jak zabezpieczyć choinkę

Jak zabezpieczyć choinkę przed psem?

Zwierzęta domowe

W świątecznym zamieszaniu nie powinniśmy jednak zapominać o zabezpieczeniu domu w taki sposób, aby nas pies mógł wspólnie z rodziną cieszyć się tym wyjątkowym okresem w roku.

reklama

Oto kilka sprawdzonych rad, które na pewno pomocne będą w zapewnieniu każdemu psiakowi radosnych świąt:

  • Pamiętaj o zabezpieczeniu kabli od lampek choinkowych, tak aby pies, zaciekawiony kolorowym światłem, nie był w stanie ich przegryźć. W każdym większym sklepie dla majsterkowiczów dostępne są specjalne, plastikowe osłonki. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj włączonych lampek, kiedy nie ma Cię w pokoju.
  • Choinkę zamocuj w stojaku najmocniej jak to możliwe. Dodatkowym zabezpieczeniem może być też przywiązanie drzewka do karnisza lub kaloryfera .
  • Ozdoby choinkowe, takie jak łańcuchy czy bombki, wieszaj jak najwyżej – by pies nie był stanie ich dosięgnąć pyszczkiem. Przedmioty te są zazwyczaj wykonane z trujących tworzyw sztucznych, które po dostaniu się do przewodu pokarmowego mogą stanowić dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo. 


reklama

  • Postaraj się, aby łańcuchy nie zwisały luźno z choinki. Ciekawski pies na pewno pociągnie! Konsekwencje nie trudno sobie wyobrazić.
  • Postaraj się sprzątać igiełki spod choinki jak najczęściej, gdyż zjedzone przez psa mogą uszkodzić jego delikatny układ pokarmowy!
  • Aby odwrócić uwagę zwierzęcia od kolorowej choinki i prezentów, miej zawsze pod ręką jego ulubione smakołyki.
  • Nie dokarmiaj psa wigilijnymi potrawami! Na pewno większą przyjemność sprawi mu karma lub psia przekąska w eleganckim, świątecznym opakowaniu.
  • Jeśli w Twoim domu pojawi się jemioła, pamiętaj, że jest trująca dla każdego zwierzęcia. Zadbaj o to, aby pies nie miał do niej dostępu.


To tylko kilka rad, których przestrzeganie zagwarantuje szczęśliwe, rodzinne święta, bez przykrych niespodzianek i niepotrzebnej wizyty u weterynarza. Mimo wszystko, pamiętajmy jednak, że psia wyobraźnia nie zna granic i to, co nam wydaje się absurdalne, dla psa wcale takim nie jest!!!

 

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Renifer – prawdziwy cud natury

Zobacz także: Co jedzą jeże i jak pomóc im przetrwać zimę?

Zobacz również