flower box jak zrobić

Flower box – jak zrobić własne pudełko z kwiatami

Zrób to sam

Kwiaty to najpiękniejszy sposób na wyrażenie sympatii. Nieważne komu i z jakiej okazji wręczane, zawsze sprawiają radość. Bukiet świeżych kwiatów wstawiony do wazonu obłędnie pachnie i jest cudowną ozdobą. Szkoda, że cieszy tak krótko.

Podpowiadamy jak przedłużyć życie kwiatom i sprawić, że równie pięknie będą prezentować się bez wazonu i bez zmieniania wody. 

reklama

Flower box – co przyda się do jego wykonania

Flower box to coraz popularniejszy sposób na piękne zaprezentowanie bukietu. Ostatnio to prawdziwy hit wśród zdjęć na instagramie. Nic dziwnego, bo naprawdę robi wrażenie. Kwiaty potrafią w nim przetrwać w pełnej krasie nawet do kilkunastu dni. Nie wymaga zmieniania wody i jest łatwy w transporcie. Dzięki temu możesz przesłać kwiaty bliskiej osobie, albo przewieść je bez obaw, że zwiędną. Co to jest flower box? To kompozycja z kwiatów ułożona w dekoracyjnym pudełku. Taki flower box można kupić w kwiaciarni, zamówić u florystki, albo… zrobić samemu. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Oto co będzie Ci potrzebne:

  • Dekoracyjne pudełko zrobione z grubego kartonu w dowolnym kształcie
  • Folia aluminiowa lub celofan
  • Gąbka florystyczna (do kupienia w kwiaciarni)
  • Nożyce
  • Ulubione kwiaty

Flower box – jak zrobić kwiatową kompozycję w pudełku

Wybierz dekoracyjne pudełko, możesz je kupić albo zrobić z wytrzymałego, sztywnego kartonu. Kształt i wielkość dopasuj do kompozycji jaką chcesz stworzyć – najbardziej popularne są okrągłe, ale równie dobrze sprawdzą się kwadratowe lub prostokątne. Na dno pudełka włóż nieprzemakalną folię, najlepiej przezroczysty celofan, i przytnij ją tak żeby była niewidoczna, ale dobrze wypełniała pudełko od środka. Będzie ona chronić dno przed ewentualnym przeciekaniem wody. Do tak przygotowanego flower boxa włóż gąbkę florystyczną nasączona wodą.

Zobacz też: Kwiat rzepaku - polskie złoto, które jest jak stworzone do kwietnych dekoracji!

Taką gąbkę można bez problemu kupić w większości kwiaciarni, zazwyczaj sprzedawana jest w prostokątnych kostkach. Odmierz jaka wielkość gąbki będzie Ci potrzebna, odkrój kawałek i połóż na wodzie w przygotowanym naczyniu. Poczekaj aż gąbka wchłonie wodę i opadnie na dno. Wyjmij ją z naczynia, odczekaj parę sekund aż obcieknie i tak przygotowaną włóż do flower boxa. Teraz możesz wbijać w nią kwiaty tworząc z nich dowolną kompozycję. Można to zrobić na dwa sposoby: układając kwiaty jak w wazonie, czyli tak aby wystawały swobodnie z pudełka, albo równo z brzegiem, tak żeby można było zamknąć flower box – wtedy niespodzianka będzie jeszcze bardziej spektakularna. 

Jakie kwiaty najlepiej nadają się do flower boxa

Najlepiej sprawdzą się kwiaty na sztywnej łodyżce, wiotkie typu polne trudniej będzie wbić w gąbkę i ułożyć. Kwiaty skracamy na odpowiednią długość, dobrze jest wcześniej ściąć je pod kątem 45 st., to ułatwi im pobieranie wody z gąbki i przedłuży żywotność. Floryści radzą robić to pod strumieniem zimnej wody – dzięki temu ograniczymy dostęp powietrza do łodygi, a kwiaty będą cieszyć oczy przez wiele dni. Pamiętaj, żeby nie stawiać ich w przeciągu, blisko kaloryferów oraz w pobliżu owoców. Możesz delikatnie co kilka dni zraszać gąbkę wlewając od góry wodę, ale i bez tego kwiaty długo zachowają świeżość. Taki bukiecik możesz zasuszyć, aby jeszcze dłużej móc się nim cieszyć.

Więcej kwiatowych inspiracji znajdziesz w galerii

 

Tekst: JK

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jak szybko i łatwo zmienić obicie fotela?

Zobacz również