która bardzo obficie owocuje i nie przekracza metra wysokości. Najlepiej posadzić ją do donicy o pojemności 10 litrów lub większej.
To rozwiązanie dla każdego, kto marzy o smaku własnych malin, ale niekoniecznie ma dla nich miejsce. Malinową donicę można ustawić blisko ulubionej ławeczki. Kiedy owoce będą dojrzewać, mamy je zawsze w zasięgu ręki, a po zakończeniu owocowania odstawiamy w mniej używane miejsce w ogrodzie.
Odmiany malin letnich
Maliny letnie kwitną i dojrzewają jako pierwsze, często już pod koniec czerwca. Owoce zawiązują się na pędach, które wyrosły w poprzednim sezonie i przezimowały. Owocowanie trwa do końca lipca, a następnie pędy zasychają i należy je wyciąć od razu po zakończeniu zbioru owoców.
Jednocześnie rosną już nowe pędy, które będą owocować następnego lata. Maliny letnie rosną więc w cyklu dwuletnim. Smaczne letnie odmiany malin to np. malina ‘Beskid’, malina ‘Laszka’, malina ‘Nawojka’, malina ‘Sokolica’, malina ‘Willamette’.
Malina jesienna – odmiany
Kwitną i dojrzewają na pędach jednorocznych, kiedy letnie przestają już owocować. To właśnie dzięki nim malinowy sezon wydłuża nam się aż do przymrozków. Przycinanie malin jesiennych najlepiej robić późną jesienią, po zebraniu ostatnich owoców, wszystkie pędy można wyciąć przy samej ziemi.
Jeśli nie zdążymy tego zrobić, mamy drugą szansę na przedwiośniu, ale nie należy z tym zwlekać – inaczej otrzymamy gęste zarośla ze znikomą ilością owoców. Smaczne jesienne odmiany malin to malina ‘Benefis’, malina‘Polana’, malina ‘Polesie’, malina ‘Polka’.
Tekst: AUTOR BLOGA BEZ OGRÓDEK FASCYNUJE GO ŻYCIE OGRODOWE OD PODSZEWKI – JAK ROŚLINY ROSNĄ, ZMIENIAJĄ SIĘ I ROZMAWIAJĄ ZE SOBĄ; OPRACOWANIE: BEATA WOŹNIAK
ZDJĘCIA: Shutterstock
Zobacz także:
Oset – kłujący kwiat do ogrodu
Jagoda z ogrodu: którą z 6 rodzajów wybierasz