pies na dworze

Pies w budzie zimą. Jak zadbać, żeby było mu ciepło?

Zwierzęta domowe

Nie znoszę zimy. Nawet piękny, biały śnieg nie jest w stanie zrekompensować chłodu i ciemności długich nocy. Ja mogę się chociaż schronić pod dachem, napalić w kominku, przytulić ciepłego psa. A zwierzę?

reklama

Moje psy też nie kochają zimy. Wybiegają tylko na szybkie siusiu, i do domu. Najlepiej im pod kołdrą albo na kanapie przy piecu. Tylko najmłodszy Bubek ryje w śniegu tunele. Jest mieszańcem z husky i ma „eskimoskie” futro. Psy jemu podobne dobrze znoszą zimowe chłody.

Kiedy psu jest zimno?

Mimo to nie jestem zwolenniczką trzymania psa w budzie. To prawda, są rasy, które na zimę sobie gwiżdżą (tzn. szczekają), jednak nie ma ich za wiele. Zupełnie niedopuszczalne, aby psy z gładką sierścią były zmuszane do spędzania mrozów w budzie. Do tego potrzeba sierści z bujnym podszerstkiem, takiej, jaką mają husky, nowofundlandy czy bernardyny. Poza tym nawet bujnie owłosione, lecz małe psy też nie bardzo nadają się do zimnego chowu. Duże ciało łatwiej zatrzymuje ciepło.

reklama

Również stare i chore psy powinny być przeniesione do ciepłego pomieszczenia – na zewnątrz mogą nie przetrwać. Polskie prawo dopuszcza trzymanie psów na łańcuchach. Cóż, nie mam na to wpływu. Sadzę, że ludzie, którzy tak właśnie traktują swoich podopiecznych, nie przeczytają tego artykułu. A może?

Jakie psy mogą mieszkać na dworze?

Po pierwsze, jeśli już pies „musi” zostać na dworze, zróbmy dobre ogrodzenie i spuśćmy go z łańcucha – niech się rusza, żeby było mu cieplej. Zastąpmy też kolczatki i metalowe kagańce skórzanymi, bo mogą odmrażać. Po drugie sprawmy mu porządną budę zamiast starej beczki lub szałasu z eternitu.

Wreszcie zadbajmy o odpowiednią „miskę” – nie tylko wysokokaloryczną, ale też pełną „po brzegi”, bo zimą psy instynktownie zaczynają więcej jeść, by ogrzać organizm (tu ruch też jest ważny, by pies nie tył). Jedzenie nie musi być bardzo ciepłe, ale nie zmarznięte.

W trudnej sytuacji są zwierzęta zabierane na noc do ciepła, a zostawiane na zewnątrz przez cały dzień. Muszą jak maszyna regulować swoją temperaturę, a maszyną nie są. Jednym się udaje, innym nie. Efekt – przeziębienie.

Zbytnie schłodzenie organizmu powoduje spadek odporności. I nie ma znaczenia, czy to człowiek, pies, kot albo mysz. Wszyscy jesteśmy narażeni na zimowe konsekwencje mrozu, a przede wszystkim wiatru i wilgoci. Nawet tęgi mróz nie jest tak groźny jak wietrzna chlapa. Przed przeziębieniem można uchronić zwierzę wcześniej – zapobiegając i karmiąc witaminami.

Nie tylko przed psami trudy zimy. Koty lubią ciepło chyba jeszcze bardziej. Moje spędzają chłodną porę przyklejone do grzejników. Tylko w cieplejsze dni wystawiają nosy do ogrodu. Proszę w imieniu wszystkich wiejskich kotów – nie każcie im marznąć w zimnych składzikach i komórkach.

A wszystkim opornym na dzielenie z psem wspólnego mieszkania zaręczam – nie ma lepszej grzałki niż pies. I na ogrzewaniu można zaoszczędzić. Życzę dużo, dużo ciepła, nawet gdy za oknem minus dwadzieścia. Psom i kotom też.

Pies w zimie na dworze – niech mu będzie ciepło

Uszczelniacie okna i drzwi na zimę? Zróbcie też przegląd domu waszego psa. Buda powinna być ocieplona (na przykład styropianem) i zaimpregnowana. Nie powinna stać bezpośrednio na ziemi – musi mieć podest. Idealnie, gdyby miała przedsionek, a u wejścia kotarę z koca lub wykładziny – dodatkową barierę dla mroźnego wiatru. W środku najlepiej sprawdza się słoma, którą trzeba co jakiś czas wymieniać (koce, gdy zawilgotnieją, długo schną, mogą też zamarzać).

reklama

Koniecznie dobierzcie wielkość budy do rozmiaru psa: mały w dużej się nie ogrzeje, duży w za ciasnej nie będzie mógł się ruszyć, a w bezruchu szybciej zmarznie. Gdy przyjdą naprawdę duże mrozy, wpuśćcie psa, choćby na noc, kiedy jest jeszcze zimniej, do cieplejszego pomieszczenia. Psy stare i schorowane bezwzględnie powinny przeczekać zimę w ciepłym miejscu.

Tekst: Dorota Sumińska, doktor weterynarii, pisze książki, prowadzi audycje radiowe i telewizyjne o zwierzętach
Fotografie: Fotochannel, Shutterstock

Zobacz także: Czy karmić psa, żeby był zdrowy i zadowolony?
Zobacz także: Pomóż bezdomnym zwierzętom i zbuduj domek dla kota

Zobacz również