ekologiczne wesele tzw. green wedding

Ekologiczne wesele, zielone wesele lub z angielskiego green wedding – co to takiego i jak je zorganizować?

Eko życie

Ślub jak z bajki zorganizowany w taki sposób, by był przyjazny środowisku? To możliwe! Zielone wesele to coraz popularniejsza idea, według której wszystkie elementy przyjęcia weselnego są utrzymane w stylu less waste.

reklama
Wyrafinowane dania, olśniewające stroje i niebanalne dekoracje - to elementy obowiązkowe wymarzonego przyjęcia weselnego
Wyrafinowane dania, olśniewające stroje i niebanalne dekoracje - to elementy obowiązkowe wymarzonego przyjęcia weselnego

Ekologiczne wesele - na czym polega?

Wymarzone przyjęcie ślubne? Oczywiście takie, które zostanie na długie lata zapamiętane przez rodzinę i znajomych! Wyrafinowane dania, olśniewające stroje i niebanalne dekoracje - to dla wielu par elementy obowiązkowe. Ale czy zastanawialiście się, jak bardzo niekorzystne dla naszej planety są weselne przyjęcia organizowane z wielką pompą? Wydajemy ogromne pieniądze na przedmioty, które będą użyte zaledwie jeden raz. Nie wspominając już o ilościach śmieci generowanych w trakcie przygotowań i podczas samego wesela! Co zatem zrobić, by je ograniczyć do minimum, a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy? 

Rozwiązaniem jest tzw. Green Wedding, czyli zielone wesele. W dużym skrócie: to ekologiczny styl organizowania przyjęć weselnych, któy przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o to, by oprzeć się konsumpcyjnym pokusom i postarać się, by wszystkie części wesela (od sukni ślubnej aż po kwestię utylizacji resztek weselnych potraw) były jak najbardziej proekologiczne. Uwierzcie, że to wcale nie takie trudne!

Suknia ślubna z drugiej ręki to ważny element wesela w ekologicznym stylu
Suknia ślubna z drugiej ręki to ważny element wesela w ekologicznym stylu

Na eko wesele suknia ślubna z lumpeksu - czy to dobry pomysł? 

Większość kobiet mitologizuje znaczenie sukni ślubnej. Musi być wyjątkowa, najpiękniejsza, a co za tym idzie - najdroższa. Nic w tym dziwnego, w końcu to strój, który ma pasować do tego ważnego dnia. Ale warto też pamiętać, że tę wymarzoną suknię ślubną zakładamy tylko raz. Może więc warto poszukać czegoś tańszego i bardziej w stylu less waste? 

Z pomocą przychodzą nam second handy i serwisy internetowe, takie jak vinted.pl, gdzie możemy bez problemu wyszukać prawdziwe perełki w bardzo rozsądnych cenach. Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę na ich stan: czy nie mają żadnych uszkodzeń, dziur, rozpruć czy trudnych do usunięcia plam. Rozważmy także kwestię materiału, z którego suknia została uszyta. Najlepsze będą tkaniny naturalne takie jak len czy bawełna. A jeśli trafi się nam vintage'owa kreacja z czystego jedwabiu, to mamy prawdziwe szczęście! 

I najistotniejsza rzecz: według raportu WRAP, wzrost sprzedaży odzieży używanej o 10% może zaoszczędzić 3% węgla, 4% wody i 1% odpadów na tonę odzieży. 

Menu powinno być sezonowe i oparte na produktach ze zrównoważonych upraw
Menu powinno być sezonowe i oparte na produktach ze zrównoważonych upraw

Weselne menu – zdrowe, ekologiczne i zero waste

Większość par, które decydują się na urządzenie zielonego wesela, wybiera lokalizację pod chmurką. To dobry pomysł, bo przecież świętowanie w otoczeniu naturalnej zieleni jest znacznie przyjemniejsze niż w dusznej sali bankietowej. Warto też rozważyć ekologiczną agroturystykę, gdzie potrawy przygotowuje się ze świeżych składników pochodących ze zrównoważonych upraw. Menu powinno być sezonowe - truskawki w środku zimy albo szparagi jesienią nie są zbyt ekologiczną opcją. 

Znakomitym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości mięsa podawanego podczas weselnego przyjęcia. Tym bardziej, że schabowy z zasmażaną kapustą jest już nieco passe. Czy byłoby wielkim nietaktem, gdyby zaserwować zamiast niego wegańską pieczeń? I jeszcze jedna ważna sprawa: zwróćmy uwagę, by lokal, w którym odbędzie się wesele, zadbał o pojemniki do segregacji śmieci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza uroczystość zostanie zorganizowana w sposób odpowiedzialny i przyjazny planecie. 

Piękno tkwi w prostocie - kwitnące gałązki, dzikie polne kwiaty, proste szklane wazony i ceramika w rustykalnym stylu wspaniale podkreślą ekologiczny charakter całej uroczystości. 
Piękno tkwi w prostocie - kwitnące gałązki, dzikie polne kwiaty, proste szklane wazony i ceramika w rustykalnym stylu wspaniale podkreślą ekologiczny charakter całej uroczystości. 

Weselne eko dekoracje z naturalnych materiałów

Odpowiednio zaprojektowane i dobrane dekoracje weselne potrafią w prosty sposób "zrobić" klimat przyjęcia. Ale jeśli chcemy, by one również stanowiły część naszej oprawy ekologicznego wesela, postarajmy się, by zostały wykonane z możliwie jak najbardziej naturalnych materiałów. Plastikowe figurki i sztuczne kwiaty odpadają! Zamiast nich wybierzmy papier, sznurek, drewno, len czy trawę morską. Weselny stół wcale nie musi być przystrojony brokatowymi błyskotkami. Piękno tkwi w prostocie - kwitnące gałązki, dzikie polne kwiaty, proste szklane wazony i ceramika w rustykalnym stylu wspaniale podkreślą ekologiczny charakter całej uroczystości. 

Warto też zastanowić się, czy na pewno chcemy drukować i wysyłać tradycyjne zaproszenia. Może lepiej skorzystać z tych wirtualnych? Przy okazji dobrze jest poinformować gości o tym, że przyjęcie weselne będzie organizowane w konwencji eko - dzięki temu unikniemy niedomówień. Na koniec rozważmy jeszcze kwestię ślubnych prezentów. Coraz więcej par zamiast klasycznych podarunków np. w postaci sprzętu AGD proponuje gościom przekazanie pieniędzy na konto fundacji proekologicznych lub schronisk dla zwierząt. To piękny gest, dzięki któremu w tym najważniejszym dniu możemy wspomóc potrzebujących. 

Tekst: Aleksandra Lamek, zdjęcia: shutterstock

Zobacz także: Zrób to sam. Dekoracja stołu weselnego

Zobacz również