

Jak dbać o kapryśne wrzosy w ogrodzie? Tego możesz nie wiedzieć
Rośliny ogrodoweJeśli czekacie na wrzosy cały rok, mam dobrą wiadomość. Ich rodzina jest olbrzymia, można ją podziwiać o każdej porze – kalmie, pierisy, różaneczniki czy azalie to ich bliscy krewniacy.
reklama

Wrzos w doniczce pięknie ozdobi parapety, schody przed domem i tarasy.
Jak pielęgnować wrzosy?
I wrzosy, i reszta rodziny to rośliny urodziwe, lecz wymagające. Lubią kwaśną, zwykle wilgotną, niekiedy wręcz podmokłą glebę, ale w czasie kwitnienia ma być sucha jak pieprz. Wróg numer jeden to nadmiar wapnia.
Także w wodzie, którą je podlewamy. Zanim więc zaczerpniemy kranówkę, sprawdźmy, czy nie ma go za dużo. Twardą wodę można filtrować albo na dzień czy dwa przed nawadnianiem wlać do beczki, żeby wytrącił się osad, i dopiero wtedy wykorzystać. Nigdy nie czerpiemy z dna zbiornika, tylko z góry. Najbezpieczniejsza dla wrzosowiska jest zawsze miękka deszczówka.
Sadzenie wrzosów – wiele wrzosów potrzebuje pełnego słońca
– Jak różaneczniki, enkianty, kalmie i pierisy – chętnie korzystają z cienia drzew. Jest też mnóstwo wyjątków od reguł i tak naprawdę tu nawet nie gatunek, ale poszczególne odmiany mają swoje zachcianki. Problemem wszystkich są wyjątkowo słabe korzenie. Wrzosowate o tym wiedzą, dlatego nauczyły się nawiązywać podziemną współpracę z niewidzialnymi grzybkami.
Dziwna to kooperacja. Grzyby wrastają do środka korzeni i pomagają roślinom czerpać wodę, są też przez wrzosowate częściowo zjadane. Bez tej współpracy nasze piękności ciągle by chorowały, dlatego od razu warto podać im specjalną szczepionkę w żelu lub proszku. Nanosi się ją na wilgotne korzenie i zaraz sadzi. Do wyboru, do koloru.
Wrzos – odmiany
Odmian wrzosów jest tyle, że z powodzeniem możemy założyć całoroczny ogród. Od wiosny kolorowią się różne odmiany wrzośców krwistych i darlejskich. Czerwone to np. ‘Praecox Rubra’, różowe ‘March Seedling’, a białe ‘Springwood White’.

Wrzosy w donicach mają duże wymagania, zwłaszcza co do podlewania.
Pojawiają się najwcześniejsze azalie i różaneczniki, które przecież też należą do rodziny wrzosowatych. To między innymi Rhododendron ‘Praecox’ oraz inne odmiany pochodzące od Rhododendron dauricum: ‘PJM Elite’, ‘PJM Regal’ i ‘Peter John Mezitt’ – wszystkie w odcieniach fioletu.
Lato to okres kwitnienia dabecji i niedocenianych u nas kalmii, a także różnych odmian wrzosów, nawet tych o kolorowych liściach. Dzięki zestawieniu grup czterech odmian: ‘Carngold’, ‘Elsie Purnell’, ‘Hammondii’ i ‘Larissa’ stworzymy piękną, tęczową paletę. To odmiany o różnych typach kwiatów, pokroju pędów, a nawet kolorze liści.
Szczególnie wyróżniają się skromne odmiany pączkowe, które nie rozwijają kwiatów, ale i nie przekwitają, zachowując żywy kolor aż do wiosny. Moja przygoda z nimi zaczęła się pewnej jesieni, kiedy to posadziłem różową ‘Juliane’. Była zachwycająca, ale w kolejnym sezonie zakochałem się w białych pączkach ‘Madonny’, a później w wyjątkowo bujnej, bladoróżowej ‘Plantarium’.
Jesienne odmiany wrzosów pączkowych (np. ‘Susanne’, ‘Schneewittchen’, ‘Roswitha’) piękny kolor zachowują nawet zimą, podobnie jak długo kwitnące, mrozoodporne ‘Garden Girls’. Są też jesienne wrzośce – pochodzące od wrzośca szarego (‘Rosea’, ‘Alba Major’) oraz wrzośca rozpierzchłego (‘Holden Pink’, ‘Vagans’).
Jak sadzić wrzosy?
Wymarzonym miejscem jest naturalne, wysokie torfowisko. W pełnym słońcu zadowolone będą wszystkie niskie gatunki i odmiany: wrzosy, wrzośce, andromedy i dabecje, także japońskie i wysokie azalie. Bez cienia drzew poradzi sobie tylko jeden różanecznik: jakuszimański (R. yakushimanum). To wyjątkowy krzew o charakterystycznych omszonych liściach.
Zobacz także: Wrzosowa herbatka na trawienie

Wrzosy na tarasie to sprawdzone rozwiązanie na jesienną aranżację.
Wrzosowisko można też założyć pod okapem drzew, najlepiej liściastych, by zimą do krzewów docierało światło. Tam sprawdzą się zimozielone gatunki i odmiany różaneczników, również pierisy i enkianty oraz kalmie. Japońskie azalie będą kwitły znacznie dłużej niż ich kuzynki skąpane w pełnym słońcu.
Taki ogród trzeba jednak uważnie obserwować, bo w cieniu słabiej zawiązują się pąki. Pod każdą sadzoną roślinę powinno się podsypać kwaśnego, torfowego podłoża. Pod duże sadzonki wystarczy 50-litrowy worek, pod wrzosy i wrzośce – opakowanie 20-litrowe.
Wrzosy w ogrodzie – warto wiedzieć
Najpiękniejsze jesienią ‘Radnor’ – niski, o dużych, pełnych kwiatach i biało-różowych płatkach, które pod lupą przypominają miniaturowe piwonie.
Kolory wrzosów
’Pink Alicia’ – odmiana pączkowa, wyrasta do 30 cm wysokości, ma obfite kwiaty o różowej barwie.
’Orange Queen’ – kwiat typowy dla wrzosów, pachnący, zamiast zielonych liści ma złote.
’Beoley Silver’ – bladoliliowe płatki połączone ze srebrnymi pędami. W kompozycji naprawdę się wyróżnia.
’Melanie’ – wysoki, o śnieżnobiałych kwiatach.
Jak podlewać wrzosy?
Pilnujemy, by miały dobrą, miękką wodę, bo twarda im szkodzi. Szczególnie ważna jest wiosną, gdy rośliny budzą się do życia. Latem, kiedy azalie, różaneczniki i pierisy oraz wrzośce wiążą pąki kwiatowe na kolejny rok, potrzebują jej codziennie. Gatunki i odmiany zimozielone podlewamy jesienią. Korzenie skorzystają z tego zimą!

Ziemia do wrzosów powinna mieć kwaśny odczyn.
A co, gdy liście i pędy zaczynają nagle zamierać i brunatnieć? Odpowiedzialne są grzyby powodujące fytoftorozę. Porażone okazy trzeba usuwać i palić. Przydatne będą takie środki, jak RIDOMIL GOLD, PREVICUR ENERGY, MILDEX, SIGNUM.
Jaka ziemia do wrzosów?
Wrzosowate potrzebują kwaśnej ziemi (pH 4,0-5,0). W ogrodowych warunkach najlepiej sprawdzić ją kwasomierzem. Składa się on z płytki z wgłębieniem na ziemię, skali kolorystycznej oraz butelki z odczynnikiem. Szczyptę analizowanej próbki trzeba zalać i po chwili porównać zmienioną barwę płynu ze wzorem na skali. Jeśli kolor robi się czerwony, roślinom będzie dobrze.
Tekst: Witold Czuksanow, dziennikarz, ogrodnik, współtwórca programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie” Zdjęcia: Shutterstock
Tekst: Witold Czuksanow, dziennikarz, ogrodnik, współtwórca programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie” Zdjęcia: Shutterstock