Fototapety inspirowane naturą: do salonu, sypialni i łazienki

Otaczająca nas przyroda, nie tylko zachwyca swoim naturalnym pięknem, ale też korzystnie wpływa na samopoczucie. Cisza, spokój, świeże powietrze, poczucie beztroski oraz komfortu – to wszystko odnajdyjemy z dala od miast, wśród roślinności, w lasach, w górach, czy nad brzegiem morza. Dlatego również w domu lubimy otaczać się dekoracjami nawiązującymi do świata przyrody.

Szczególnie interesujący wydaje się jeden ich rodzaj: fototapeta. Natura dzięki tego typu ozdobie na dobre zagości w naszym mieszkaniu, nadając mu zupełnie nowego charakteru. O kilka praktycznych porad dotyczących ściennych dekoracji inspirowanych przyrodą poprosiliśmy eksperta z firmy Myloview.pl.

Fototapety czy tapety? Natura jako motyw dekoracyjny

Trendy aranżacyjne stale się zmieniają, a moda wciąż poszukuje nowych inspiracji. Prawdziwą kopalnią pomysłów okazuje się świat przyrody. Nawiązania do niego odnajdziemy m.in. w stylu rustykalnym, country, skandynawskim, czy prowansalskim. Jednak dekoracje takie jak fototapety, można zdaniem naszego eksperta, wykorzystać z powodzeniem niemal w każdym wnętrzu. Zanim jednak podał nam kilka praktycznych przykładów, postanowiliśmy zapytać go o ogólne zalety takiego rozwiązania. Na przykład o to, jaką przewagę posiada fototapeta nad klasyczną tapetą.

– W przypadku dekoracji inspirowanych przyrodą, niezwykle ważna jest atmosfera, jaką uda się nam stworzyć. Na tym polu przewagę mają bardziej realistyczne i rozbudowane fototapety. Natura to niezwykle obszerna tematyka, obfitująca w zróżnicowane motywy oraz zdumiewające bogactwo kolorów. Bambusowy gaj w łazience? Wielobarwny, ziołowy ogród w kuchni? Sypialnia w środku gęstego, ciemnego lasu? To wszystko jest możliwe z odpowiednią fototapetą.

Uniwersalna fototapeta? Różne oblicza Natury

Każde z naszych domowych pomieszczeń posiada własną specyfikę. Warto wziąć ją pod uwagę podczas aranżacji wnętrz, gdyż wtedy uda się nam osiągnąć najlepsze efekty. Odpowiednio dopasowana fototapeta z naturą jest w stanie zupełnie odmienić wygląd konkretnego wnętrza. Postanowiliśmy zapytać eksperta o kilka praktycznych porad oraz przykładów gustownych połączeń.

– Nasze rozważania zacznijmy od salonu. Do czego zazwyczaj służy to pomieszczenie? W większości domów to właśnie tutaj spędza się czas wspólnie z innymi domownikami, a także podejmuje gości. Dobrze sprawdzają się więc motywy uniwersalne, gustowne i wyważone – takie jak na przykład fototapeta z liśćmi. W zależności od kolorystyki salonu możemy zdecydować się na liście wiosenne, jesienne lub wyjątkowo barwne liście roślin egzotycznych. W przypadku wnętrz o nowoczesnej stylistyce dobrym wyborem będą wyraziste wzory panoramiczne, ukazujące brzeg morza (piaszczysty lub kamienisty) albo palmy.

W następnej kolejności poprosiliśmy o kilka propozycji do sypialni.

– Osobiście bardzo lubię, gdy sypialnia jest pomieszczeniem, w którym dominuje wrażenie spokoju i komfortu. Dlatego zwykle polecam rozwiązania, które wpisują się w tę koncepcję. A należą do nich właśnie fototapety wykorzystujące motywy zaczerpnięte z natury. Doskonałym wyborem do sypialni będzie na przykład dekoracja przedstawiająca las. Także w tym przypadku otrzymujemy sporą swobodę kolorystyczną. Na pewno warto zwrócić uwagę na fototapetę z lasem brzozowym. Ta dwukolorowa dekoracja idealnie sprawdzi się we wnętrzu w stylu skandynawskim. Można ją również atrakcyjnie połączyć z niemal każdym nowoczesnym wystrojem.

Fototapeta 3d: natura wokół nas

Szczególnym rodzajem dekoracji inspirowanych naturą są fototapety 3d. Ten typ ozdób zdobywa z każdym rokiem coraz większą popularność. Trudno bowiem przejść obok nich obojętnie, gdyż każdy, nawet niewielki wzór zmienia nasze postrzeganie pomieszczenia. Zzapytaliśmy eksperta, jakie ma wskazówki i porady związane z tym typem ozdób ściennych.

– Fototapety przestrzenne to znakomity wybór dla każdego, kto lubi przebywać w otoczeniu wyrazistym i efektownym. W przypadku wzorów nawiązujących do motywów znanych ze świata przyrody, zachowana zostaje jednak charakterystyczna dla nich subtelność. Dzięki temu nawet robiące wrażenie przestrzenne dekoracje, łatwo komponują się z innymi ozdobami. Na fototapety 3d powinny na pewno zwrócić uwagę osoby, które pragną wizualnie powiększyć przestrzeń wybranego pomieszczenia. Jest to bardzo prosty, a równocześnie oryginalny sposób na osiągnięcie takiego efektu.

artykuł przygotowany we współpracy z Myloview.pl

Zdjęcia: materiały Partnera

 

Zobacz również