Tabletki do zmywarki domowej roboty

Zmywarka w domu to wielkie udogodnienie, jednak wątpliwości wzbudza używanie tabletek do mycia. Co warto o nich wiedzieć?

Tabletki do zmywarek mają długą listę składników. Znajdują się wśród nich polikarboksylany (otrzymywane z ropy naftowej), fosforany (coraz więcej trafia do wody, rujnując naszą planetę), sztuczne wybielacze i zapachy. Oczywiście, substancje te są zatwierdzone jako bezpieczne, pod warunkiem, że ich nie… zjadamy. Niestety – takiej gwarancji nie możemy mieć, zwłaszcza, gdy mowa o naczyniach, z których spożywamy posiłki. W dodatku taka mieszanina wpływa niekorzystnie na alergików, często nieświadomych przyczyn swojej choroby.

Wychodząc naprzeciw problemowi, prezentujemy przepis na tabletki do zmywarki domowej roboty. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również o wiele tańsze.

Składniki na tabletki do zmywarki:

- szklanka sody kalcynowanej,
- szklanka boraksu,
- szklanka soku z cytryny,
- pół szklanki soli epsom.

Jak zrobić domowe tableki do zmywarki?

Wymieszaj ze sobą sodę, boraks i sól. Następnie, cały czas mieszając, powoli wlewaj sok z cytryny. Miksturę umieść w pojemniku na kostki lodu. Po 24 godzinach tabletki wyschną i będą gotowe do użycia. Aby nie traciły swoich właściwości, przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku.


Tekst: KM
Zdjęcie: Pixabay

Zobacz również