Chcesz dobrze spać? Postaw rośliny koło łóżka. Zobacz 7 roślin doniczkowych i kwiatów na dobry sen

Chcesz dobrze spać? Postaw rośliny koło łóżka. Zobacz 7 roślin doniczkowych i kwiatów na dobry sen

Zieleń w domu

Szukasz naturalnych sposobów na lepszy sen? Otocz się roślinami, które mają potwierdzone działanie odprężające i pomagają oczyścić powietrze z toksyn. 

reklama
Jaśmin pomaga uspokoić myśli, wyciszyć się i odprężyć po ciężkim dniu.
Jaśmin pomaga uspokoić myśli, wyciszyć się i odprężyć po ciężkim dniu.

Jaśmin - kojący zapach na dobry sen

Zapach kwiatów jaśminu był używany od wieków przy problemach z zasypianiem. Pomaga uspokoić myśli, wyciszyć się i odprężyć po ciężkim dniu. Niektórzy twierdzą również, że zmniejsza lęk, leczy skołatane nerwy i poprawia ogólne samopoczucie. Idealnie pasuje do sypialni, gdzie nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale też otuli cię swoim kojącym aromatem. Szybko przekonasz się, że dzięki niemu przyjemniej będzie zasypiać i się budzić. 

Aloes uwalnia tlen wyłącznie w nocy, co wpływa pozytywnie jakość snu.
Aloes uwalnia tlen wyłącznie w nocy, co wpływa pozytywnie na jakość snu.

Aloes - lepszy sen dzięki zdrowszemu powietrzu

Ta niepozorna roślina ma wiele zalet, a jedną z nich jest pozytywny wpływ na jakość snu. Z pewnością wiesz, że wszystkie rośliny uwalniają tlen, jednakże większość z nich robi tak tylko w ciągu dnia. Aloes natomiast działa inaczej - uwalnia tlen wyłącznie w nocy, więc ustawienie go na stoliku nocnym w sypialni może skutecznie pomóc w szybszym zasypianiu. Więcej tlenu w powietrzu to zdrowszy sen! Poza tym aloes jest niezwykle łatwy w pielęgnacji, więc nawet jeśli nie masz wprawy w hodowaniu roślin doniczkowych, z pewnością uda ci się go utrzymać przy życiu. 

Zobacz także: Naturalne kosmetyki z aloesu

Sansewieria jest zalecana przez NASA do oczyszczania powietrza z toksyn.
Sansewieria jest zalecana przez NASA do oczyszczania powietrza z toksyn.

Sansewieria - polecana przez NASA na dobry sen

Marzysz o spaniu przy otwartym oknie, by móc wpuścić do mieszkania świeże powietrze, ale mieszkasz w głośnym i zanieczyszczonym mieście? Sansewiera, zwana też wężownicą, może rozwiązać ten problem. Ta efektowna tropikalna roślina jest nie tylko zalecana przez NASA do oczyszczania powietrza z toksyn, ale też wymaga minimalnej opieki, gdyż preferuje suche podłoże. Sansewieria pomoże usunąć zanieczyszczenia występujące w powietrzu, dzięki czemu zaśniesz bez trudu. 

Kojący zapach lawendy przynosi odprężenie dla ciała i ducha.
Kojący zapach lawendy przynosi odprężenie dla ciała i ducha.

Lawenda - dobry sen dzięki uspokajającym aromatom

Jeśli jesteś miłośniczką relaksującej kąpieli z bąbelkami, być może znasz już uspokajający zapach lawendy. Możesz również skorzystać z wprowadzenia go do sypialni. Badania wykazały, że lawenda pomaga dzieciom spopkojniej spać i zapobiec płaczowi.  Jej charakterystyczny aromat wpływa na zmniejszenie stresu i niepokoju, przynosząc również ulgę napiętym mięśniom. Nic zatem dziwnego, że producenci kosmetyków stosują zapach lawendy w balsamach do ciała, solach kąpielowych czy świecach zapachowych. 

Zobacz także: Lawendowe pole na Podlasiu

Skrzydłokwiat może zwiększyć wilgotność pomieszczenia o 5%
Skrzydłokwiat może zwiększyć wilgotność pomieszczenia o 5%

Skrzydłokwiat - działa jak nawilżacz powietrza

Skrzydłokwiat to kolejna zatwierdzona przez NASA roślina, która pomaga oczyścić powietrze. A dodatkowo może zwiększyć wilgotność pomieszczenia o 5%! To istotne, gdyż suche powietrze może utrudnić spanie. Skrzydłokwiat jest ponadto niezwykle dekoracyjny, a także mało wymagający w codziennej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że skrzydłokwiaty są toksyczne dla kotów i psów, więc najlepiej trzymać je z dala od zwierząt domowych.

Hedera jest świetna dla osób z alergiami, a nawet astmą.
Hedera jest świetna dla osób z alergiami, a nawet astmą.

Hedera - na dobry sen dla dla wrażliwców i alergików

Jeśli masz alergie, musisz uważać z wybieraniem roślin doniczkowych do domu. Jednak hedera jest świetna dla osób z alergiami, a nawet astmą. Co ważne, pomaga pozbyć się pleśni, która może wpływać negatywnie na jakość powietrza w mieszkaniu. Jest również niezbyt wymagająca i nie zaszkodzi jej, jeśli czasem zapomnisz jej podlać. Hedera będzie wyglądać pięknie w ozdobnym wiszącym koszu lub donicy nad twoim łóżkiem. 

Gerbera przy odpowiedniej pielęgnacji może cieszyć oko nawet przez kilka lat
Gerbera przy odpowiedniej pielęgnacji może cieszyć oko nawet przez kilka lat

Gerbera - kolor, który relaksuje i zapewnia dobry sen

Poszukujesz rośliny, która doda twojej sypialni pięknego kolorowego akcentu? Wybierz gerberę o bajecznych kwiatach, otwierających się z rana i zamykających na noc. Jednak nie tylko jej uroda zasługuje na uwagę. Przede wszystkim jest to jedna z tych roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze. I choć bywa kapryśna w uprawie, warto jej poświęcić więcej uwagi. Przekonasz się, że wkrótce odwdzięczy się z nawiązką! 
 
Tekst: redakcja, zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Kwiatowe kompozycje, dzięki któym wiosna zagości w twoim domu

Zobacz również