Dzień motyli 14 marca

14 marca obchodzimy Dzień Motyli. Poznaj 7 rzeczy, których napewno o nich nie wiesz!

Zwierzęta w naturze

Myślisz, że są po to, żebyśmy mogli je podziwiać, a ich rola na Ziemi polega wyłącznie na lataniu z kwiatka na kwiatek? Nic bardziej mylnego! Oto fakty, których o nich nie wiesz.

reklama
Dzień Motyli 14 marca, Zmierzchnica Trupia Główka
Dzień Motyli 14 marca - Zmierzchnica Trupia Główka

1. Dobre plony dzięki motylom

Motyle to bardzo pożyteczne owady, podobnie jak pszczoły zapylają warzywa i owoce, a więc im jest ich więcej, tym mamy lepsze plony. Niektóre kwiaty na łące, na przykład wiesiołek dwuletni czy lepnicę rozdętą, zapylają tylko one.

2. Ile gatunków motyli żyje w Polsce?

W Polsce mamy 3156 gatunków motyli, najbardziej rozpowszechnione są rusałkowate. Tylko niespełna 164 to owady dzienne.

3. Nasz największy motyl

Największymi u nas są zmierzchnica trupia główka (większa i grubsza od szerszenia, najcięższa w Europie, smakoszka miodu, która lubi żerować w ulach) i pawica gruszówka, której przednie skrzydła mają po 7 cm długości (gąsienica odstrasza intruzów, cykając jak świerszcz, a gdy to nie skutkuje – na jej włoskach pojawia się śmierdząca ciecz). To jednak nic w porównaniu z Ornithoptera alexandrae, która ma 28 cm rozpiętości skrzydeł.

4. Polski koliber

Z kolei fruczak gołąbek najszybciej macha skrzydłami – 5000 uderzeń na minutę; nazywany jest polskim kolibrem.

Dzień Motyli 14 marca, Furczak Gołąbek
Furczak Gołąbek

5. Motyle mają łuski

Za kolor motylich skrzydeł odpowiadają pokryte pigmentem, ułożone jak dachówki łuski. Częstym wzorem są wielkie „oczy” – dzięki nim owad robi się podobny do jakiegoś znacznie większego zwierzęcia.

6. Giną przez nas

Niestety, z roku na rok motyli jest coraz mniej. Winę ponosimy my, bo naszym dziełem jest zanieczyszczanie ich naturalnych siedlisk, opryskiwanie chemicznymi preparatami ogrodów i pól i likwidowanie roślin, którymi się żywią.

7. Dlaczego warto je chronić?

Dzień motyli wymyślono po to, żeby nam uświadomić, że każdy może coś zrobić dla nich i innych dzikich zapylaczy. Najlepiej przygotuj specjalną grządkę, na której będą się panoszyć dzika marchew i pokrzywa, posadź miododajne krzewy oraz zioła i pozwól im zakwitnąć (wiciokrzew, budleję, szałwię, macierzankę, koper, czosnek).

TEKST: JOANNA HALENA, ZDJĘCIA: ShutterstocK

Zobacz również