Katarzynki - magiczne święto kawalerów

Noc z 24 na 25 listopada to wyjątkowy czas wróżb dla mężczyzn. W wigilię imien Katarzyny miłosne przepowiednie są bowiem przeznaczone dla panów. Katarzynki to andrzejki dla chłopców.

Katarzynki – święto wróżb

Święta Katarzyna to patronka mężczyzn cnotliwych, którzy marzą o szczęśliwym ożenku. Nic dziwnego, że to w wigilię jej imienin wróżby miłosne dla młodych panów cieszą się ogromnym powodzeniem. Kult męczennicy szczególnie ważny był w średniowiecznej Polsce. Dziś dużo większą popularnością cieszą się andrzejki, czyli święto skierowane do panien.

Kiedyś nie tylko panny, ale i kawalerowie mieli okazję w pachnący pogańszczyzną, magiczny sposób dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłej połówce. Święto elokwentnej męczennicy z Aleksandrii, która pokonała w bitwie na argumenty pięćdziesięciu pogańskich mędrców (wielu z nich nawracając), przez wieki stanowiło pretekst do wróżb.

reklama

Przepowiednie miłosne dla mężczyzn

Panowie wkładali pod poduszki karteczki z imionami potencjalnych kandydatek, licząc, że w nocy przyśni im się ta właściwa, lub że rano wylosują bilecik z jej personaliami. Losowali też ukryte pod odwróconymi kubkami symboliczne przedmioty – obrączkę oznaczającą szybki ożenek, zboże na dostatnią przyszłość albo… nic – na dłuuuugie kawalerstwo.

Niestety, nie dość, że zestaw katarzynkowych wróżb był o wiele uboższy od andrzejkowego, z czasem zapomniano o nim niemal zupełnie.
Tekst: Weronika Kowalkowska
Fotografia: Corbis

Zobacz również