Jak uprawiać rośliny na balkonie?

Mieszkasz w bloku, ale marzy ci sie piękny zielony zakątek?  Masz balkon lub taras? Możesz więc cieszyć się własnymi owocami, warzywami i ziołami. Z powodzeniem wyhodujesz je nawet na małej przestrzeni! 

 Aby zdecydować się co będziesz uprawiać na balkonie musiszustalić jakie warunki na nim panują i jakie rośliny nalezy wybrać.

Nasłoneczniony czy zacieniony?

Kwiaty i warzywa mają swoje upodobanie odnośnie stopnia nasłonecznienia. Dlatego tak istotne jest ustalenie, w którą stronę świata skierowany jest nasz balkon. Ten ustawiony na południowy zachód bedzie miał optymalne warunki do uprawy niemal wszystkich roślin. Możesz na nim uprawiać zioła, warzywa i kwiaty. Jeżeli jednak są one wystawione na zbytnie działanie słońca i chcesz je nieco zacienić -  możesz rozważyć zamontowanie pergoli lub markizy. Jeżeli nasz balkon niemal przez cały dzień nie dociera zbyt wiele słonecznego światła wybierz do uprawy rośliny cieniolubne, takie jak mięta, poziomki i bluszcze. 

Odpowiednia doniczka

Zapomnij o sadzeniu roślin w doniczkach metalowych czy plastikowych. Ustawione na słońcu doprowadza do zaparzania się korzeni i w efekcie do uschnięcia nszego ogródka. Na balkon najlepiej nadają się donice ceramiczne - są lekkie, zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze.  Pojemnik powinien mieć otwory odpływowe, co zapobiegnie gniciu korzeni, a ponadto umożliwi lepsze ich napowietrzenie. Donicę ustawmy na podstawce, na której będzie się zbierać woda.

Drenaż i Ziemia

Na dno każdej donicy warto wysypać kilkucentymetrową warstwę drenującą. Idelanie nada się do tego żwir, keramzyt lub potłuczona ceramika. Drenaż kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Kolejnym krokiem jest wysypanie na podłoże ziemi. W tym czasie, przed posadzeniem roślin, warto je na kilka godzin odpowiednio nawodnić. W tym celu bryłę korzeniową umieszcamy w naczyniu z wodą. Koniecznie musisz kupić nową ziemię - starą, zeszłoroczną musimy wyrzucić. Ziemię kupimy w każdym sklepie ogrodniczym i nie jest to duży wydatek: 50 litrów to koszt ok. 20 zł.

Niezbędne akcesoria

 Na poczatku swojej przygody z domowym ogrodnictwem musisz zaopatrzyc się w odpoiednie akcesoria. Niezbędne będą rękawice ogrodowe (gumowe lub lniane), łopatka (metalowa lub plastikowa) i sekator.

Jak wybierać rośliny?

Rośliny kupujmy tylko w dobrych sklepach ogrodniczych. Znajdziemy tam zdrowe i wyrośnięte sadzonki, które na pewno się szybko przyjmą i nie będą chorować. Nie warto kupować roślin w marketach spożywczych - często są słabej jakości. Jeżeli plnujemy wysiew roślin, wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na opakowaniach z nasionami.

Nasiona:

-Sałata, szczypiorek i rzodkiewka jest wysiewana z nasionek.  Można uprawiać ją całe lato. Od momentu siania plony można zbierać już po miesiącu. Można siać w płytkich doniczkach. Świetnie znoszą chłody i już od marca możemy je wysiewać

-Groszek - nasiona kupujemy w markecie ogrodniczym i siejemy w kwietniu. Zbiór w czerwcu. Kilka ziarnek wsadzamy w ziemię i wbijamy przy nich 2 kijki metrowej długości, aby pędy groszku mogły się po nich piąć;

- Marchew, buraki, kalarepa, pietruszka, ogórki, papryka - idealne dla osób, które dużo miejsca na balkonie. Są to gatunki wrażliwe na mróz i można je wystawić na balkonie dopiero po ustąpieniu przymrozków i odpowiednim zahartowaniu.

Z sadzonek:

Zioła jeśli kupimy dorodne sadzonki dobrej jakości to będą "same rosły": mięta, kolendra, tymianek, oregano, mięta, rozmaryn, koperek, pietruszka, lawenda, kminek, szałwia, majeranek, rumianek, melisa.

- Poziomki i truskawki - świetnie się przyjmują w pojemnikach wiszących. Do domowej uprawy najlepiej wybrać odmiany powtarzające owocowanie Kent lub Temptation;

- Kwiaty: maciejka, bergenia, pelargonia, kocimiętka. Można je sadzić razem z warzywami, np. w zgodzie z sałatą rośnie fiołek afrykański, którego zapach odstrasza większość szkodników.

Zobacz również