weranda.pl werandaweekend.pl
domek dla kota na zimę

Domek dla kota na zimę

Zwierzęta domowe

Jeśli jesteś przyjacielem zwierząt, dobrze wiesz, że dzikim kotom przydaje się pomoc. Szczególnie zimą, kiedy młode i dorosłe „dachowce” muszą znaleźć schronienie przed mrozem i wilgocią. Wtedy budka dla kota na zimę może zadecydowac o ich życiu. Przeczytaj o tym, jak ją przygotować.

Buda dla kota: projekt

Do wykonania domku dla kota nie potrzebna jest wyprawa do sklepu budowlanego. Do skonstruowania wersji podstawowej wystarczą resztki styropianu i pozostałe ,np. po remoncie, produkty, które znajdziesz w swojej piwnicy lub z łatwością pożyczysz je od sąsiada. Mowa o starym drewnie, deskach z palet lub ze skrzynek

Przyda się też styropian. Do połączenia styropianowych ścianek budki dla kota przyda się pianka montażowa. Całość dobrze jest zabezpieczyć taśmą izolacyjną poprzez oklejenie styropianowego „domku”. Domek dla kota może pozostać styropianową skrzynką, ale o będzie o wiele ładniej wyglądał, kiedy obudujesz je drewnem lub po prostu włożysz do środka większej, drewnianej konstrukcji. 

Styropian można też przytwierdzić od wewnątrz bezpośrednio do desek. Dlaczego obecność styropianu jest kluczowa? To niezbędne ocieplenie domku. Właśnie tego szukają bezdomne kociaki – schronienia, w którym będzie choć trochę cieplej niż na zewnątrz.

Domek dla kota: jak zrobić estetyczną budkę?

Przede wszystkim warto wybierać naturalne materiały. Są bardziej wytrzymałe, wygodne, a przy okazji po prostu ładne. Stawiajmy przede wszystkim na drewno, ale nie zapominajmy o izolacji. Tu najlepiej sprawdzi się styropian, który dobrze jest zabezpieczyć.

Wejście wytnij trochę z boku, a nie na środku, by zimno nie wiało na śpiące zwierzaki. Otwór nie musi być duży. Wystarczy taki, przez które przeciśnie się kot. Zwykle wystarczy taki, który jest nie wiele większy od głowy dorosłego kota, jednak pamiętajmy o kocich mamach, którym będzie wygodniej z nieco większym wejściem.

Domek dla kota – zrób to sam

Czas na urządzenie wnętrza. Wnętrze domku dla kota dobrze jest wyłożyć czymś, co sprawi nada się na miękkie legowisko. Ważne, aby materiał nie chłonął wody i zapewniał dodatkowe ciepło. Najlepiej sprawdzi się w tej roli dobrej jakości polar, który jest ciepły i nie chłonie wody. Pamiętaj, aby przed jego zakupem sprawdzić skład, bowiem nie wszystkie materiały sprzedawane jako polar, rzeczywiście nim są. Polar wydaje Ci się zbyt drogim luksusem? Jeśli będzie dobrej jakości, starczy na dłużej ze względu na jego właściwości. Materiał możesz kupić w sklepie z materiałami, w sklepie internetowym a nawet w lumpeksie. Przejrzyj też swoją garderobę. Może okazać się, że któryś z domowników od dawna nie używa polarowej bluzy dobrej jakości. Kocyk do domku dla kota jak znalazł!

Gdzie umieścić domek dla kota?

Gdzie umieścić domek dla kota? Najlepiej w ogrodzie i w odosobnionym miejscu tak, aby chowające się w nim koty nie musiały przejmować się obecnością człowieka. Wybierzmy dobrze schowane, ale suche miejsce. Co oczywiste, unikajmy też miejsc dostępnych dla psów i innych zwierząt, a także dzieci. Zadbajmy o bezpieczeństwo!

Jeśli widzieliśmy kota w swoim ogrodzie i wiemy, którymi ścieżkami chadza, albo gdzie lubi przesiadywać i odpoczywać, umieśćmy jego domek na zimę w pobliżu. Jak zachęcić nowego lokatora do zamieszkania w domku? Oczywiście smakołykami, które możemy zostawiać w jego okolicy lub w środku kilka razy. Nie przesadzajmy jednak z ilością i uważajmy na to, czy aby na pewno jedzenie jest odpowiednie dla kotów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki poczęstunkowi na „dobry początek”, kot poczuje się bezpiecznie i jak zaproszony gość.

Obawiasz się dodatkowego lokatora w ogrodzie?

Uspakajamy. Nie masz się czego obawiać. Kot, który zamieszka w domku w ogrodzie nie wyrządzi żadnych szkód. Prawdopodobnie nie zauważysz jego obecności. A jeśli nawet, widok zwierzaka na pewno umili dzień. Dodatkowo, koty będą ci wdzięczne, a w zamian odstraszą okoliczne myszy i szczury.

Nie chcesz budować domku dla kotów na zimę? Pomóż im w inny sposób

Domek dla kota możesz zbudować symbolicznie. I to w dosłownym znaczeniu. Pomoże Ci w tym taka organizacja, jak Fix Nation, która postanowiła w nietypowy sposób zebrać fundusze dla swoich podopiecznych – bezdomnych kotów.

W celu pozyskania pieniędzy na zmniejszenie populacji bezdomnych kotów w Los Angeles. Fundacja Fix Nation ogłosiła konkurs dla architektów. Celem projektu było przygotowanie designerskich domków dla kotów. Ze zgromadzonych środków organizacja zapewni odpowiednią opiekę weterynaryjną, schronienie i sterylizację naszych ulubionych zwierząt. Designerzy spisali się na medal! Wszystkie projekty zachwycają i mamy nadzieję, że wkrótce będą dostępne w sprzedaży. A już dziś możemy wesprzeć fundację datkiem o dowolnej wysokości.

Sposobów na pomoc bezdomnym kotom nie musimy szukać tak daleko. W Polsce żyją tysiące zwierzaków, które potrzebują pomocy. Wśród nich możesz znaleźć swojego przyjaciela. Zajrzyj do naszego działu Zaadoptuj zwierzaka, w którym na właściciela czekają zarówno koty i jak i psiaki. Jeśli nie masz warunków do adopcji, nic straconego. Wspieraj fundacje, które zajmują się opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Możesz zdecydować się na pomoc finansową lub wolontariat. W końcu właśnie tak to wszystko się zaczyta. Fundacje i schroniska zakładają osoby, które po prostu chcą pomóc zwierzakom. Tak samo jest ze wsparciem. Wystarczy inicjatywa i odrobina kreatywności.

Tekst: JG

Fot. Shutterstock  

Zaadoptuj zwierzaka: 

Pucek to dorosły kot znaleziony w lipcu na ulicy Wielickiej. Wcześniej miał kontakt z ludźmi i wcale tego nie kryje. Przeciwnie, uwielbia głaskanie i kocha być w centrum uwagi. Kiedy tylko wejdzie się do kociego pokoju, w którym przebywa akurat Pucek, od razu zwraca na siebie uwagę. Z powodzeniem. Mało kto oprze się jego urokowi. W końcu to przystojniak!

Ta urocza koteczka to Milena. Milena jest płochliwa o wiele gorzej radzi sobie w schronisku. Mimo, że mieszka w nim od maja 2019 roku, nadal jest zestresowana i płochliwa. Brakuje jej spokoju i własnego domu, w którym nie kręciliby się obcy ludzie. Nie jest dzika. Próbuje nawiązać bliższe relacje z ludźmi, ale strach zwycięża i ostatecznie Milena trzyma się poza zasięgiem ręki. Należy do kotów, które potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Lubi inne koty i dobrze czuje się w ich towarzystwie.

Zobacz również