Na upały pij ziołową lemoniadę i herbatki na zimno

Mięta, szałwia, kolendra i spółka – 5 ziół, które przyniosą ulgę w upały. Rób z nich lemoniadę i ziołowe herbatki na zimno, do picia i płukania skóry czy włosów

Eko życie

Zobacz nasze podpowiedzi, jakie zdrowe i pyszne herbatki na zimno przygotować na upały. Napary z ziół najlepiej pomagają je przetrwać – nie tylko nawadniają, ale też karmią nas witaminami i minerałami. Niektórymi obniżysz nawet temperaturę ciała.

reklama

Zobacz, po jakie świeże zioła sięgnąć w upały

Świeże zioła, cytryna, limonka, woda i lód, tyle wystarczy, by przygotować orzeźwiający i zdrowy napój. Teraz świeże rośliny są najlepsze do wykorzystania, a jeśli nie masz ich pod ręką – kup ziołową herbatkę, najlepiej taką, żeby w torebce było widać listki.

Są świetne do picia, ale możesz nimi przemywać także stopy, twarz czy rozgrzaną słońcem głowę. Ich działanie na nasz organizm, gdy wokół panuje gorąco, jest zbawienne. Jakie?

1. Mięta

Nawilża od wewnątrz, zawiera garbniki, olejki eteryczne oraz witaminy A i C. Pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn i przyśpiesza metabolizm. Zaparzona i wystudzona świeża mięta z sokiem z limonki doskonale gasi pragnienie.

2. Szałwia

Ma działanie chłodzące i relaksujące, a także przeciwzapalne, jest idealna do płukania ust, a także zmęczonych, poobcieranych stóp oraz rozgrzanej przez słońce głowy.

3. Melisa

Odpręża, orzeźwia, a olejki eteryczne w niej zawarte działają chłodząco.

4. Kolendra

Ma rześki, specyficzny, chłodny smak, który sprawa, że kochają ją kuchnie wietnamska czy tajska. W krajach azjatyckich poleca się ją przy nerwobólach, bo obniża ciśnienie i uspokaja. Świetna nie tylko do dań, ale i zaparzania. Lemoniadę kolendrową można pić i płukać nią włosy, będą lepiej nawilżone.

5. Pietruszka
Niedoceniana w naszej kuchni, jest idealna na upały. Zmiksuj ją z cytryną i podawaj jak witaminowy koktajl z zimną wodą mineralną. To warzywo to bomba witaminowa. Możesz dodać listki mięty, żeby wzmocnić efekt chłodzący.

TEKST: JOANNA HALENA ZDJĘCIA: ShutterstocK

Zobacz także: Jak założyć ziołowy ogródek?