Domek letniskowy

Jak urządzić domek letniskowy? Zobacz nasze inspiracje

Urządzamy dom

Biało-niebieskie dodatki – i już wiesz, że jesteś nad morzem! Deski na ścianach i poroża – leśniczówka! A może wolisz chatę pod strzechą – jak u babci na wsi? Podpowiadamy, jak urządzić stylowy domek letniskowy, który dopasujesz do swoich marzeń i oczekiwań.

reklama

 

 
Domek w morskim stylu
Zdjęcie: prestigious.co.uk

Domek nad morzem 

Gałąź i muszle wyłowione prosto z morza przyczep na ścianie, wybierz tapetę w marynarskie pasy i połóż na suficie stare bielone deski. Nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy w nadmorskim letnisku. Z pasiastej tkaniny uszyj poduszki, girlandy i zasłony. Miejsce pod oknem wykorzystaj na siedzisko lub praktyczne schowki. A jeśli z tarasu słychać szum fal, to już pełnia szczęścia.

Chatka w lesie
Zdjęcie: uniquehomestays.co.uk

Chatka w lesie 

Nad łóżkiem poroże, zamiast narzuty – sztuczna skóra. A z łóżka obłędny widok na las tuż obok. Blacha falista zamiast glazury w łazience, żarówki na grubych linach w miejscu tradycyjnej lampy, umywalka i wanna odlane z betonu, a zagłówek z kawałka stali po przejściach. Oto współczesna leśniczówka! Warto podpatrzyć pomysł na boazerię ze starych desek. 

Zdjęcia: theshepherdshutretreat.co.uk
Zdjęcia: theshepherdshutretreat.co.uk
Domek na kołkach
Zdjęcie: theshepherdshutretreat.co.uk

Domek letniskowy na kółkach

Przytulny kącik w przyczepie albo dawnym wagonie cyrkowym? Czemu nie! Inspiracją mogą być angielskie domki pasterskie. Dziś bardzo często służą jako wakacyjne chatki. To sypialnia, kuchnia i łazienka w jednym. Jadalnia i tak się nie zmieści, więc stół i krzesła wynieś na zewnątrz. Jasne pastelowe koory dodadzą sielskiego klimatu. A w razie co, swój domek przewieziesz z jednaj działki na inną.

Rustykalna chatka
Projekt: sielanka.org.pl

Sielska rustykalna chatka

Wakacje jak u babci? Wcale nie jest ci potrzebna wiejska chata. Drewniany dom można zbudować z gotowych elementów. By go postawić, wystarczą 3-4 tygodnie. Łatwo też powiększyć go o kolejne części, więc nie martw się, że zabraknie ci miejsca. W środku zadbaj o rustykalne detale, a przed wejściem posadź kosmosy, łubin i floksy.

Współczesna stodoła
Projekt: ASGK Design, asgk.cz

Współczesna stodoła

Prosta forma inspirowana dawnymi stodołami pasuje do natury i koi zmysły. Charakterystyczne elementy takiego letniska to drzwi przesuwane na prowadnicach i elewacja z desek oraz spadzisty (choćby miejscami) dach. Warto pamiętać, że taką elewację warto co parę lat odpowiednio pielęgnować. Dobry pomysł to taras niczym pomost z desek dobudowany do domku albo ukryty w jego bryle, jak w tym przypadku. Wnętrza możesz urządzić loftowo, w stylu modern country albo rustykalnym. To już zależy od ciebie.

Więcej zdjęć: domków letniskowych w galerii 

Tekst: Magda Burkiewicz Zdjęcia: Shutterstock, materialy firm

Zobacz również