Dom, który oszczędza

Jak budować domy energooszczędne i pasywne oraz wykorzystywać odnawialne źródła energii? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z kampanii promocyjno-informacyjnej Ministerstwa Środowiska prowadzonej pod hasłem „Dom, który dla mnie oszczędza”.

Najwięcej informacji dotyczących budownictwa energooszczędnego można znaleźć na stronie www.oszczedzam-energie.pl. Znalazły się tam artykuły, które w przystępny sposób tłumaczą zasady projektowania oraz budowy domów pasywnych i energooszczędnych, przedstawiają odnawialne żródła energii (OZE), które można wykorzystać w Polsce, a także dają pogląd na koszty związane z budową domów przyjaznych środowisku.

Na stronie umieszczono również specjalny kalkulator pozwalający oszacować oszczędności, które przynoszą domy budowane w standardzie energooszczędnym, pasywnym czy konwencjonalnym.

Kolejnym elementem edukującym kampanii jest aplikacja mobilna „Dom, który oszczędza”. Dzięki niej użytkownik może przejść wirtualny proces projektowania i budowy domu energooszczędnego lub pasywnego, dowiedzieć się, co jest istotne w wyborze technologii budowlanych i instalacyjnych, a także przekonać się, jak dużo może oszczędzić na energii do ogrzewania i wentylacji w skali roku.

Akcję promują też filmy dostępne na stronie www i w kanale YouTube Ministerstwa.


Kampania potrwa do końca października 2014 roku. Stanowi część dwuletniego projektu „Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, włączając ideę domów przyjaznych środowisku”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY