weranda.pl werandaweekend.pl
reklama

Zasady postępowania ze zużytym sprzętem


Nie wyrzucaj!


Nie porzucaj elektrośmieci w lasach, złomowiskach ani na śmietnikach. Mogą one stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i dla środowiska, ponieważ często zawierają szkodliwe substancje chemiczne, które przedostają się do gleby, wody i powietrza. Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo, za co grozi kara grzywny, nawet do 5 tysięcy złotych. O zakazie wyrzucania informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Oddawaj elektrośmieci do punktów zbiórki!

Kupując nową świetlówkę, zużytą oddaj do sklepu, podobnie – kupując np. nowy odkurzacz, radio czy lodówkę – pozostaw w sklepie zużyty sprzęt. Pamiętaj, że w twojej gminie działa system, który umożliwi Ci bezpłatne oddanie elektrośmieci. Oddane urządzenie powinno być kompletne, jeśli są w nim baterie lub akumulator, wyjmij je i umieść w przeznaczonym na to pojemniku. Nie demontuj elektrośmieci sam! Elektrośmieci mogą zawierać substancje niebezpieczne dla Twojego zdrowia lub dla środowiska. Demontaż to proces, który musi być przeprowadzony w bezpiecznych warunkach.  Za nielegalny demontaż poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania grozi kara od 2 do 100 tysięcy złotych (dotyczy firm i osób fizycznych).

reklama

Nie gromadź w domu elektrośmieci!

Kupując nowy sprzęt stary często wrzucasz do szuflady, upychasz w szafach lub gromadzisz w piwnicy z myślą, że może kiedyś jeszcze się przyda. Lepiej oddaj go komuś kto z niego skorzysta, a własny, przestarzały odda do punktu zbierania elektrośmieci. Jeżeli musisz wymienić sprzęt elektryczny lub elektroniczny zastąp go ekonomiczniejszym i spełniającym wysokie normy ochrony środowiska.

Oszczędzaj energię i surowce!

Jeśli już musisz wymienić swój sprzęt, zastąp go bardziej ekonomicznym i spełniającym wysokie standardy ochrony środowiska. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz, stosuj energooszczędne źródła światła. Pralki i zmywarki używaj dopiero, gdy są pełne, nie zapominaj o stosowaniu energooszczędnych programów prania i zmywania.

Na podstawie materiałów Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (www.weeezo.pl)

reklama

Zobacz również